Our Family History

Daniel Schmeling

Mand 1686 - 1755  (69 år)


Generationer:      Standard    |    Kompakt    |    Kun tekst    |    Register

Generation: 1

  1. 1.  Daniel Schmeling blev født 13 nov. 1686, Trepto(w), Brandenburg (Pommern?); døde 27 nov. 1755, Bögerup, Billinge (M).

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: Corporal

    Notater:

    Erling Holmgren har meddelt at:



    Generalmönsterrullan 1710.

    Corporalen Daniel Schmeling är barnfödd i Brandenburg, Treptowstadt 1686 den 13 November. kan läsa och skrifwa, 26 åhr gammal. Tjent tillförende i 9 åhr hos Geheimeraadet Von Carnitz och sedemera i 3 åhr hos Ryttmästare Erich Simzon. Och antagen till Corporal här under 2:a Corpralskapet i Landskrona Compagnie den 6 April innestundande åhr 1710. Hästen swart fuchs med 4 hwita fötter och bläs, 10 åhr gammal. Har een ridhäst, een klippare, men ingen dräng.

    Generalmönsterrullan 1716.

    Daniel Schmeling född i Brandenburg, Treptow. Andra Corporalskapet, 1:a Compagniet. 31 åhr gammal, tjent i 6 åhr. Hästen äro swartbrun, een vallack med bläs, de bååda föttrarna hwita, 12 åhr gammal.

    Generalmönsterrullan 1717.

    Corporalen under Kongelige Maijestets Norre Skånske Cavalleriregemente och af Wälborne Hr Ryttmäster Simzons Compagnie. Manhaftige Daniel Schmeling sammanvigdes med jungfru Christina Andersdotter Qwaederlöf den 8 October 1714.

    Fødsel:
    (enl dödsålder)

    Daniel blev gift med Stina Andersdotter Qvaederlöf 8 okt. 1714, Billinge (M). Stina (datter af Anders Hansson og Margareta Råbock) blev født sep. 1687, Kvärlöv, Annelöv (M); døde 20 mar. 1733, Bögerup, Billinge (M). [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 2. Dorothea Danielsdotter  Efterkommere til dette punkt blev født 2 okt. 1715, Bögerup, Billinge (M); døde 31 okt. 1715, Bögerup, Billinge (M).
    2. 3. Catharina Danielsdotter Schmeling  Efterkommere til dette punkt blev født 31 jul. 1717, Bögerup, Billinge (M); døde 19 dec. 1794, Stockamöllan, Billinge (M).
    3. 4. Margareta Danielsdotter  Efterkommere til dette punkt blev født 25 dec. 1719, Bögerup, Billinge (M); døde 2 apr. 1784, Bögerup, Billinge (M).
    4. 5. Maria Elizabet Danielsdotter  Efterkommere til dette punkt blev født 5 maj 1722, Bögerup, Billinge (M); døde 1 jan. 1737, Bögerup, Billinge (M).
    5. 6. Carsten Danielsson Schmeling  Efterkommere til dette punkt blev født mar. 1725, Bögerup, Billinge (M); døde 23 apr. 1785, Bögerup, Billinge (M).

    Daniel blev gift med Metta Liebst 21 apr. 1734, Bosarp (M). Metta blev født Beregnet 1691; døde 9 jun. 1756, Bögerup, Billinge (M); blev begravet 18 jun. 1756, Billinge (M). [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 7. Tyge (Tyche) Danielsson Schmeling  Efterkommere til dette punkt blev født 10 feb. 1735, Billinge (M); døde før 1787.


Generation: 2

  1. 2.  Dorothea Danielsdotter Efterkommere til dette punkt (1.Daniel1) blev født 2 okt. 1715, Bögerup, Billinge (M); døde 31 okt. 1715, Bögerup, Billinge (M).

  2. 3.  Catharina Danielsdotter Schmeling Efterkommere til dette punkt (1.Daniel1) blev født 31 jul. 1717, Bögerup, Billinge (M); døde 19 dec. 1794, Stockamöllan, Billinge (M).

    Catharina blev gift med Sone (Sonne) Larsson 21 okt. 1739, Billinge (M). Sone blev født INT 1703 (enl. dödsålder); døde 1 mar. 1768, Stockamöllan, Billinge (M). [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 8. Stina Sonesdotter  Efterkommere til dette punkt blev født 15 nov. 1746, Stockamöllan, Billinge (M); døde 16 sep. 1803, nr. 19, Billinge, Billinge (M).
    2. 9. Maja Sonesdotter  Efterkommere til dette punkt blev født 18 feb. 1749, Stockamöllan, Billinge (M); døde 12 dec. 1816, Bäringe, Billinge (M).

  3. 4.  Margareta Danielsdotter Efterkommere til dette punkt (1.Daniel1) blev født 25 dec. 1719, Bögerup, Billinge (M); døde 2 apr. 1784, Bögerup, Billinge (M).

    Margareta blev gift med Ola Jönsson 10 okt. 1739. Ola (søn af Jöns Olofsson og Magdalena Rasmusdotter Hartelius) blev født ca. 1717, Fladevadsmöllan, Västra Hoby (M); døde 23 sep. 1790, Bögerup, Billinge (M). [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 10. Stina Olsdotter  Efterkommere til dette punkt blev født 17 aug. 1740, Bögerup, Billinge (M); døde 15 mar. 1812, Kolehus, Bögerup, Billinge (M).
    2. 11. Marna (Marina) Olsdotter  Efterkommere til dette punkt blev født 6 jan. 1742, Bögerup, Billinge (M); blev døbt , Billinge (M); døde 22 mar. 1821, Stora Harrie (M).
    3. 12. Jöns Olsson  Efterkommere til dette punkt blev født 16 sep. 1743, Bögerup, Billinge (M).
    4. 13. Anders Olsson  Efterkommere til dette punkt blev født 16 dec. 1745, Bögerup, Billinge (M); døde 16 nov. 1805, Bögerup, Billinge (M).
    5. 14. Malena (Magdalena) Olsdotter  Efterkommere til dette punkt blev født 19 nov. 1747, Bögerup, Billinge (M); døde 20 okt. 1826, S Hultseröd, Billinge (M).
    6. 15. Arina Olsdotter  Efterkommere til dette punkt blev født 24 okt. 1749, Bögerup, Billinge (M); døde 18 nov. 1749, Bögerup, Billinge (M).
    7. 16. Nils Olsson  Efterkommere til dette punkt blev født 4 okt. 1750, Bögerup, Billinge (M); døde 12 okt. 1750, Bögerup, Billinge (M).
    8. 17. Nils Olsson Hartelius  Efterkommere til dette punkt blev født 15 apr. 1752, Bögerup, Billinge (M).
    9. 18. Anna Olsdotter  Efterkommere til dette punkt blev født 20 maj 1754, Bögerup, Billinge (M); døde 11 aug. 1755, Bögerup, Billinge (M).
    10. 19. Daniel Olsson  Efterkommere til dette punkt blev født 10 dec. 1756, Bögerup, Billinge (M).
    11. 20. Lars Olsson  Efterkommere til dette punkt blev født 20 apr. 1760, Bögerup, Billinge (M); døde 1760, Bögerup, Billinge (M).

  4. 5.  Maria Elizabet Danielsdotter Efterkommere til dette punkt (1.Daniel1) blev født 5 maj 1722, Bögerup, Billinge (M); døde 1 jan. 1737, Bögerup, Billinge (M).

    Notater:

    Merendels hela sin livstid igienom siuklig.


  5. 6.  Carsten Danielsson Schmeling Efterkommere til dette punkt (1.Daniel1) blev født mar. 1725, Bögerup, Billinge (M); døde 23 apr. 1785, Bögerup, Billinge (M).

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: Rusthållare i nr. 1, Bögerup, Billinge (M)


  6. 7.  Tyge (Tyche) Danielsson Schmeling Efterkommere til dette punkt (1.Daniel1) blev født 10 feb. 1735, Billinge (M); døde før 1787.

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: 1771, Sankt Annæ Øster Kvartér, København; Skrædder

    Tyge — Kirstine Tikøb. Kirstine (datter af Jens Hansen og Karen Christoffersen (Ewald)) blev født 9 nov. 1744, København; døde før 1787. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 21. Daniel Schmeling  Efterkommere til dette punkt blev døbt 12 mar. 1767, Skt. Nikolai, København.
    2. 22. Mette Kirstine*/Schmeling Schmelling  Efterkommere til dette punkt blev døbt 24 sep. 1768, Skt. Nikolai, København.
    3. 23. Daniel/Schmeling Schmelling  Efterkommere til dette punkt blev døbt 4 nov. 1770, Skt. Nikolai, København; døde 22 mar. 1845.
    4. 24. Jens/Schmeling Schmelling  Efterkommere til dette punkt blev døbt 25 apr. 1773, Skt. Nikolai, København.
    5. 25. Christian/Schmeling Schmelling  Efterkommere til dette punkt blev døbt 23 dec. 1775, Skt. Nikolai, København.


Generation: 3

  1. 8.  Stina Sonesdotter Efterkommere til dette punkt (3.Catharina2, 1.Daniel1) blev født 15 nov. 1746, Stockamöllan, Billinge (M); døde 16 sep. 1803, nr. 19, Billinge, Billinge (M).

  2. 9.  Maja Sonesdotter Efterkommere til dette punkt (3.Catharina2, 1.Daniel1) blev født 18 feb. 1749, Stockamöllan, Billinge (M); døde 12 dec. 1816, Bäringe, Billinge (M).

  3. 10.  Stina Olsdotter Efterkommere til dette punkt (4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 17 aug. 1740, Bögerup, Billinge (M); døde 15 mar. 1812, Kolehus, Bögerup, Billinge (M).

    Andre Begivenheder:

    • Bopæl: Bögerupshus (Kohle), Bögerup, Billinge (M)


  4. 11.  Marna (Marina) Olsdotter Efterkommere til dette punkt (4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 6 jan. 1742, Bögerup, Billinge (M); blev døbt , Billinge (M); døde 22 mar. 1821, Stora Harrie (M).

    Marna blev gift med Nils Åkesson 6 jan. 1767. Nils blev født 1739, Nyrup, Munkarp (M); døde 23 sep. 1802, Bögerup, Billinge (M). [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 26. Sissela Nilsdotter  Efterkommere til dette punkt blev født 28 mar. 1768, Bögerup, Billinge (M); døde 31 maj 1844, Strandböke, Västra Torup (L); blev begravet 9 jun. 1844, Hörja (L).
    2. 27. Malena Nilsdotter  Efterkommere til dette punkt blev født 22 jun. 1770, Bögerup, Billinge (M); blev døbt , Billinge (M); døde 21 jun. 1838, nr. 14, Öslöv, Bosarp (M).
    3. 28. Åke Nilsson  Efterkommere til dette punkt blev født 25 okt. 1774, Bögerup, Billinge (M); døde 15 jun. 1835, Bögerup, Billinge (M).
    4. 29. Daniel Nilsson  Efterkommere til dette punkt blev født 30 sep. 1777, Bögerup, Billinge (M); døde 29 sep. 1857, Bögerup, Billinge (M).
    5. 30. Jöns Nilsson  Efterkommere til dette punkt blev født 21 mar. 1784, Bögerup, Billinge (M).

    Marna blev gift med Måns Rasmusson 29 nov. 1804, Billinge (M). Måns blev født 13 mar. 1742. [Gruppeskema]


  5. 12.  Jöns Olsson Efterkommere til dette punkt (4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 16 sep. 1743, Bögerup, Billinge (M).

  6. 13.  Anders Olsson Efterkommere til dette punkt (4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 16 dec. 1745, Bögerup, Billinge (M); døde 16 nov. 1805, Bögerup, Billinge (M).

  7. 14.  Malena (Magdalena) Olsdotter Efterkommere til dette punkt (4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 19 nov. 1747, Bögerup, Billinge (M); døde 20 okt. 1826, S Hultseröd, Billinge (M).

  8. 15.  Arina Olsdotter Efterkommere til dette punkt (4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 24 okt. 1749, Bögerup, Billinge (M); døde 18 nov. 1749, Bögerup, Billinge (M).

  9. 16.  Nils Olsson Efterkommere til dette punkt (4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 4 okt. 1750, Bögerup, Billinge (M); døde 12 okt. 1750, Bögerup, Billinge (M).

  10. 17.  Nils Olsson Hartelius Efterkommere til dette punkt (4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 15 apr. 1752, Bögerup, Billinge (M).

  11. 18.  Anna Olsdotter Efterkommere til dette punkt (4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 20 maj 1754, Bögerup, Billinge (M); døde 11 aug. 1755, Bögerup, Billinge (M).

  12. 19.  Daniel Olsson Efterkommere til dette punkt (4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 10 dec. 1756, Bögerup, Billinge (M).

  13. 20.  Lars Olsson Efterkommere til dette punkt (4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 20 apr. 1760, Bögerup, Billinge (M); døde 1760, Bögerup, Billinge (M).

  14. 21.  Daniel Schmeling Efterkommere til dette punkt (7.Tyge2, 1.Daniel1) blev døbt 12 mar. 1767, Skt. Nikolai, København.

  15. 22.  Mette Kirstine*/Schmeling Schmelling Efterkommere til dette punkt (7.Tyge2, 1.Daniel1) blev døbt 24 sep. 1768, Skt. Nikolai, København.

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: 1787, Christiansborgs Slots Hoved Bygning, København; Kammerpige Ved Hans Kongel.Mayst.Hof-Etat
    • Bopæl: 1834, Aalsgaard, Tikøb sogn, Lynge-Kronborg herred, Frederiksborg amt
    • Bopæl: 1840, Aalsgaard, Tikøb sogn, Lynge-Kronborg herred, Frederiksborg amt

    Mette — . Ukendt [Gruppeskema]


  16. 23.  Daniel/Schmeling Schmelling Efterkommere til dette punkt (7.Tyge2, 1.Daniel1) blev døbt 4 nov. 1770, Skt. Nikolai, København; døde 22 mar. 1845.

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: Urtekræmmer
    • Beskæftigelse: 1787, Magstræde 29, Snarens Kvartér, København; Lære dreng hos urtekræmmer Otto Ferslew
    • Beskæftigelse: 1801; Contoer Betienet ved et Sukker Huus
    • Bopæl: 1801, Matr. 42, Vester Kvartér, København
    • Bopæl: 1840, Nyebrogade 3. 2. sal, Snarens Kvartér, København
    • Bopæl: 1845, Teglgårdsstræde 187 1. tv., Nørre Kvartér, København

    Notater:

    Adresseavisen den 28. marts 1845:At vor inderligen elskede Fader, den godeog Kjærlige Olding, forhenværende Urtekræm-mer heri Staden, Daniel Schmelling, bortkaldtesden 22de Dennes, i en Alder af 74 Aar, til detevige Liv, for at gjenforenes med hans, ikkunfor 4 Maaneder siden, forudgangne Hustru, bli-ver herved tilkjendegivet for deeltagende Slægtog Venner af hans sørgende Børn og Børnebørn.Adresseavisen den 29. marts 1845:Daniel Schmelling.Død den 22de Marts 1845.Blev dig Savnets Vinterqvæld for lang,Trætte ........! da din Hustru døde, -Eller faldt dig den dybe KlangDengang Paaskefestens Klokker løbe?J. H. Hansen.

    Daniel/Schmeling blev gift med Martha Otto 30 okt. 1800, Frederiksberg kirke, Frederiksberg. Martha (datter af Hermand Conrad Otto og Marie Kirstine Eriksdatter) blev født 1770; døde 16 nov. 1844. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 31. Hedevig Kirstine Schmelling  Efterkommere til dette punkt blev født 23 nov. 1801; blev døbt 20 dec. 1801, Vor Frue Kirke, København.
    2. 32. Christiane Charlotte Schmelling  Efterkommere til dette punkt blev født 5 feb. 1803; blev døbt 27 mar. 1803, Vor Frue Kirke, København.
    3. 33. Maria Henriette Conradine Schmelling  Efterkommere til dette punkt blev født 21 dec. 1804; blev døbt 5 feb. 1805, Vor Frue Kirke, København.
    4. 34. Daniel Schmelling  Efterkommere til dette punkt blev født 14 nov. 1809; blev døbt 7 jan. 1810, Helligåndskirken i København; døde eft. 1880.
    5. 35. Christian Schmelling  Efterkommere til dette punkt blev født 28 aug. 1811; blev døbt 30 okt. 1811, Holmens kirke, København.
    6. 36. Hedevig Kirstine Schmelling  Efterkommere til dette punkt blev født 26 nov. 1813; blev døbt 5 feb. 1814, Holmens kirke, København.

  17. 24.  Jens/Schmeling Schmelling Efterkommere til dette punkt (7.Tyge2, 1.Daniel1) blev døbt 25 apr. 1773, Skt. Nikolai, København.

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: 1801, De kgl. Palæer på Amalienborg, København; Konditorsvend

    Jens/Schmeling blev gift med Karen Louise Bjørn 6 nov. 1805, Garnison sogn, København. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 37. Hilda Louise Schmelling  Efterkommere til dette punkt blev født 17 sep. 1807, Helligånds sogn, København; blev døbt 27 nov. 1807, Helligånds sogn, København; døde 2 jan. 1873, Fåborg sogn, Sallinge herred, Svendborg amt.
    2. 38. Eduard August Schmelling  Efterkommere til dette punkt blev født 11 okt. 1810, Holmens sogn, København; blev døbt 25 nov. 1810, Holmens sogn, København.

  18. 25.  Christian/Schmeling Schmelling Efterkommere til dette punkt (7.Tyge2, 1.Daniel1) blev døbt 23 dec. 1775, Skt. Nikolai, København.

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: 1801, De kgl. Palæer på Amalienborg, København; Konditorsvend



Generation: 4

  1. 26.  Sissela Nilsdotter Efterkommere til dette punkt (11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 28 mar. 1768, Bögerup, Billinge (M); døde 31 maj 1844, Strandböke, Västra Torup (L); blev begravet 9 jun. 1844, Hörja (L).

    Notater:

    Død:
    ligger Strandböke ikke i Västra Torup församling ?

    Sissela blev gift med Nils Larsson 11 nov. 1791, Billinge (M). Nils (søn af Lars Hallenberg og Anna Christensdotter) blev født 5 nov. 1764, Kolehus, Bögerup, Billinge (M); døde 31 jul. 1843, Strandböke, Västra Torup (L); blev begravet 6 aug. 1843, Hörja (L). [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 39. Ola Nilsson  Efterkommere til dette punkt blev født 30 mar. 1794, nr. 21, Billinge, Billinge (M); blev døbt 6 apr. 1794, Billinge (M); døde 16 feb. 1875, Mammarp, Västra Torup (L).
    2. 40. Hanna Nilsdotter  Efterkommere til dette punkt blev født 13 jan. 1796, nr. 21, Billinge, Billinge (M); døde 19 jun. 1880, Angsbygget, Hörja (L).
    3. 41. Lars Nilsson  Efterkommere til dette punkt blev født 16 maj 1798, nr. 21, Billinge, Billinge (M); døde 7 maj 1881, nr. 3, Strandböke, Västra Torup (L).
    4. 42. Anna Nilsdotter  Efterkommere til dette punkt blev født 3 okt. 1800, nr. 21, Billinge, Billinge (M); døde 3 dec. 1845, Lilla Pålstorp, Västra Torup (L); blev begravet 7 dec. 1845, Västra Torup (L).
    5. 43. Nils Nilsson  Efterkommere til dette punkt blev født 21 mar. 1803, nr. 21, Billinge, Billinge (M); døde 28 mar. 1803, nr. 21, Billinge, Billinge (M).
    6. 44. Margareta Nilsdotter  Efterkommere til dette punkt blev født 7 mar. 1804, nr. 21, Billinge, Billinge (M); døde 19 nov. 1879, Hökabygget, Västra Torup (L).
    7. 45. Nils Nilsson  Efterkommere til dette punkt blev født 17 jan. 1807, nr. 21, Billinge, Billinge (M).
    8. 46. Per Nilsson  Efterkommere til dette punkt blev født 30 apr. 1810, nr. 21, Billinge, Billinge (M).

  2. 27.  Malena Nilsdotter Efterkommere til dette punkt (11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 22 jun. 1770, Bögerup, Billinge (M); blev døbt , Billinge (M); døde 21 jun. 1838, nr. 14, Öslöv, Bosarp (M).

  3. 28.  Åke Nilsson Efterkommere til dette punkt (11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 25 okt. 1774, Bögerup, Billinge (M); døde 15 jun. 1835, Bögerup, Billinge (M).

  4. 29.  Daniel Nilsson Efterkommere til dette punkt (11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 30 sep. 1777, Bögerup, Billinge (M); døde 29 sep. 1857, Bögerup, Billinge (M).

  5. 30.  Jöns Nilsson Efterkommere til dette punkt (11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 21 mar. 1784, Bögerup, Billinge (M).

    Andre Begivenheder:

    • Bopæl: nr. 5, Billinge, Billinge (M)


  6. 31.  Hedevig Kirstine Schmelling Efterkommere til dette punkt (23.Daniel/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 23 nov. 1801; blev døbt 20 dec. 1801, Vor Frue Kirke, København.

  7. 32.  Christiane Charlotte Schmelling Efterkommere til dette punkt (23.Daniel/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 5 feb. 1803; blev døbt 27 mar. 1803, Vor Frue Kirke, København.

    Andre Begivenheder:

    • Bopæl: 1840, Nyebrogade 3. 2. sal, Snarens Kvartér, København


  8. 33.  Maria Henriette Conradine Schmelling Efterkommere til dette punkt (23.Daniel/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 21 dec. 1804; blev døbt 5 feb. 1805, Vor Frue Kirke, København.

    Maria blev gift med Mathias Hansen 28 okt. 1831, Frederiksberg. Mathias blev født 1804. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 47. Christian Albrecht Hansen  Efterkommere til dette punkt blev døbt 6 sep. 1833, Helligånds sogn, København.
    2. 48. Martha Rosaline Amalie Hansen  Efterkommere til dette punkt blev døbt 12 mar. 1835, Helligånds sogn, København.
    3. 49. Emma Christiane Henriette Hansen  Efterkommere til dette punkt blev født 1836, København.
    4. 50. Christian Adolph Daniel Hansen  Efterkommere til dette punkt blev født 1840, København.
    5. 51. Carl Albrecht Martin Hansen  Efterkommere til dette punkt blev født 1840, København.
    6. 52. Nathalia Henriette Hansen  Efterkommere til dette punkt blev født 8 jul. 1843, København; blev døbt 8 sep. 1843, Vor Frue sogn, København.

  9. 34.  Daniel Schmelling Efterkommere til dette punkt (23.Daniel/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 14 nov. 1809; blev døbt 7 jan. 1810, Helligåndskirken i København; døde eft. 1880.

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: 1845, Torvet, Køge købstad, Ramsø herred, Roskilde amt; Købmand
    • Beskæftigelse: 1850, Torvet, Køge købstad, Ramsø herred, Roskilde amt; Købmand
    • Beskæftigelse: 1880, Matr. 227 F3 (forhuset stuen), Torvet, Køge købstad, Ramsø herred, Roskilde amt; Particulier
    • Bopæl: 1880, Matr. 227 F3 (forhuset stuen), Torvet, Køge købstad, Ramsø herred, Roskilde amt

    Daniel blev gift med Sophie Elisabeth Juliane Plum 30 dec. 1840, Rødovre, Københavns amt. Sophie (datter af Christian Frederik Ludvig Plum og Sophie Elisabeth Vilhelmsen) blev født 4 jul. 1814, København; døde 21 feb. 1868, Køge, Ramsø herred, Roskilde amt. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 53. Martha Schmelling  Efterkommere til dette punkt blev født 15 nov. 1841, Køge, Ramsø herred, Roskilde amt; blev døbt 23 jan. 1842, Køge, Ramsø herred, Roskilde amt.
    2. 54. Sophus Elias Schmelling  Efterkommere til dette punkt blev født 12 apr. 1843, Køge, Ramsø herred, Roskilde amt; blev døbt 6 jun. 1843, Køge, Ramsø herred, Roskilde amt.
    3. 55. Christian Maria Schmelling  Efterkommere til dette punkt blev født 5 aug. 1846, Køge, Ramsø herred, Roskilde amt; blev døbt 6 sep. 1846, Køge, Ramsø herred, Roskilde amt.

  10. 35.  Christian Schmelling Efterkommere til dette punkt (23.Daniel/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 28 aug. 1811; blev døbt 30 okt. 1811, Holmens kirke, København.

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: 1840, Nyebrogade 3. 2. sal, Snarens Kvartér, København; Urtekræmmersvend
    • Beskæftigelse: 1845, Nørrefjerding midterste deel 92, Nykøbing (Sjælland), Ods herred, Holbæk amt; Toldbetjent
    • Beskæftigelse: 1850, Ahlgaden nr. 66 Vester Deel, Nykøbing (Sjælland), Ods herred, Holbæk amt; Købmand

    Christian blev gift med Larsine Christine Andresen 16 jul. 1842, Trinitatis sogn, København. Larsine blev født 1815, Odense. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 56. Martha Petrea Emilie Schmelling  Efterkommere til dette punkt blev født 1842, København.
    2. 57. Frederik Christian Schmelling  Efterkommere til dette punkt blev født 15 dec. 1844, Nykøbing (Sjælland) sogn, Ods herred, Holbæk amt; blev døbt 7 mar. 1845; døde 8 jul. 1846.
    3. 58. Christiane Frederikke Henriette Schmelling  Efterkommere til dette punkt blev født 18 jan. 1849, Nykøbing (Sjælland) sogn, Ods herred, Holbæk amt.
    4. 59. Daniel Schmelling  Efterkommere til dette punkt blev født 26 nov. 1853, Nykøbing (Sjælland), Ods herred, Holbæk amt; blev døbt 21 apr. 1854, Nykøbing (Sjælland) sogn, Ods herred, Holbæk amt.
    5. 60. Frederik Theodor Schmelling  Efterkommere til dette punkt blev døbt 14 okt. 1856, Nykøbing (Sjælland) sogn, Ods herred, Holbæk amt.

  11. 36.  Hedevig Kirstine Schmelling Efterkommere til dette punkt (23.Daniel/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 26 nov. 1813; blev døbt 5 feb. 1814, Holmens kirke, København.

  12. 37.  Hilda Louise Schmelling Efterkommere til dette punkt (24.Jens/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 17 sep. 1807, Helligånds sogn, København; blev døbt 27 nov. 1807, Helligånds sogn, København; døde 2 jan. 1873, Fåborg sogn, Sallinge herred, Svendborg amt.

    Hilda blev gift med Frederik Christian/Giede Gjedde 13 jul. 1833, Vor Frue sogn, København. Frederik blev født 1805, København. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 61. Ottilie Louise Augusta Giede  Efterkommere til dette punkt blev født 20 okt. 1838, København; blev døbt 7 dec. 1838, Helligånds sogn, København; døde 26 mar. 1899.
    2. 62. Christian Waage Giede  Efterkommere til dette punkt blev født 10 okt. 1840, København; blev døbt 18 dec. 1840, Trinitatis sogn, København.
    3. 63. Frederik William Giede  Efterkommere til dette punkt blev døbt 16 apr. 1845, Garnison sogn, København.
    4. 64. Adolph Ludvig Giede  Efterkommere til dette punkt blev født 28 okt. 1850, København; blev døbt 27 dec. 1850, Trinitatis sogn, København.

  13. 38.  Eduard August Schmelling Efterkommere til dette punkt (24.Jens/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 11 okt. 1810, Holmens sogn, København; blev døbt 25 nov. 1810, Holmens sogn, København.

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: 1845, Pilestræde 110 Baghuset 3. Sal, Købmager Kvartér, København; Bogtrykkersvend



Generation: 5

  1. 39.  Ola Nilsson Efterkommere til dette punkt (26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 30 mar. 1794, nr. 21, Billinge, Billinge (M); blev døbt 6 apr. 1794, Billinge (M); døde 16 feb. 1875, Mammarp, Västra Torup (L).

    Andre Begivenheder:

    • : 1833, Hissmossa, Västra Torup (L)
    • Bopæl: til 1833, Hissmossa, Västra Torup (L)


  2. 40.  Hanna Nilsdotter Efterkommere til dette punkt (26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 13 jan. 1796, nr. 21, Billinge, Billinge (M); døde 19 jun. 1880, Angsbygget, Hörja (L).

    Hanna blev gift med Ola Svensson 6 jun. 1822. Ola (søn af Sven Tufvesson og Hanna Persdotter) blev født 26 maj 1793, Övre Månstorp, Oderljunga (L); døde 20 okt. 1852, Angsbygget, Hörja (L). [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 65. Benedikta Olsdotter  Efterkommere til dette punkt blev født 12 feb. 1823, Angsbygget, Hörja (L).
    2. 66. Sven Olsson  Efterkommere til dette punkt blev født 13 feb. 1825, Angsbygget, Hörja (L).
    3. 67. Nils Olsson  Efterkommere til dette punkt blev født 26 jul. 1827, Angsbygget, Hörja (L); døde 16 mar. 1884.
    4. 68. Petter Olsson  Efterkommere til dette punkt blev født 14 jun. 1831, Angsbygget, Hörja (L).
    5. 69. Petter Olsson  Efterkommere til dette punkt blev født 7 jan. 1834, Angsbygget, Hörja (L).
    6. 70. Johannes Olsson  Efterkommere til dette punkt blev født 20 nov. 1836, Angsbygget, Hörja (L).
    7. 71. Elias Olsson  Efterkommere til dette punkt blev født 25 mar. 1842, Angsbygget, Hörja (L).

  3. 41.  Lars Nilsson Efterkommere til dette punkt (26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 16 maj 1798, nr. 21, Billinge, Billinge (M); døde 7 maj 1881, nr. 3, Strandböke, Västra Torup (L).

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: Rusthållare
    • : 1814, Billinge (M)


  4. 42.  Anna Nilsdotter Efterkommere til dette punkt (26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 3 okt. 1800, nr. 21, Billinge, Billinge (M); døde 3 dec. 1845, Lilla Pålstorp, Västra Torup (L); blev begravet 7 dec. 1845, Västra Torup (L).

  5. 43.  Nils Nilsson Efterkommere til dette punkt (26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 21 mar. 1803, nr. 21, Billinge, Billinge (M); døde 28 mar. 1803, nr. 21, Billinge, Billinge (M).

  6. 44.  Margareta Nilsdotter Efterkommere til dette punkt (26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 7 mar. 1804, nr. 21, Billinge, Billinge (M); døde 19 nov. 1879, Hökabygget, Västra Torup (L).

  7. 45.  Nils Nilsson Efterkommere til dette punkt (26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 17 jan. 1807, nr. 21, Billinge, Billinge (M).

  8. 46.  Per Nilsson Efterkommere til dette punkt (26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 30 apr. 1810, nr. 21, Billinge, Billinge (M).

  9. 47.  Christian Albrecht Hansen Efterkommere til dette punkt (33.Maria4, 23.Daniel/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev døbt 6 sep. 1833, Helligånds sogn, København.

  10. 48.  Martha Rosaline Amalie Hansen Efterkommere til dette punkt (33.Maria4, 23.Daniel/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev døbt 12 mar. 1835, Helligånds sogn, København.

  11. 49.  Emma Christiane Henriette Hansen Efterkommere til dette punkt (33.Maria4, 23.Daniel/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 1836, København.

  12. 50.  Christian Adolph Daniel Hansen Efterkommere til dette punkt (33.Maria4, 23.Daniel/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 1840, København.

  13. 51.  Carl Albrecht Martin Hansen Efterkommere til dette punkt (33.Maria4, 23.Daniel/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 1840, København.

  14. 52.  Nathalia Henriette Hansen Efterkommere til dette punkt (33.Maria4, 23.Daniel/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 8 jul. 1843, København; blev døbt 8 sep. 1843, Vor Frue sogn, København.

  15. 53.  Martha Schmelling Efterkommere til dette punkt (34.Daniel4, 23.Daniel/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 15 nov. 1841, Køge, Ramsø herred, Roskilde amt; blev døbt 23 jan. 1842, Køge, Ramsø herred, Roskilde amt.

    Martha blev gift med Johannes Peder Rasmussen 17 maj 1861, Køge, Ramsø herred, Roskilde amt. Johannes blev født 1825. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 72. Caroline Elisabeth Rasmussen  Efterkommere til dette punkt blev født 28 feb. 1862, Køge, Ramsø herred, Roskilde amt; blev døbt 14 jun. 1862, Køge, Ramsø herred, Roskilde amt; døde 25 jun. 1862, Køge, Ramsø herred, Roskilde amt.
    2. 73. Mogens Daniel Rasmussen  Efterkommere til dette punkt blev født 29 maj 1863, Køge, Ramsø herred, Roskilde amt; blev døbt 12 jul. 1863, Køge, Ramsø herred, Roskilde amt.

  16. 54.  Sophus Elias Schmelling Efterkommere til dette punkt (34.Daniel4, 23.Daniel/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 12 apr. 1843, Køge, Ramsø herred, Roskilde amt; blev døbt 6 jun. 1843, Køge, Ramsø herred, Roskilde amt.

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: 1880; Agent

    Sophus — Lovise Marie Christiansen. Lovise blev født 1852, Amager. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 74. Christian Frederik Ludvig Plum Schmelling  Efterkommere til dette punkt blev født 3 okt. 1870; blev døbt 5 mar. 1871, Skt. Johannes sogn, København.
    2. 75. Sophie Schmelling  Efterkommere til dette punkt blev født 1874, København.
    3. 76. Aage Schmelling  Efterkommere til dette punkt blev født 1875, København.

  17. 55.  Christian Maria Schmelling Efterkommere til dette punkt (34.Daniel4, 23.Daniel/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 5 aug. 1846, Køge, Ramsø herred, Roskilde amt; blev døbt 6 sep. 1846, Køge, Ramsø herred, Roskilde amt.

    Andre Begivenheder:

    • : 4 feb. 1869
    • Beskæftigelse: 1880, Wilkes-Barre, Luzerne County, Pennsylvania (PA), U.S.A.; Candy & Cigar Peddler

    Christian blev gift med Martha ca. 1871, U.S.A.. Martha blev født ca. 1841, New Jersey (NJ), U.S.A.. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 77. Daniel Schmelling  Efterkommere til dette punkt blev født 20 mar. 1873, Pennsylvania (PA).
    2. 78. Sophia Schmelling  Efterkommere til dette punkt blev født 1876, Pennsylvania (PA).

  18. 56.  Martha Petrea Emilie Schmelling Efterkommere til dette punkt (35.Christian4, 23.Daniel/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 1842, København.

    Martha blev gift med Ole Larsen 22 dec. 1877, Trinitatis sogn, København. [Gruppeskema]


  19. 57.  Frederik Christian Schmelling Efterkommere til dette punkt (35.Christian4, 23.Daniel/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 15 dec. 1844, Nykøbing (Sjælland) sogn, Ods herred, Holbæk amt; blev døbt 7 mar. 1845; døde 8 jul. 1846.

  20. 58.  Christiane Frederikke Henriette Schmelling Efterkommere til dette punkt (35.Christian4, 23.Daniel/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 18 jan. 1849, Nykøbing (Sjælland) sogn, Ods herred, Holbæk amt.

  21. 59.  Daniel Schmelling Efterkommere til dette punkt (35.Christian4, 23.Daniel/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 26 nov. 1853, Nykøbing (Sjælland), Ods herred, Holbæk amt; blev døbt 21 apr. 1854, Nykøbing (Sjælland) sogn, Ods herred, Holbæk amt.

    Andre Begivenheder:

    • : 1889
    • Bopæl: 1900, Ward 6, Holyoke, Hampden County, Massachusetts (MA), U.S.A.

    Daniel — Sophia. Sophia blev født 1852, Danmark. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 79. William Schmelling  Efterkommere til dette punkt blev født 1886, Massachusetts (MA), U.S.A..
    2. 80. Sophus Joseph Schmelling  Efterkommere til dette punkt blev født 3 maj 1890, Holyoke, Hampden County, Massachusetts (MA), U.S.A..
    3. 81. Dagmar Schmelling  Efterkommere til dette punkt blev født 1893, Massachusetts (MA), U.S.A..

  22. 60.  Frederik Theodor Schmelling Efterkommere til dette punkt (35.Christian4, 23.Daniel/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev døbt 14 okt. 1856, Nykøbing (Sjælland) sogn, Ods herred, Holbæk amt.

  23. 61.  Ottilie Louise Augusta Giede Efterkommere til dette punkt (37.Hilda4, 24.Jens/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 20 okt. 1838, København; blev døbt 7 dec. 1838, Helligånds sogn, København; døde 26 mar. 1899.

    Ottilie blev gift med Niels Orthen Mathias Bøving 13 apr. 1868, Holmens sogn, København. Niels blev født 22 okt. 1838; døde 16 feb. 1923. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 82. Adam Giede/Bøving Boving  Efterkommere til dette punkt blev født 31 jul. 1869; døde 16 mar. 1957.
    2. 83. Jens Adolf Giede Bøving  Efterkommere til dette punkt blev født 28 sep. 1871.
    3. 84. Frantz Christian Giede Bøving  Efterkommere til dette punkt blev født 18 aug. 1873.
    4. 85. Hilda Giede Bøving  Efterkommere til dette punkt blev født 11 apr. 1875.
    5. 86. Camilla Giede Bøving  Efterkommere til dette punkt blev født 17 okt. 1878.
    6. 87. Christian Vilhelm Giede Bøving  Efterkommere til dette punkt blev født 11 okt. 1880; døde 15 mar. 1882.
    7. 88. Marie Giede Bøving  Efterkommere til dette punkt blev født 29 dec. 1882.

  24. 62.  Christian Waage Giede Efterkommere til dette punkt (37.Hilda4, 24.Jens/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 10 okt. 1840, København; blev døbt 18 dec. 1840, Trinitatis sogn, København.

  25. 63.  Frederik William Giede Efterkommere til dette punkt (37.Hilda4, 24.Jens/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev døbt 16 apr. 1845, Garnison sogn, København.

  26. 64.  Adolph Ludvig Giede Efterkommere til dette punkt (37.Hilda4, 24.Jens/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 28 okt. 1850, København; blev døbt 27 dec. 1850, Trinitatis sogn, København.


Generation: 6

  1. 65.  Benedikta Olsdotter Efterkommere til dette punkt (40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 12 feb. 1823, Angsbygget, Hörja (L).

    Benedikta — . Ukendt [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 89. Eleonra "Elin*" Nilsdotter  Efterkommere til dette punkt blev født 17 jan. 1858, Oderljunga (L); døde 3 feb. 1951, Röke (L).

  2. 66.  Sven Olsson Efterkommere til dette punkt (40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 13 feb. 1825, Angsbygget, Hörja (L).

  3. 67.  Nils Olsson Efterkommere til dette punkt (40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 26 jul. 1827, Angsbygget, Hörja (L); døde 16 mar. 1884.

    Nils blev gift med Sissela Gjerkersdotter Gergersdotter 16 jul. 1852, Oderljunga (L). Sissela (datter af Gjerker / Gerger *Jerka* Bengtsson og Elna Nilsdotter) blev født INT 1827 (14. juni 1827 eller 24. juni 1827), Tosteboholm, Oderljunga (L); døde INT 1905 (28. feb. 1905 eller 28. dec. 1905). [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 90. Emanuel Nilsson Linde  Efterkommere til dette punkt blev født INT mar. 1862 (23. el. 27. mars 1862), Skäggestorp, Oderljunga (L); døde , U.S.A..
    2. 91. Carolina Nilsdotter  Efterkommere til dette punkt blev født 6 feb. 1854, Tosteboholm, Oderljunga (L).
    3. 92. Helena Nilsdotter  Efterkommere til dette punkt blev født 8 maj 1855, Tosteboholm, Oderljunga (L); døde 22 nov. 1935, Halmstad.
    4. 93. Gustaf Nilsson Lindau  Efterkommere til dette punkt blev født 11 aug. 1857, Skäggestorp, Oderljunga (L); døde 28 sep. 1901, Helsingborg.
    5. 94. Olander Nilsson  Efterkommere til dette punkt blev født 10 dec. 1859, Skäggestorp, Oderljunga (L); døde 25 aug. 1935, Månstorp, Oderljunga (L).
    6. 95. Ludvig Nilsson  Efterkommere til dette punkt blev født 19 aug. 1865, Skäggestorp, Oderljunga (L); døde 1937.
    7. 96. Axel Nilsson  Efterkommere til dette punkt blev født 13 maj 1873, Skäggestorp, Oderljunga (L); døde 30 sep. 1907, Svedala (M).

  4. 68.  Petter Olsson Efterkommere til dette punkt (40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 14 jun. 1831, Angsbygget, Hörja (L).

    Notater:

    Död innan 1834 ?.


  5. 69.  Petter Olsson Efterkommere til dette punkt (40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 7 jan. 1834, Angsbygget, Hörja (L).

  6. 70.  Johannes Olsson Efterkommere til dette punkt (40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 20 nov. 1836, Angsbygget, Hörja (L).

  7. 71.  Elias Olsson Efterkommere til dette punkt (40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 25 mar. 1842, Angsbygget, Hörja (L).

  8. 72.  Caroline Elisabeth Rasmussen Efterkommere til dette punkt (53.Martha5, 34.Daniel4, 23.Daniel/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 28 feb. 1862, Køge, Ramsø herred, Roskilde amt; blev døbt 14 jun. 1862, Køge, Ramsø herred, Roskilde amt; døde 25 jun. 1862, Køge, Ramsø herred, Roskilde amt.

  9. 73.  Mogens Daniel Rasmussen Efterkommere til dette punkt (53.Martha5, 34.Daniel4, 23.Daniel/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 29 maj 1863, Køge, Ramsø herred, Roskilde amt; blev døbt 12 jul. 1863, Køge, Ramsø herred, Roskilde amt.

  10. 74.  Christian Frederik Ludvig Plum Schmelling Efterkommere til dette punkt (54.Sophus5, 34.Daniel4, 23.Daniel/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 3 okt. 1870; blev døbt 5 mar. 1871, Skt. Johannes sogn, København.

    Andre Begivenheder:

    • : 1892
    • Bopæl: 1900, Ortonville, Big Stone County, Minnesota (MN), U.S.A.
    • : 23 aug. 1904, København
    • Bopæl: 1910, Kandiyohi, Burke County, North Dakota (ND), U.S.A.
    • Bopæl: 1920, Kandiyohi, Burke County, North Dakota (ND), U.S.A.
    • Bopæl: 1930, Minot, Ward County, North Dakota (ND), U.S.A.

    Christian blev gift med Elna Nilsson 19 nov. 1892, Saint Paul, Ramsey County, Minnesota (MN), U.S.A.. Elna blev født 1870. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 97. Sophus William Schmelling  Efterkommere til dette punkt blev født 12 mar. 1893, Minnesota (MN); døde dec. 1981, Minot, Ward County, North Dakota (ND), U.S.A..
    2. 98. Elna E. Schmelling  Efterkommere til dette punkt blev født 1895, Minnesota (MN).
    3. 99. Louisa Schmelling  Efterkommere til dette punkt blev født 1897, Minnesota (MN).
    4. 100. Anna / Annie M. Schmelling  Efterkommere til dette punkt blev født 1899, Minnesota (MN).
    5. 101. Vivian M. Schmelling  Efterkommere til dette punkt
    6. 102. George R. Schmelling  Efterkommere til dette punkt blev født 21 sep. 1907, North Dakota (ND), U.S.A.; døde sep. 1984, Phoenix, Maricopa County, Arizona (AZ), U.S.A..

  11. 75.  Sophie Schmelling Efterkommere til dette punkt (54.Sophus5, 34.Daniel4, 23.Daniel/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 1874, København.

  12. 76.  Aage Schmelling Efterkommere til dette punkt (54.Sophus5, 34.Daniel4, 23.Daniel/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 1875, København.

  13. 77.  Daniel Schmelling Efterkommere til dette punkt (55.Christian5, 34.Daniel4, 23.Daniel/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 20 mar. 1873, Pennsylvania (PA).

    Andre Begivenheder:

    • Bopæl: 1900, Ward 10, Scranton, Lackawanna County, Pennsylvania (PA), U.S.A.
    • Bopæl: 1910, Ward 17, Syracuse, Onondaga County, New York (NY), U.S.A.
    • Bopæl: 1920, Ward 17, Syracuse, Onondaga County, New York (NY), U.S.A.
    • Bopæl: 1930, Syracuse, Onondaga County, New York (NY), U.S.A.

    Daniel blev gift med Anna Louisa Lee 28 nov. 1894, Luzerne County, Pennsylvania (PA), U.S.A.. Anna blev født 1873, Pennsylvania or New York. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 103. Harold Daniel Schmelling  Efterkommere til dette punkt blev født 24 maj 1899, Pennsylvania (PA).
    2. 104. Beatrice Schmelling  Efterkommere til dette punkt
    3. 105. Christian E. Schmelling  Efterkommere til dette punkt blev født 1 jan. 1903, New York (NY); døde 20 dec. 1995.

  14. 78.  Sophia Schmelling Efterkommere til dette punkt (55.Christian5, 34.Daniel4, 23.Daniel/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 1876, Pennsylvania (PA).

  15. 79.  William Schmelling Efterkommere til dette punkt (59.Daniel5, 35.Christian4, 23.Daniel/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 1886, Massachusetts (MA), U.S.A..

  16. 80.  Sophus Joseph Schmelling Efterkommere til dette punkt (59.Daniel5, 35.Christian4, 23.Daniel/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 3 maj 1890, Holyoke, Hampden County, Massachusetts (MA), U.S.A..

    Andre Begivenheder:

    • Bopæl: 1920, Ward 6, Holyoke, Hampden County, Massachusetts (MA), U.S.A.
    • Bopæl: 1930, Holyoke, Hampden County, Massachusetts (MA), U.S.A.

    Sophus — Rosalene / Rosalina / Rose. Rosalene blev født 21 jun. 1896, Massachusetts (MA), U.S.A.; døde jul. 1968, West Buxton, Buxton, York County, Maine (ME), U.S.A.. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 106. Yvonne Mathilda Schmelling  Efterkommere til dette punkt blev født 1917, Massachusetts (MA), U.S.A.; døde 24 nov. 1928, Mississippi (MS), U.S.A..
    2. 107. Eva Schmelling  Efterkommere til dette punkt
    3. 108. Lucy Schmelling  Efterkommere til dette punkt

  17. 81.  Dagmar Schmelling Efterkommere til dette punkt (59.Daniel5, 35.Christian4, 23.Daniel/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 1893, Massachusetts (MA), U.S.A..

  18. 82.  Adam Giede/Bøving Boving Efterkommere til dette punkt (61.Ottilie5, 37.Hilda4, 24.Jens/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 31 jul. 1869; døde 16 mar. 1957.

    Andre Begivenheder:

    • : 1913
    • Bopæl: 1920, Washington, District of Columbia, U.S.A.
    • Bopæl: 1930, Washington, District of Columbia, U.S.A.

    Adam blev gift med Anna Kirstine Christensen 1916, U.S.A.. Anna blev født ca. 1888. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 109. Bent Giede Boving  Efterkommere til dette punkt

  19. 83.  Jens Adolf Giede Bøving Efterkommere til dette punkt (61.Ottilie5, 37.Hilda4, 24.Jens/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 28 sep. 1871.

  20. 84.  Frantz Christian Giede Bøving Efterkommere til dette punkt (61.Ottilie5, 37.Hilda4, 24.Jens/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 18 aug. 1873.

  21. 85.  Hilda Giede Bøving Efterkommere til dette punkt (61.Ottilie5, 37.Hilda4, 24.Jens/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 11 apr. 1875.

  22. 86.  Camilla Giede Bøving Efterkommere til dette punkt (61.Ottilie5, 37.Hilda4, 24.Jens/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 17 okt. 1878.

    Andre Begivenheder:

    • : 22 mar. 1905


  23. 87.  Christian Vilhelm Giede Bøving Efterkommere til dette punkt (61.Ottilie5, 37.Hilda4, 24.Jens/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 11 okt. 1880; døde 15 mar. 1882.

  24. 88.  Marie Giede Bøving Efterkommere til dette punkt (61.Ottilie5, 37.Hilda4, 24.Jens/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 29 dec. 1882.


Generation: 7

  1. 89.  Eleonra "Elin*" Nilsdotter Efterkommere til dette punkt (65.Benedikta6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 17 jan. 1858, Oderljunga (L); døde 3 feb. 1951, Röke (L).

    Notater:

    På äldre dagar delade Eleonora hus (ej sambo) med Bengt Nilsson i Nedre Månstorp.

    Eleonra — . Ukendt [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 110. Robert Leonard Nilsson  Efterkommere til dette punkt blev født 19 aug. 1886, Perstorp (L); døde dec. 1959, Västra Torup (L); blev begravet , Västra Torup (L).

  2. 90.  Emanuel Nilsson Linde Efterkommere til dette punkt (67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født INT mar. 1862 (23. el. 27. mars 1862), Skäggestorp, Oderljunga (L); døde , U.S.A..

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: Soldat
    • Beskæftigelse: Träsvarvare

    Notater:

    Rymde till Amerika någon gång mellan 1900 och 1905, på grund av rättegång efter ett slagsmål. Han gifte sig där och fick X antal barn.


  3. 91.  Carolina Nilsdotter Efterkommere til dette punkt (67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 6 feb. 1854, Tosteboholm, Oderljunga (L).

    Andre Begivenheder:

    • : 29 nov. 1875, Helsingborg

    Notater:

    Ogift 1880.


  4. 92.  Helena Nilsdotter Efterkommere til dette punkt (67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 8 maj 1855, Tosteboholm, Oderljunga (L); døde 22 nov. 1935, Halmstad.

    Notater:

    Fikk 3 barn utan för äktenskap, innan hon gifta sig 1885 med det 3die barns fader, arbetare i Karlsholm Åke Persson.

    Helena — Martin Nilsson Lindau. Martin (søn af Nils Hansson og Johanna Olsdotter) blev født 28 mar. 1850, Källstorp, Perstorp (L); døde 30 dec. 1906, Ramsey County, Minnesota (MN), U.S.A.. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 111. Agda Maria* Persson  Efterkommere til dette punkt blev født 1 nov. 1879, Skäggestorp, Oderljunga (L); døde 10 mar. 1966, Varberg (N); blev begravet 19 mar. 1966, S:t Jörgen, Varberg (N).

    Helena — . Ukendt [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 112. Alma Persson  Efterkommere til dette punkt blev født 8 feb. 1883, Skäggestorp, Oderljunga (L); døde 16 jan. 1982, Omaha, Douglas County, Nebraska (NE), U.S.A..

    Helena blev gift med Åke Persson 30 dec. 1885. Åke blev født 30 jul. 1862; døde 1 okt. 1951, Sankt Nikolai (N). [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 113. Annie Cornelia Persson  Efterkommere til dette punkt blev født 26 feb. 1885, Skäggestorp, Oderljunga (L); døde feb. 1975, Stromsburg, Polk County, Nebraska (NE), U.S.A..
    2. 114. Oskar Edvin Persson  Efterkommere til dette punkt blev født 2 mar. 1887, Karsholm, Oderljunga (L); døde 27 aug. 1978, Martin Luther (N).
    3. 115. Olga Persson  Efterkommere til dette punkt blev født 19 maj 1889, Karsholm, Oderljunga (L); døde 21 maj 1978.
    4. 116. Martina Hildegard Persson  Efterkommere til dette punkt blev født 3 apr. 1893, Norra Åsum (L); døde feb. 1973, Los Angeles.
    5. 117. Ernst Edvin* Persson  Efterkommere til dette punkt blev født 3 mar. 1897, Norra Åsum (L); døde 30 maj 1997, San Francisco.

  5. 93.  Gustaf Nilsson Lindau Efterkommere til dette punkt (67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 11 aug. 1857, Skäggestorp, Oderljunga (L); døde 28 sep. 1901, Helsingborg.

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: Soldat och hemmansägare på Karsholm, Oderljunga (L) (1886-1890)
    • Beskæftigelse: Torpare på Vasabygget i Oderljunga (L) (1897-1900)

    Notater:

    Döde på Lasarettet i Helsingborg av *intacicatio ex acido sulphur*, en olyckshändelse. Han arbetade på en fabrik (Ättikfabriken?) i Perstorp med at suga upp svavelsyra med ett rör, från ett kärl till ett annat - han råkade svälja en klunk.

    Død:
    Särskild anteckning: Underrättelse om Gustaf Lindaus död på Helsingborgs lasarett hitkom från pastor i Helsingborgs stadsförsamling den 30. september.

    Gustaf blev gift med Maria Palmquist 1 nov. 1888. Maria blev født 30 apr. 1860, Finja (L); døde 23 jun. 1939, Vasabygget, Oderljunga (L). [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 118. Hilda Lindau  Efterkommere til dette punkt blev født 12 jun. 1887, Perstorp (L).
    2. 119. Annie Cornelia Lindau  Efterkommere til dette punkt blev født 9 feb. 1889, Oderljunga (L).
    3. 120. Gottfrid Gotthard Lindau  Efterkommere til dette punkt blev født 30 okt. 1892, Oderljunga (L).
    4. 121. Est(h)er Elin Lindau  Efterkommere til dette punkt blev født 16 feb. 1897, Oderljunga (L); døde 5 aug. 1966.
    5. 122. Gustaf Leonard Lindau  Efterkommere til dette punkt blev født 11 sep. 1900, Oderljunga (L).

  6. 94.  Olander Nilsson Efterkommere til dette punkt (67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 10 dec. 1859, Skäggestorp, Oderljunga (L); døde 25 aug. 1935, Månstorp, Oderljunga (L).

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: Arbetare på Ättikfabriken i Perstorp 1895-1932
    • Beskæftigelse: Hemmansägare till sin död 1935

    Olander blev gift med Selma Persson INT dec. 1895 (julen 1895). Selma (datter af Per Svensson og Nilla Jönsdotter) blev født 29 aug. 1868, Sjöholma, Röke (L). [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 123. Nils Henry* Nilsson  Efterkommere til dette punkt blev født 8 okt. 1895, Oderljunga (L); døde 17 okt. 1968, Oderljunga (L); blev begravet , Oderljunga (L).
    2. 124. Mimmi Magnhild Nilsson  Efterkommere til dette punkt blev født 5 mar. 1898, Oderljunga (L); døde 23 apr. 1907.
    3. 125. William Paulin Nilsson  Efterkommere til dette punkt blev født 19 aug. 1900; døde Skønnet 1999.
    4. 126. Erik Wilhelm Nilsson  Efterkommere til dette punkt blev født 10 jul. 1908, Oderljunga (L); døde 14 jul. 1985; blev begravet , Oderljunga (L).
    5. 127. Gunnar Sigvard Nilsson  Efterkommere til dette punkt blev født 10 jul. 1908, Oderljunga (L); døde 13 jul. 1995.

  7. 95.  Ludvig NilssonLudvig Nilsson Efterkommere til dette punkt (67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 19 aug. 1865, Skäggestorp, Oderljunga (L); døde 1937.

    Notater:

    Enligt vad hans systerdotter Olga Persson Malmström berättade handlade Ludvig med skånsk hemsljöd i Stockholm. Vid hans begravning deltog tre familjer från Danmark.

    Ludvig — Paulina Malmros. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 128. Ragnar/Ludvigson Nilsson  Efterkommere til dette punkt
    2. 129. Sigrid Wilhelmina Martina* Ludvigsson  Efterkommere til dette punkt blev født 24 mar. 1887, Perstorp (L); døde 25 mar. 1938, København, Danmark.
    3. 130. Leonard/Ludvigson Nilsson  Efterkommere til dette punkt blev født 10 dec. 1888; døde 19 sep. 1962, Perstorp (L); blev begravet , Perstorp (L).
    4. 131. Mimmi Hildegard Ludvigson  Efterkommere til dette punkt blev født 4 jul. 1890, Perstorp (L); døde 11 mar. 1975, København, Danmark.
    5. 132. Edvardina Victorina "Rina*"/Ludvigson Nilsson  Efterkommere til dette punkt blev født 23 dec. 1891, Perstorp (L); døde 20 jul. 1978, Möllevången (M).
    6. 133. Ellen Teresia/Ludvigson Nilsson  Efterkommere til dette punkt blev født 12 feb. 1894, Perstorp (L); døde 21 feb. 1989, Perstorp (L); blev begravet , Perstorp (L).

  8. 96.  Axel NilssonAxel Nilsson Efterkommere til dette punkt (67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 13 maj 1873, Skäggestorp, Oderljunga (L); døde 30 sep. 1907, Svedala (M).

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: Gjuteriarbetare i Svedala och anställd vid Åbjörn Anderssons mek. verkstad
    • : 30 okt. 1903, Åhus (L)

    Notater:

    De fyra mindreåriga barnen blev utackorderade av kommunen till olika fosterhem.

    Axel blev gift med Antina Persdotter 27 nov. 1898. Antina (datter af Per Nilsson og Kjersti Christiansdotter) blev født 30 jan. 1867, Gräsabygget, Hörja (L); døde 17 sep. 1907, Hörja (L). [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 134. Karin Ingeborg Nilsson  Efterkommere til dette punkt blev født 26 aug. 1899, Åhus (L); døde 18 aug. 1982, Malmö Sankt Johannes (M).
    2. 135. Oskar Ferdinand Nilsson  Efterkommere til dette punkt blev født 15 sep. 1900, Åhus (L); døde 24 mar. 1988, Svedala (M).
    3. 136. Gustaf Albert Algot* Nilsson  Efterkommere til dette punkt blev født 30 jul. 1902, Åhus (L); døde 9 aug. 1983.
    4. 137. Signe Margareta Nilsson  Efterkommere til dette punkt blev født 2 jul. 1905, Svedala (M); døde 8 feb. 1989, Husie (M).

  9. 97.  Sophus William Schmelling Efterkommere til dette punkt (74.Christian6, 54.Sophus5, 34.Daniel4, 23.Daniel/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 12 mar. 1893, Minnesota (MN); døde dec. 1981, Minot, Ward County, North Dakota (ND), U.S.A..

    Andre Begivenheder:

    • Bopæl: 21 jun. 1905, Ortonville, Big Stone County, Minnesota (MN), U.S.A.
    • Bopæl: 1920, Kandiyohi, Burke County, North Dakota (ND), U.S.A.
    • Bopæl: 1930, Minot, Ward County, North Dakota (ND), U.S.A.

    Sophus — Carrie. [Gruppeskema]


  10. 98.  Elna E. Schmelling Efterkommere til dette punkt (74.Christian6, 54.Sophus5, 34.Daniel4, 23.Daniel/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 1895, Minnesota (MN).

    Andre Begivenheder:

    • Bopæl: 1920, Kandiyohi, Burke County, North Dakota (ND), U.S.A.


  11. 99.  Louisa Schmelling Efterkommere til dette punkt (74.Christian6, 54.Sophus5, 34.Daniel4, 23.Daniel/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 1897, Minnesota (MN).

    Andre Begivenheder:

    • Bopæl: 1910, Kandiyohi, Burke County, North Dakota (ND), U.S.A.


  12. 100.  Anna / Annie M. Schmelling Efterkommere til dette punkt (74.Christian6, 54.Sophus5, 34.Daniel4, 23.Daniel/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 1899, Minnesota (MN).

    Andre Begivenheder:

    • Bopæl: 1920, Kandiyohi, Burke County, North Dakota (ND), U.S.A.


  13. 101.  Vivian M. Schmelling Efterkommere til dette punkt (74.Christian6, 54.Sophus5, 34.Daniel4, 23.Daniel/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1)

  14. 102.  George R. Schmelling Efterkommere til dette punkt (74.Christian6, 54.Sophus5, 34.Daniel4, 23.Daniel/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 21 sep. 1907, North Dakota (ND), U.S.A.; døde sep. 1984, Phoenix, Maricopa County, Arizona (AZ), U.S.A..

    Andre Begivenheder:

    • Bopæl: 1920, Kandiyohi, Burke County, North Dakota (ND), U.S.A.
    • Bopæl: 1930, Minot, Ward County, North Dakota (ND), U.S.A.

    George blev gift med Agnes Mathilda/Pollack Pollak ca. 1928. Agnes (datter af Adolf Simon Pollak og Mary Emma Liepold) blev født 1 feb. 1908, Donnybrook, Ward County, North Dakota (ND), U.S.A.; døde 2 feb. 1989, Ventura, Ventura County, California (CA), U.S.A.. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 138. Wesley Schmelling  Efterkommere til dette punkt

  15. 103.  Harold Daniel Schmelling Efterkommere til dette punkt (77.Daniel6, 55.Christian5, 34.Daniel4, 23.Daniel/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 24 maj 1899, Pennsylvania (PA).

  16. 104.  Beatrice Schmelling Efterkommere til dette punkt (77.Daniel6, 55.Christian5, 34.Daniel4, 23.Daniel/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1)

  17. 105.  Christian E. Schmelling Efterkommere til dette punkt (77.Daniel6, 55.Christian5, 34.Daniel4, 23.Daniel/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 1 jan. 1903, New York (NY); døde 20 dec. 1995.

  18. 106.  Yvonne Mathilda Schmelling Efterkommere til dette punkt (80.Sophus6, 59.Daniel5, 35.Christian4, 23.Daniel/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1) blev født 1917, Massachusetts (MA), U.S.A.; døde 24 nov. 1928, Mississippi (MS), U.S.A..

  19. 107.  Eva Schmelling Efterkommere til dette punkt (80.Sophus6, 59.Daniel5, 35.Christian4, 23.Daniel/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1)

  20. 108.  Lucy Schmelling Efterkommere til dette punkt (80.Sophus6, 59.Daniel5, 35.Christian4, 23.Daniel/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1)

  21. 109.  Bent Giede Boving Efterkommere til dette punkt (82.Adam6, 61.Ottilie5, 37.Hilda4, 24.Jens/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1)


Generation: 8

  1. 110.  Robert Leonard Nilsson Efterkommere til dette punkt (89.Eleonra7, 65.Benedikta6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 19 aug. 1886, Perstorp (L); døde dec. 1959, Västra Torup (L); blev begravet , Västra Torup (L).

    Robert — Hulda. Hulda blev født 1892; døde 1948; blev begravet , Västra Torup (L). [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 139. John Ernfrid Nilsson  Efterkommere til dette punkt blev født 7 feb. 1912, Perstorp (L); døde 6 jul. 1986, Västra Torup (L); blev begravet , Västra Torup (L).

  2. 111.  Agda Maria* PerssonAgda Maria* Persson Efterkommere til dette punkt (92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 1 nov. 1879, Skäggestorp, Oderljunga (L); døde 10 mar. 1966, Varberg (N); blev begravet 19 mar. 1966, S:t Jörgen, Varberg (N).

    Agda — Lars Persson. Lars blev født 14 jul. 1870; døde 9 jan. 1958. [Gruppeskema]

    Agda blev gift med Peter Johan Jonsson 26 okt. 1903. Peter (søn af Jon Persson og Ingrid Jonasdotter) blev født 18 maj 1862, Kälsved, Osby (L); blev døbt , Osby (L); døde 15 maj 1930, Höken 6, Helsingborgs Maria (M); blev begravet 22 maj 1930, Pålsjö kyrkogård, Helsingborg. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 140. Erik Jonsson  Efterkommere til dette punkt blev født 5 maj 1904; døde 20 apr. 1985; blev begravet 19 sep. 1985, Pålsjö kyrkogård, Helsingborg.
    2. 141. Sigfrid *Friden* Jonsson  Efterkommere til dette punkt blev født 17 dec. 1905; døde 3 feb. 1931, S:ta Maria sjukhus, Helsingborgs Maria (M); blev begravet 8 feb. 1931, Pålsjö kyrkogård, Helsingborg.
    3. 142. Anna Maria Jonsson  Efterkommere til dette punkt blev født 1 sep. 1910, Halmstad; døde ca. 1998.
    4. 143. Tilly Ingeborg Johanna Jonsson  Efterkommere til dette punkt blev født 8 jun. 1913, Sankt Nikolai (N); døde 21 aug. 2007, Malmö; blev begravet 17 sep. 2007.

  3. 112.  Alma Persson Efterkommere til dette punkt (92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 8 feb. 1883, Skäggestorp, Oderljunga (L); døde 16 jan. 1982, Omaha, Douglas County, Nebraska (NE), U.S.A..

    Andre Begivenheder:

    • : 21 aug. 1902

    Alma — Carl Holmberg. Carl blev født 28 jan. 1881, Sverige; døde 16 jan. 1975, Omaha, Douglas County, Nebraska (NE), U.S.A.. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 144. Carl Arthur Holmberg  Efterkommere til dette punkt blev født 9 jun. 1915, U.S.A.; døde 1 feb. 1999, U.S.A..

  4. 113.  Annie Cornelia Persson Efterkommere til dette punkt (92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 26 feb. 1885, Skäggestorp, Oderljunga (L); døde feb. 1975, Stromsburg, Polk County, Nebraska (NE), U.S.A..

    Andre Begivenheder:

    • : 21 aug. 1902
    • Bopæl: 12 apr. 1930, Pleasant Home Precinct, Polk County, Nebraska (NE), U.S.A.

    Annie — Albert Wendell. Albert blev født 1 mar. 1883; døde jul. 1968, Stromsburg, Polk County, Nebraska (NE), U.S.A.; blev begravet , Stromsburg Cemetery. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 145. Helen Wendell  Efterkommere til dette punkt
    2. 146. Alice Wendell  Efterkommere til dette punkt blev født Beregnet 1923; døde før 2000.
    3. 147. Arnold Wendell  Efterkommere til dette punkt

  5. 114.  Oskar Edvin Persson Efterkommere til dette punkt (92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 2 mar. 1887, Karsholm, Oderljunga (L); døde 27 aug. 1978, Martin Luther (N).

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: Tegelbruksarbetare

    Oskar — Johanna Kristina Karlsson. Johanna blev født 13 apr. 1888, Harplinge (N); døde 11 jan. 1970, Halmstad. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 148. Karl Gustaf Persson  Efterkommere til dette punkt
    2. 149. Lisbeth Helena Persson  Efterkommere til dette punkt

  6. 115.  Olga Persson Efterkommere til dette punkt (92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 19 maj 1889, Karsholm, Oderljunga (L); døde 21 maj 1978.

    Andre Begivenheder:

    • : 24 apr. 1968, Martin Luther (N)

    Olga blev gift med Karl Hugo Malmström 23 dec. 1920. Karl blev født 17 jan. 1889, Maria Magdalena (AB); døde 1 mar. 1967. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 150. Ernst Sigvard Malmström  Efterkommere til dette punkt
    2. 151. Kerstin Helena Malmström  Efterkommere til dette punkt
    3. 152. Harriet Ulla Ingeborg Malmström  Efterkommere til dette punkt blev født 15 feb. 1929, Halmstad; døde 1 okt. 1989, Hammarby (AB).

  7. 116.  Martina Hildegard Persson Efterkommere til dette punkt (92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 3 apr. 1893, Norra Åsum (L); døde feb. 1973, Los Angeles.

    Andre Begivenheder:

    • : 28 okt. 1910, Göteborg


  8. 117.  Ernst Edvin* Persson Efterkommere til dette punkt (92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 3 mar. 1897, Norra Åsum (L); døde 30 maj 1997, San Francisco.

    Andre Begivenheder:

    • : 24 okt. 1910, Göteborg

    Ernst — . Ukendt [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 153. Joan  Efterkommere til dette punkt
    2. 154. //  Efterkommere til dette punkt

  9. 118.  Hilda Lindau Efterkommere til dette punkt (93.Gustaf7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 12 jun. 1887, Perstorp (L).

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: 1920; Jordbruksarbetare

    Hilda — . Ukendt [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 155. Rut(h) Mimmi Lindau  Efterkommere til dette punkt

    Hilda — . Ukendt [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 156. Hilma Martina Lindau  Efterkommere til dette punkt

  10. 119.  Annie Cornelia Lindau Efterkommere til dette punkt (93.Gustaf7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 9 feb. 1889, Oderljunga (L).

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: 1910; Jordarbetare

    Annie — . Ukendt [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 157. Marta Ragnhild Lindau  Efterkommere til dette punkt

    Annie — . Ukendt [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 158. Anna Ingeborg Lindau  Efterkommere til dette punkt

  11. 120.  Gottfrid Gotthard Lindau Efterkommere til dette punkt (93.Gustaf7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 30 okt. 1892, Oderljunga (L).

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: Jordarbetare 1910, 1920


  12. 121.  Est(h)er Elin Lindau Efterkommere til dette punkt (93.Gustaf7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 16 feb. 1897, Oderljunga (L); døde 5 aug. 1966.

    Notater:

    Lider av idioti (1910), sinnessjuk (1920), idiot (1930), sinnesslö (1940),


  13. 122.  Gustaf Leonard Lindau Efterkommere til dette punkt (93.Gustaf7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 11 sep. 1900, Oderljunga (L).

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: Jordbruksarbetare

    Notater:

    *ej döpt* 1920.


  14. 123.  Nils Henry* Nilsson Efterkommere til dette punkt (94.Olander7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 8 okt. 1895, Oderljunga (L); døde 17 okt. 1968, Oderljunga (L); blev begravet , Oderljunga (L).

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: 1910; Jordbruksarbetare
    • Beskæftigelse: 1920; Jordbruksarbetare
    • Beskæftigelse: 1930; Murare, hantlangare
    • Beskæftigelse: 1940, Perstorp (L); Fabriksarbetare hos Sk. Ä. P.
    • Beskæftigelse: 1951; Torvarbetare
    • Beskæftigelse: 1961; Skogsarbetare
    • Bopæl: 1961, Månstorp 3, 284 90 Perstorp

    Notater:

    Ogift.


  15. 124.  Mimmi Magnhild Nilsson Efterkommere til dette punkt (94.Olander7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 5 mar. 1898, Oderljunga (L); døde 23 apr. 1907.

  16. 125.  William Paulin NilssonWilliam Paulin Nilsson Efterkommere til dette punkt (94.Olander7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 19 aug. 1900; døde Skønnet 1999.

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: Jordbruksarbetare
    • Beskæftigelse: 1930; Hemmansägare, biyrke murare
    • Beskæftigelse: 1940, Månstorp, Oderljunga (L); Småbruksägare med 6 hektar åker
    • Bopæl: fra 1951, Månstorp 3, 284 90 Perstorp

    Notater:

    Duktig skytt och schackspelare.

    William blev gift med Helga Nilsson 18 jun. 1927. Helga blev født 8 aug. 1903, Kropp (M); døde 6 mar. 1992, Perstorp (L). [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 159. Sven Åke Nilsson  Efterkommere til dette punkt
    2. 160. Greta Viola Nilsson  Efterkommere til dette punkt
    3. 161. Britt Gunvor Nilsson  Efterkommere til dette punkt

  17. 126.  Erik Wilhelm Nilsson Efterkommere til dette punkt (94.Olander7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 10 jul. 1908, Oderljunga (L); døde 14 jul. 1985; blev begravet , Oderljunga (L).

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: Kolningsarbetare hos Sk. Ä. P.
    • Beskæftigelse: 1951; Byggnadsarbetare
    • Beskæftigelse: 1961; Byggnadsarbetare
    • Bopæl: 1961, Månstorp 3, 284 90 Perstorp

    Notater:

    Ogift.


  18. 127.  Gunnar Sigvard Nilsson Efterkommere til dette punkt (94.Olander7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 10 jul. 1908, Oderljunga (L); døde 13 jul. 1995.

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: Ättikfabriksarbetare hos Sk. Ä. P.
    • Beskæftigelse: 1951; Verkstadsarbetare
    • Bopæl: 11 mar. 1993, Järnvägsgatan 27A, 284 31 Perstorp

    Notater:

    Ogift.


  19. 128.  Ragnar/Ludvigson NilssonRagnar/Ludvigson Nilsson Efterkommere til dette punkt (95.Ludvig7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: Sjöman

    Notater:

    Blev af søsteren Martina efterlyst gennem Røde Kors da man ikke hørte fra ham efter Krigen 1914-18. Det blev oplyst at han efter at være rejst til Amerika, havde taget hyre på en norsk hvalfangerbåd, og formentlig var omkommet under en torpedering af skibet under den 1ste Verdenskrig.


  20. 129.  Sigrid Wilhelmina Martina* LudvigssonSigrid Wilhelmina Martina* Ludvigsson Efterkommere til dette punkt (95.Ludvig7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 24 mar. 1887, Perstorp (L); døde 25 mar. 1938, København, Danmark.

    Sigrid blev gift med Christian Hartvig Christensen Wiese 20 apr. 1912, Garnisons kirken i København, Danmark; skilt 1925. Christian blev født 20 apr. 1888, Esbjerg ?, Danmark. [Gruppeskema]


  21. 130.  Leonard/Ludvigson Nilsson Efterkommere til dette punkt (95.Ludvig7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 10 dec. 1888; døde 19 sep. 1962, Perstorp (L); blev begravet , Perstorp (L).

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: Perstorp (L); Murare

    Notater:

    Bodde på Klockaregården i Perstorp, och delade hus med Ida ... och hennes dotter Inger.


  22. 131.  Mimmi Hildegard LudvigsonMimmi Hildegard Ludvigson Efterkommere til dette punkt (95.Ludvig7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 4 jul. 1890, Perstorp (L); døde 11 mar. 1975, København, Danmark.

  23. 132.  Edvardina Victorina "Rina*"/Ludvigson NilssonEdvardina Victorina "Rina*"/Ludvigson Nilsson Efterkommere til dette punkt (95.Ludvig7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 23 dec. 1891, Perstorp (L); døde 20 jul. 1978, Möllevången (M).

    Edvardina blev gift med Karl Ivar* Nilsson 20 nov. 1914. Karl blev født 23 sep. 1892, Välinge (M); døde 11 aug. 1962. [Gruppeskema]


  24. 133.  Ellen Teresia/Ludvigson NilssonEllen Teresia/Ludvigson Nilsson Efterkommere til dette punkt (95.Ludvig7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 12 feb. 1894, Perstorp (L); døde 21 feb. 1989, Perstorp (L); blev begravet , Perstorp (L).

    Ellen — Wiktor Svensson. Wiktor blev født 9 mar. 1891; døde 15 mar. 1950, Perstorp (L). [Gruppeskema]


  25. 134.  Karin Ingeborg Nilsson Efterkommere til dette punkt (96.Axel7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 26 aug. 1899, Åhus (L); døde 18 aug. 1982, Malmö Sankt Johannes (M).

    Andre Begivenheder:

    • : 15 nov. 1907
    • : 1 okt. 1909
    • : 12 nov. 1914
    • : 7 feb. 1918

    Karin blev gift med Hilmar William Wennberg [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 162. Elsa Marianne Wennberg  Efterkommere til dette punkt
    2. 163. Kerstin Elsie Wennberg  Efterkommere til dette punkt

  26. 135.  Oskar Ferdinand Nilsson Efterkommere til dette punkt (96.Axel7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 15 sep. 1900, Åhus (L); døde 24 mar. 1988, Svedala (M).

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: Gjuteriarbetare ?

    Notater:

    Fosterson hos Åbjörnsson i Svedala.

    Oskar blev gift med Svea Lucia Rosenkvist 24 nov. 1933. Svea blev født 13 dec. 1911, V:a Sallerup (Eslöv?), Malmöhus län; døde 1 jun. 1985, Svedala (M). [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 164. Barbro Ingegerd* Nilsson  Efterkommere til dette punkt
    2. 165. Per Axel "Peraxel" Ferdinand Nilsson  Efterkommere til dette punkt
    3. 166. Rut Karin Lillemor* Nilsson  Efterkommere til dette punkt
    4. 167. Sven Oskar Ferdinand Nilsson  Efterkommere til dette punkt
    5. 168. Maj-Britt Louise Nilsson  Efterkommere til dette punkt
    6. 169. Stig Åke* Nilsson  Efterkommere til dette punkt
    7. 170. Siv Inga-Lill Nilsson  Efterkommere til dette punkt
    8. 171. Astrid Solveig Birgitta Nilsson  Efterkommere til dette punkt
    9. 172. Kerstin Antina Nilsson  Efterkommere til dette punkt
    10. 173. Liz-Beth Irene* Nilsson  Efterkommere til dette punkt

  27. 136.  Gustaf Albert Algot* Nilsson Efterkommere til dette punkt (96.Axel7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 30 jul. 1902, Åhus (L); døde 9 aug. 1983.

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: Stadsfullmäktige i Malmö kommun

    Notater:

    Fosterson hos lantbrukare Jeppa Svensson i Aggarp no. 8.

    Läste på Hermods.

    HSB i Malmö.

    Gustaf blev gift med Dagny Elisabet Ljungren [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 174. Nils Åke* Nilsson  Efterkommere til dette punkt
    2. 175. Sven Ove Nilsson  Efterkommere til dette punkt

  28. 137.  Signe Margareta Nilsson Efterkommere til dette punkt (96.Axel7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 2 jul. 1905, Svedala (M); døde 8 feb. 1989, Husie (M).

    Andre Begivenheder:

    • : 5 dec. 1927

    Notater:

    Fosterdotter hos bryggeriarbetare Per Andersson, Stora Svedala 12.

    Signe blev gift med Fredrik Gunnar Heurlin [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 176. Gerdt Sigvard Heurlin  Efterkommere til dette punkt
    2. 177. Hillevi Lisbeth Heurlin  Efterkommere til dette punkt
    3. 178. Ingvar Sigfrid Heurlin  Efterkommere til dette punkt

  29. 138.  Wesley Schmelling Efterkommere til dette punkt (102.George7, 74.Christian6, 54.Sophus5, 34.Daniel4, 23.Daniel/Schmeling3, 7.Tyge2, 1.Daniel1)


Generation: 9

  1. 139.  John Ernfrid Nilsson Efterkommere til dette punkt (110.Robert8, 89.Eleonra7, 65.Benedikta6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 7 feb. 1912, Perstorp (L); døde 6 jul. 1986, Västra Torup (L); blev begravet , Västra Torup (L).

    John — Beata. Beata blev født 1913; døde 1971; blev begravet , Västra Torup (L). [Gruppeskema]


  2. 140.  Erik Jonsson Efterkommere til dette punkt (111.Agda8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 5 maj 1904; døde 20 apr. 1985; blev begravet 19 sep. 1985, Pålsjö kyrkogård, Helsingborg.

    Andre Begivenheder:

    • Bopæl: Storgatan 54, Kristianstad.
    • Bopæl: 1985, Skogsv. 1B, 29134 Kristianstad.

    Notater:

    Studenterexamen vid Halmstads högre allmänna läroverk 1921.

    Var ogift. Hadde tidvis alkoholproblem. Skänkte kvarlåtenskaper för över 1 million kronor till Lund Universitet.


  3. 141.  Sigfrid *Friden* Jonsson Efterkommere til dette punkt (111.Agda8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 17 dec. 1905; døde 3 feb. 1931, S:ta Maria sjukhus, Helsingborgs Maria (M); blev begravet 8 feb. 1931, Pålsjö kyrkogård, Helsingborg.

    Notater:

    Elev (och student?) vid Halmstads högre allmänna läroverk.

    I et husförhörsboksutdrag den 31. dec. 1930 står: *Sinnessjuk, vistas i S:ta Maria sjukhus, Helsingborg hospital*


  4. 142.  Anna Maria Jonsson Efterkommere til dette punkt (111.Agda8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 1 sep. 1910, Halmstad; døde ca. 1998.

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: Folkskollärerinna

    Anna blev gift med Nils Erik* Djurvall [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 179. Erik Folke Sigfrid Djurvall  Efterkommere til dette punkt
    2. 180. Lars Gustav Inge Djurvall  Efterkommere til dette punkt

  5. 143.  Tilly Ingeborg Johanna Jonsson Efterkommere til dette punkt (111.Agda8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 8 jun. 1913, Sankt Nikolai (N); døde 21 aug. 2007, Malmö; blev begravet 17 sep. 2007.

    Tilly blev gift med Stig André Fredin 1 apr. 1934; skilt ml. 1966 og 1971. Stig (søn af Elof Granquist Fredin og Arvida Bernhardina Gustafsson) blev født 31 mar. 1909, Björnekulla (L); døde 2 jul. 1986; blev begravet , Skivarp (M). [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 181. Bengt Ingmar Fredin  Efterkommere til dette punkt
    2. 182. Anna Birgitta Fredin  Efterkommere til dette punkt
    3. 183. Eva Tilly Fredin  Efterkommere til dette punkt blev født 7 aug. 1939, Helsingborgs Maria (M).
    4. 184. Ylva Kristina Augusta Fredin  Efterkommere til dette punkt

  6. 144.  Carl Arthur Holmberg Efterkommere til dette punkt (112.Alma8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 9 jun. 1915, U.S.A.; døde 1 feb. 1999, U.S.A..

    Andre Begivenheder:

    • Bopæl: 1975, Lansing, Cook County, Illinois, USA
    • Bopæl: 1982, Lansing, Cook County, Illinois, USA

    Carl blev gift med Bonnie 18 dec. 1946. [Gruppeskema]


  7. 145.  Helen Wendell Efterkommere til dette punkt (113.Annie8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  8. 146.  Alice Wendell Efterkommere til dette punkt (113.Annie8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født Beregnet 1923; døde før 2000.

    Alice — Cotton. døde før 2000. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 185. Christine Cotton  Efterkommere til dette punkt
    2. 186. Alice Cotton  Efterkommere til dette punkt
    3. 187. Susan Cotton  Efterkommere til dette punkt

  9. 147.  Arnold Wendell Efterkommere til dette punkt (113.Annie8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

    Arnold — Ramona DeBaets. (datter af Raymond DeBaets og Elisa Mynsberghe) [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 188. Steven Wendell  Efterkommere til dette punkt
    2. 189. Douglas Wendell  Efterkommere til dette punkt
    3. 190. Sharon Kay Wendell  Efterkommere til dette punkt

  10. 148.  Karl Gustaf Persson Efterkommere til dette punkt (114.Oskar8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  11. 149.  Lisbeth Helena Persson Efterkommere til dette punkt (114.Oskar8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

    Lisbeth — Jarl Henry* Gustafsson. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 191. Helen Christin Gustafsson  Efterkommere til dette punkt
    2. 192. Jarl Torbjörn Gustafsson  Efterkommere til dette punkt

  12. 150.  Ernst Sigvard Malmström Efterkommere til dette punkt (115.Olga8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

    Ernst blev gift med Gerda Marianne [Gruppeskema]

    Ernst blev gift med Inga-Lill Marianne [Gruppeskema]


  13. 151.  Kerstin Helena Malmström Efterkommere til dette punkt (115.Olga8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

    Kerstin blev gift med Carl Broddén [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 193. Anette Sara Helena Broddén  Efterkommere til dette punkt
    2. 194. Jan Karl-Lennart Broddén  Efterkommere til dette punkt

  14. 152.  Harriet Ulla Ingeborg Malmström Efterkommere til dette punkt (115.Olga8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 15 feb. 1929, Halmstad; døde 1 okt. 1989, Hammarby (AB).

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: Handarbetslärarinna
    • : 24 jan. 1948, Halmstad
    • : 8 okt. 1948, Västerås domkyrkoförs (U)

    Harriet — Harry Byström. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 195. Peter Byström  Efterkommere til dette punkt
    2. 196. Ann-Cristin Byström  Efterkommere til dette punkt
    3. 197. Stefan Timmermann Byström  Efterkommere til dette punkt

  15. 153.  Joan Efterkommere til dette punkt (117.Ernst8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  16. 154.  // Efterkommere til dette punkt (117.Ernst8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  17. 155.  Rut(h) Mimmi Lindau Efterkommere til dette punkt (118.Hilda8, 93.Gustaf7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  18. 156.  Hilma Martina Lindau Efterkommere til dette punkt (118.Hilda8, 93.Gustaf7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

    Hilma blev gift med Axel Alfred Petersson [Gruppeskema]


  19. 157.  Marta Ragnhild Lindau Efterkommere til dette punkt (119.Annie8, 93.Gustaf7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  20. 158.  Anna Ingeborg Lindau Efterkommere til dette punkt (119.Annie8, 93.Gustaf7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  21. 159.  Sven Åke Nilsson Efterkommere til dette punkt (125.William8, 94.Olander7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: Arbetsledare, elavdelingen, Perstorp AB

    Notater:

    Blev nästan döv de sista åren. Troligen arbetsskada. Aktiv orienterare.

    Sven — . Ukendt [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 198. Åke Thomas* Nilsson  Efterkommere til dette punkt

  22. 160.  Greta Viola Nilsson Efterkommere til dette punkt (125.William8, 94.Olander7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

    Greta blev gift med Karl Erik* Svensson [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 199. Hans Bertil Svensson  Efterkommere til dette punkt blev født 25 jul. 1949, Oderljunga (L); blev døbt 27 jul. 1949, Hässleholm; døde 21 okt. 1987.
    2. 200. Bengt Åke Svensson  Efterkommere til dette punkt
    3. 201. Ann Cecilia Svensson  Efterkommere til dette punkt
    4. 202. Katrin Margareta Svensson  Efterkommere til dette punkt
    5. 203. Dan Olof Svensson  Efterkommere til dette punkt

  23. 161.  Britt Gunvor Nilsson Efterkommere til dette punkt (125.William8, 94.Olander7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

    Britt — Rolf Berne Jönsson. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 204. Jenny Melinda Nilsson Lumsden  Efterkommere til dette punkt
    2. 205. Mike Simon Nilsson Lumsden  Efterkommere til dette punkt

    Britt blev gift med Donald Mac Lumsden [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 206. William Alexander* Lumsden  Efterkommere til dette punkt

  24. 162.  Elsa Marianne Wennberg Efterkommere til dette punkt (134.Karin8, 96.Axel7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  25. 163.  Kerstin Elsie Wennberg Efterkommere til dette punkt (134.Karin8, 96.Axel7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  26. 164.  Barbro Ingegerd* Nilsson Efterkommere til dette punkt (135.Oskar8, 96.Axel7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  27. 165.  Per Axel "Peraxel" Ferdinand Nilsson Efterkommere til dette punkt (135.Oskar8, 96.Axel7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  28. 166.  Rut Karin Lillemor* Nilsson Efterkommere til dette punkt (135.Oskar8, 96.Axel7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  29. 167.  Sven Oskar Ferdinand Nilsson Efterkommere til dette punkt (135.Oskar8, 96.Axel7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  30. 168.  Maj-Britt Louise Nilsson Efterkommere til dette punkt (135.Oskar8, 96.Axel7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  31. 169.  Stig Åke* Nilsson Efterkommere til dette punkt (135.Oskar8, 96.Axel7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  32. 170.  Siv Inga-Lill Nilsson Efterkommere til dette punkt (135.Oskar8, 96.Axel7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  33. 171.  Astrid Solveig Birgitta Nilsson Efterkommere til dette punkt (135.Oskar8, 96.Axel7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  34. 172.  Kerstin Antina Nilsson Efterkommere til dette punkt (135.Oskar8, 96.Axel7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  35. 173.  Liz-Beth Irene* Nilsson Efterkommere til dette punkt (135.Oskar8, 96.Axel7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  36. 174.  Nils Åke* Nilsson Efterkommere til dette punkt (136.Gustaf8, 96.Axel7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: Byggnadsingeniör


  37. 175.  Sven Ove Nilsson Efterkommere til dette punkt (136.Gustaf8, 96.Axel7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

    Sven blev gift med Inger Ekström [Gruppeskema]


  38. 176.  Gerdt Sigvard Heurlin Efterkommere til dette punkt (137.Signe8, 96.Axel7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  39. 177.  Hillevi Lisbeth Heurlin Efterkommere til dette punkt (137.Signe8, 96.Axel7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  40. 178.  Ingvar Sigfrid Heurlin Efterkommere til dette punkt (137.Signe8, 96.Axel7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)


Generation: 10

  1. 179.  Erik Folke Sigfrid Djurvall Efterkommere til dette punkt (142.Anna9, 111.Agda8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

    Erik blev gift med Elvy Ann-Louise [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 207. Anna Kristina* Djurvall  Efterkommere til dette punkt
    2. 208. Erik Daniel Djurvall  Efterkommere til dette punkt
    3. 209. Anders Henrik* Djurvall  Efterkommere til dette punkt
    4. 210. Lars Håkan Djurvall  Efterkommere til dette punkt
    5. 211. Karin Helena Djurvall  Efterkommere til dette punkt

  2. 180.  Lars Gustav Inge Djurvall Efterkommere til dette punkt (142.Anna9, 111.Agda8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

    Lars blev gift med Aino Elina [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 212. Lars Mikael* Djurvall  Efterkommere til dette punkt
    2. 213. Erik Mattias* Djurvall  Efterkommere til dette punkt

  3. 181.  Bengt Ingmar Fredin Efterkommere til dette punkt (143.Tilly9, 111.Agda8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

    Bengt blev gift med Kerstin Birgitta Bolander (datter af Nils Bolander og Bengta Helena Ridderstedt) [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 214. Cecilia Helena Fredin  Efterkommere til dette punkt
    2. 215. Bengt Niklas* Fredin  Efterkommere til dette punkt
    3. 216. Charlotta Maria Fredin  Efterkommere til dette punkt blev født 18 jan. 1967; døde 20 okt. 1975.
    4. 217. Jakob Ingmar Fredin  Efterkommere til dette punkt

  4. 182.  Anna Birgitta Fredin Efterkommere til dette punkt (143.Tilly9, 111.Agda8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

    Anna blev gift med Lars Gösta Ekman [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 218. Lars Anders* Ekman  Efterkommere til dette punkt
    2. 219. Anna Helena* Ekman  Efterkommere til dette punkt

  5. 183.  Eva Tilly FredinEva Tilly Fredin Efterkommere til dette punkt (143.Tilly9, 111.Agda8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 7 aug. 1939, Helsingborgs Maria (M).

    Notater:

    Fødsel:
    Kl. 04:00, längd 50 cm, vikt 3300 gr.

    Eva blev gift med Steinar Ellefsen 11 apr. 1966. Steinar (søn af Ove Andreas Eberg Ellefsen og Gudrun Johanna Simonsen Balteskard) blev født 15 jan. 1934, Balteskar, Astafjord sokn, Ibestad prestegjeld, Norge; døde 29 jun. 1999, Amager hospital, København, Danmark.. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 220. Simon Ellefsen  Efterkommere til dette punkt
    2. 221. Pernille Ellefsen  Efterkommere til dette punkt

  6. 184.  Ylva Kristina Augusta Fredin Efterkommere til dette punkt (143.Tilly9, 111.Agda8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

    Ylva blev gift med Clemente Ilanius [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 222. Leonard Ilanius  Efterkommere til dette punkt
    2. 223. Susanne Ilanius  Efterkommere til dette punkt

  7. 185.  Christine Cotton Efterkommere til dette punkt (146.Alice9, 113.Annie8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  8. 186.  Alice Cotton Efterkommere til dette punkt (146.Alice9, 113.Annie8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  9. 187.  Susan Cotton Efterkommere til dette punkt (146.Alice9, 113.Annie8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  10. 188.  Steven Wendell Efterkommere til dette punkt (147.Arnold9, 113.Annie8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

    Andre Begivenheder:

    • Bopæl: Stromsburg, Polk County, Nebraska (NE), U.S.A.


  11. 189.  Douglas Wendell Efterkommere til dette punkt (147.Arnold9, 113.Annie8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  12. 190.  Sharon Kay Wendell Efterkommere til dette punkt (147.Arnold9, 113.Annie8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

    Notater:

    Studying pharmacology at the University of Nebraska Medical Center. Email: wendellsk@hotmail.com


  13. 191.  Helen Christin Gustafsson Efterkommere til dette punkt (149.Lisbeth9, 114.Oskar8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  14. 192.  Jarl Torbjörn Gustafsson Efterkommere til dette punkt (149.Lisbeth9, 114.Oskar8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  15. 193.  Anette Sara Helena Broddén Efterkommere til dette punkt (151.Kerstin9, 115.Olga8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

    Anette blev gift med Alf Roland Tomas Premberg [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 224. Daniel Carl-Ivan Premberg Broddén  Efterkommere til dette punkt
    2. 225. Magnus Carl Elias Premberg  Efterkommere til dette punkt
    3. 226. Edvin Carl Samuel Premberg  Efterkommere til dette punkt
    4. 227. Julius Carl Filip Premberg  Efterkommere til dette punkt

  16. 194.  Jan Karl-Lennart Broddén Efterkommere til dette punkt (151.Kerstin9, 115.Olga8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  17. 195.  Peter Byström Efterkommere til dette punkt (152.Harriet9, 115.Olga8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  18. 196.  Ann-Cristin Byström Efterkommere til dette punkt (152.Harriet9, 115.Olga8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  19. 197.  Stefan Timmermann Byström Efterkommere til dette punkt (152.Harriet9, 115.Olga8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  20. 198.  Åke Thomas* Nilsson Efterkommere til dette punkt (159.Sven9, 125.William8, 94.Olander7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  21. 199.  Hans Bertil Svensson Efterkommere til dette punkt (160.Greta9, 125.William8, 94.Olander7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 25 jul. 1949, Oderljunga (L); blev døbt 27 jul. 1949, Hässleholm; døde 21 okt. 1987.

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: ml. 1969 og 1981; Kock


  22. 200.  Bengt Åke Svensson Efterkommere til dette punkt (160.Greta9, 125.William8, 94.Olander7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

    Bengt blev gift med Ukendt [Gruppeskema]

    Bengt blev gift med Conny Elisabet Iversen [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 228. Lena Maria Svensson Svensson  Efterkommere til dette punkt
    2. 229. Martin Tomas Svensson  Efterkommere til dette punkt

  23. 201.  Ann Cecilia Svensson Efterkommere til dette punkt (160.Greta9, 125.William8, 94.Olander7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

    Ann — Lars Olof Ronny* Brinck. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 230. Alexandra Marie Cecilia Brinck  Efterkommere til dette punkt
    2. 231. Cecilia Linda Katrin Brinck  Efterkommere til dette punkt
    3. 232. Emelie Anna Cecilia Brinck  Efterkommere til dette punkt
    4. 233. Olof Paul Alexander Brinck  Efterkommere til dette punkt
    5. 234. Jenny Kristin Cecilia Brinck  Efterkommere til dette punkt

  24. 202.  Katrin Margareta Svensson Efterkommere til dette punkt (160.Greta9, 125.William8, 94.Olander7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

    Katrin — Mats Erik Lennart Ingvarsson. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 235. Ted Erik Ingvarsson  Efterkommere til dette punkt

  25. 203.  Dan Olof Svensson Efterkommere til dette punkt (160.Greta9, 125.William8, 94.Olander7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

    Dan — . Ukendt [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 236. Pierre Olof Benny Svensson  Efterkommere til dette punkt

    Dan blev gift med Kerstin Margareta* Johanna Johansson [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 237. Kerstin My* Isabell Svensson  Efterkommere til dette punkt
    2. 238. Kerstin Lisette* Rebecka Svensson  Efterkommere til dette punkt
    3. 239. Hans Emil* Olof Svensson  Efterkommere til dette punkt

  26. 204.  Jenny Melinda Nilsson Lumsden Efterkommere til dette punkt (161.Britt9, 125.William8, 94.Olander7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

    Jenny blev gift med Eric Roman Novelo Ceballos [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 240. Jennifer Andréa* Novelo Lumsden  Efterkommere til dette punkt

  27. 205.  Mike Simon Nilsson Lumsden Efterkommere til dette punkt (161.Britt9, 125.William8, 94.Olander7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

    Mike — Pia Helena Andersson. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 241. Eva Jessica* Helena Lumsden  Efterkommere til dette punkt
    2. 242. Mike Johan* Daniel Lumsden  Efterkommere til dette punkt

  28. 206.  William Alexander* Lumsden Efterkommere til dette punkt (161.Britt9, 125.William8, 94.Olander7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)


Generation: 11

  1. 207.  Anna Kristina* Djurvall Efterkommere til dette punkt (179.Erik10, 142.Anna9, 111.Agda8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  2. 208.  Erik Daniel Djurvall Efterkommere til dette punkt (179.Erik10, 142.Anna9, 111.Agda8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  3. 209.  Anders Henrik* Djurvall Efterkommere til dette punkt (179.Erik10, 142.Anna9, 111.Agda8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  4. 210.  Lars Håkan Djurvall Efterkommere til dette punkt (179.Erik10, 142.Anna9, 111.Agda8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  5. 211.  Karin Helena Djurvall Efterkommere til dette punkt (179.Erik10, 142.Anna9, 111.Agda8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  6. 212.  Lars Mikael* Djurvall Efterkommere til dette punkt (180.Lars10, 142.Anna9, 111.Agda8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  7. 213.  Erik Mattias* Djurvall Efterkommere til dette punkt (180.Lars10, 142.Anna9, 111.Agda8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  8. 214.  Cecilia Helena Fredin Efterkommere til dette punkt (181.Bengt10, 143.Tilly9, 111.Agda8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

    Cecilia blev gift med Erik Olov Lindborg [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 243. Alma Cornelia Lindborg  Efterkommere til dette punkt
    2. 244. Frej Lindborg  Efterkommere til dette punkt

  9. 215.  Bengt Niklas* Fredin Efterkommere til dette punkt (181.Bengt10, 143.Tilly9, 111.Agda8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

    Bengt — Maja Schèutte. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 245. Alice Fredin  Efterkommere til dette punkt
    2. 246. Adam Fredin  Efterkommere til dette punkt

  10. 216.  Charlotta Maria Fredin Efterkommere til dette punkt (181.Bengt10, 143.Tilly9, 111.Agda8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1) blev født 18 jan. 1967; døde 20 okt. 1975.

  11. 217.  Jakob Ingmar Fredin Efterkommere til dette punkt (181.Bengt10, 143.Tilly9, 111.Agda8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

    Jakob — Nanna Carlsson. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 247. Minja Fredin  Efterkommere til dette punkt

  12. 218.  Lars Anders* Ekman Efterkommere til dette punkt (182.Anna10, 143.Tilly9, 111.Agda8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

    Lars blev gift med Ukendt [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 248. Måns Ekman  Efterkommere til dette punkt

  13. 219.  Anna Helena* Ekman Efterkommere til dette punkt (182.Anna10, 143.Tilly9, 111.Agda8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  14. 220.  Simon Ellefsen Efterkommere til dette punkt (183.Eva10, 143.Tilly9, 111.Agda8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  15. 221.  Pernille Ellefsen Efterkommere til dette punkt (183.Eva10, 143.Tilly9, 111.Agda8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

    Pernille blev gift med Ukendt [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 249. Cecilia Gøth Ellefsen  Efterkommere til dette punkt
    2. 250. Victor Gøth Ellefsen  Efterkommere til dette punkt

    Pernille — Lars Gøth Jørgensen. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 249. Cecilia Gøth Ellefsen  Efterkommere til dette punkt

  16. 222.  Leonard Ilanius Efterkommere til dette punkt (184.Ylva10, 143.Tilly9, 111.Agda8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  17. 223.  Susanne Ilanius Efterkommere til dette punkt (184.Ylva10, 143.Tilly9, 111.Agda8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

    Susanne blev gift med Ukendt [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 251. Adrian Ilanius Göransson  Efterkommere til dette punkt

  18. 224.  Daniel Carl-Ivan Premberg Broddén Efterkommere til dette punkt (193.Anette10, 151.Kerstin9, 115.Olga8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  19. 225.  Magnus Carl Elias Premberg Efterkommere til dette punkt (193.Anette10, 151.Kerstin9, 115.Olga8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  20. 226.  Edvin Carl Samuel Premberg Efterkommere til dette punkt (193.Anette10, 151.Kerstin9, 115.Olga8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  21. 227.  Julius Carl Filip Premberg Efterkommere til dette punkt (193.Anette10, 151.Kerstin9, 115.Olga8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  22. 228.  Lena Maria Svensson Svensson Efterkommere til dette punkt (200.Bengt10, 160.Greta9, 125.William8, 94.Olander7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  23. 229.  Martin Tomas Svensson Efterkommere til dette punkt (200.Bengt10, 160.Greta9, 125.William8, 94.Olander7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  24. 230.  Alexandra Marie Cecilia Brinck Efterkommere til dette punkt (201.Ann10, 160.Greta9, 125.William8, 94.Olander7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  25. 231.  Cecilia Linda Katrin Brinck Efterkommere til dette punkt (201.Ann10, 160.Greta9, 125.William8, 94.Olander7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  26. 232.  Emelie Anna Cecilia Brinck Efterkommere til dette punkt (201.Ann10, 160.Greta9, 125.William8, 94.Olander7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  27. 233.  Olof Paul Alexander Brinck Efterkommere til dette punkt (201.Ann10, 160.Greta9, 125.William8, 94.Olander7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  28. 234.  Jenny Kristin Cecilia Brinck Efterkommere til dette punkt (201.Ann10, 160.Greta9, 125.William8, 94.Olander7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  29. 235.  Ted Erik Ingvarsson Efterkommere til dette punkt (202.Katrin10, 160.Greta9, 125.William8, 94.Olander7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  30. 236.  Pierre Olof Benny Svensson Efterkommere til dette punkt (203.Dan10, 160.Greta9, 125.William8, 94.Olander7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  31. 237.  Kerstin My* Isabell Svensson Efterkommere til dette punkt (203.Dan10, 160.Greta9, 125.William8, 94.Olander7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  32. 238.  Kerstin Lisette* Rebecka Svensson Efterkommere til dette punkt (203.Dan10, 160.Greta9, 125.William8, 94.Olander7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  33. 239.  Hans Emil* Olof Svensson Efterkommere til dette punkt (203.Dan10, 160.Greta9, 125.William8, 94.Olander7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  34. 240.  Jennifer Andréa* Novelo Lumsden Efterkommere til dette punkt (204.Jenny10, 161.Britt9, 125.William8, 94.Olander7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  35. 241.  Eva Jessica* Helena Lumsden Efterkommere til dette punkt (205.Mike10, 161.Britt9, 125.William8, 94.Olander7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  36. 242.  Mike Johan* Daniel Lumsden Efterkommere til dette punkt (205.Mike10, 161.Britt9, 125.William8, 94.Olander7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)


Generation: 12

  1. 243.  Alma Cornelia Lindborg Efterkommere til dette punkt (214.Cecilia11, 181.Bengt10, 143.Tilly9, 111.Agda8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  2. 244.  Frej Lindborg Efterkommere til dette punkt (214.Cecilia11, 181.Bengt10, 143.Tilly9, 111.Agda8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  3. 245.  Alice Fredin Efterkommere til dette punkt (215.Bengt11, 181.Bengt10, 143.Tilly9, 111.Agda8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  4. 246.  Adam Fredin Efterkommere til dette punkt (215.Bengt11, 181.Bengt10, 143.Tilly9, 111.Agda8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  5. 247.  Minja Fredin Efterkommere til dette punkt (217.Jakob11, 181.Bengt10, 143.Tilly9, 111.Agda8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  6. 248.  Måns Ekman Efterkommere til dette punkt (218.Lars11, 182.Anna10, 143.Tilly9, 111.Agda8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  7. 249.  Cecilia Gøth Ellefsen Efterkommere til dette punkt (221.Pernille11, 183.Eva10, 143.Tilly9, 111.Agda8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  8. 250.  Victor Gøth Ellefsen Efterkommere til dette punkt (221.Pernille11, 183.Eva10, 143.Tilly9, 111.Agda8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)

  9. 251.  Adrian Ilanius Göransson Efterkommere til dette punkt (223.Susanne11, 184.Ylva10, 143.Tilly9, 111.Agda8, 92.Helena7, 67.Nils6, 40.Hanna5, 26.Sissela4, 11.Marna3, 4.Margareta2, 1.Daniel1)