Our Family History
Du er ikke logget ind Login
 

Rasmus Madsen

Mand ca. 1600 -


Generationer:      Standard    |    Kompakt    |    Kun tekst    |    Register

Generation: 1

  1. 1.  Rasmus Madsen blev født ca. 1600.

    Notater:

    Jektereder og tidligere handelsborger, bosat på Slagstad i Bjarkøy.

    Fødsel:
    Ved manntallet 1664-66 er hans alder oppgitt til å være 66 år,
    men det er sandsynligvis sat alt for højt (med ca. 10 år ?).

    Rasmus — . Ukendt [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 2. Rasmus Rasmussen  Efterkommere til dette punkt blev født ca. 1641, Slagstad i Bjarkøy..
    2. 3. Ole Rasmussen  Efterkommere til dette punkt
    3. 4. Nils Rasmussen  Efterkommere til dette punkt blev født ca. 1652.
    4. 5. Lars Rasmussen Brems  Efterkommere til dette punkt blev født ca. 1655; døde før 1701.


Generation: 2

  1. 2.  Rasmus Rasmussen Efterkommere til dette punkt (1.Rasmus1) blev født ca. 1641, Slagstad i Bjarkøy..

    Notater:

    Skipper.

    Fødsel:
    25 år gl. ved Manntallet 1666.

    Rasmus — . Ukendt [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 6. Anne Rasmusdatter Brems  Efterkommere til dette punkt blev født 1665; døde eft. 1737.
    2. 7. Bent Rasmussen Brems  Efterkommere til dette punkt blev født 1668, Bjarkøy; døde 1692.

  2. 3.  Ole Rasmussen Efterkommere til dette punkt (1.Rasmus1)

    Notater:

    ? Søn af Rasmus Madsen Brems på Slagstad i Bjarkøy ?? Hans hustrus navn er sandsynligvis Rebekka ?

    Ole — . Ukendt [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 8. Signild Olsdatter  Efterkommere til dette punkt blev født ca. 1670; døde 1732.
    2. 9. Rasmus Olsen  Efterkommere til dette punkt blev født ca. 1698; døde før 1745.

  3. 4.  Nils Rasmussen Efterkommere til dette punkt (1.Rasmus1) blev født ca. 1652.

    Notater:

    Fødsel:
    14 år gl. ved Manntallet 1666


  4. 5.  Lars Rasmussen Brems Efterkommere til dette punkt (1.Rasmus1) blev født ca. 1655; døde før 1701.

    Notater:

    På Slagstad i Bjarkøy.

    Lars — Gunille Joensdatter. [Gruppeskema]



Generation: 3

  1. 6.  Anne Rasmusdatter Brems Efterkommere til dette punkt (2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1665; døde eft. 1737.

    Anne blev gift med Anders Nielsen Juul ca. 1682. Anders blev født 1665; døde 1712, Kaldfarnes, Torsken.. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 10. Else Marie Andersdatter Juel  Efterkommere til dette punkt blev født ca. 1683; døde 1741.
    2. 11. Jens Andersen Juul  Efterkommere til dette punkt blev født 1689.
    3. 12. Rasmus Andersen Juel  Efterkommere til dette punkt blev født 1687.
    4. 13. Margreta Andersdatter Juul  Efterkommere til dette punkt blev født 1691, Kaldfarnes, Torsken.; døde 1769, Fauskevåg Lille, Trondenes..
    5. 14. Nils Andersen Juul  Efterkommere til dette punkt blev født 1696.
    6. 15. Karen Andersdatter Juul  Efterkommere til dette punkt blev født 1703.

  2. 7.  Bent Rasmussen Brems Efterkommere til dette punkt (2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1668, Bjarkøy; døde 1692.

    Bent — Rebekka Jonsdatter. Rebekka blev født ca. 1670; døde 1731. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 16. Bent Bentssøn Brems  Efterkommere til dette punkt blev født 1692, Kalfarnes.

  3. 8.  Signild Olsdatter Efterkommere til dette punkt (3.Ole2, 1.Rasmus1) blev født ca. 1670; døde 1732.

    Andre Begivenheder:

    • Stadfæste: 1732

    Signild — Jørgen Olsen. Jørgen blev født ca. 1660; døde 1720. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 17. Karen Jørgensdatter  Efterkommere til dette punkt blev født ca. 1704.
    2. 18. Ole Jørgensen  Efterkommere til dette punkt blev født ca. 1707.
    3. 19. Rebecca Jørgensdatter  Efterkommere til dette punkt blev født ca. 1715; døde 1800.

  4. 9.  Rasmus Olsen Efterkommere til dette punkt (3.Ole2, 1.Rasmus1) blev født ca. 1698; døde før 1745.

    Notater:

    Bosatt på Finnjord i Lenvik.



Generation: 4

  1. 10.  Else Marie Andersdatter Juel Efterkommere til dette punkt (6.Anne3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født ca. 1683; døde 1741.

  2. 11.  Jens Andersen Juul Efterkommere til dette punkt (6.Anne3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1689.

    Jens — Ragnill Torbiørnsdatter. [Gruppeskema]

    Jens — Anne Catharina Nilsdatter Flensborg. Anne (datter af Niels Hansen Flensborg og Ingeborg Andersdatter) blev født 1700; døde 1780, Foldvig; blev begravet 1780. [Gruppeskema]


  3. 12.  Rasmus Andersen Juel Efterkommere til dette punkt (6.Anne3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1687.

  4. 13.  Margreta Andersdatter Juul Efterkommere til dette punkt (6.Anne3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1691, Kaldfarnes, Torsken.; døde 1769, Fauskevåg Lille, Trondenes..

    Margreta blev gift med Ole Christensen ca. 1715. Ole (søn af Christen Iversen (Ifuersen) og Christensdatter) blev født 1666, Fauskevåg Lille, Trondenes.; døde 1741, Fauskevåg, Trondenes.. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 20. Anders Olsen  Efterkommere til dette punkt blev født 1717, Fauskevåg Lille, Trondenes..
    2. 21. Kristen Olsen  Efterkommere til dette punkt blev født 1720, Fauskevåg Lille, Trondenes.; døde 1798, Fauskevåg, Trondenes..
    3. 22. Anne Margrete Olsdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1726, Fauskevåg Lille, Trondenes..
    4. 23. Hans Olsen  Efterkommere til dette punkt blev født 1728, Fauskevåg Lille, Trondenes.; døde 1776, Steinsland, Trondenes..
    5. 24. Ingeborg Olsdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1733, Fauskevåg Lille, Trondenes.; døde 1793, Vollstad, Trondenes..

  5. 14.  Nils Andersen Juul Efterkommere til dette punkt (6.Anne3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1696.

  6. 15.  Karen Andersdatter Juul Efterkommere til dette punkt (6.Anne3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1703.

  7. 16.  Bent Bentssøn Brems Efterkommere til dette punkt (7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1692, Kalfarnes.

    Notater:

    Gårdbruker på Gryllefjord i Torsken.

    Bent — . Ukendt [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 25. Rebecha Bentsdatter Brems  Efterkommere til dette punkt blev født 1715; døde 1791.
    2. 26. Maren Bentsdatter Brems  Efterkommere til dette punkt blev født 1723, Kastnes, Dyrøy.; døde 1 jan. 1803, Leiknes, Lenvik..

  8. 17.  Karen Jørgensdatter Efterkommere til dette punkt (8.Signild3, 3.Ole2, 1.Rasmus1) blev født ca. 1704.

  9. 18.  Ole Jørgensen Efterkommere til dette punkt (8.Signild3, 3.Ole2, 1.Rasmus1) blev født ca. 1707.

    Notater:

    !!! DET ER REN GÆTVÆRK AT HAN ER FADER TIL DE TRE OLSDØTRE !!!

    Fødsel:
    15 år gl. ved faderens skifte 1722.


  10. 19.  Rebecca Jørgensdatter Efterkommere til dette punkt (8.Signild3, 3.Ole2, 1.Rasmus1) blev født ca. 1715; døde 1800.

    Notater:

    Fødsel:
    7 år gl. ved faderens skifte 1722.



Generation: 5

  1. 20.  Anders Olsen Efterkommere til dette punkt (13.Margreta4, 6.Anne3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1717, Fauskevåg Lille, Trondenes..

  2. 21.  Kristen Olsen Efterkommere til dette punkt (13.Margreta4, 6.Anne3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1720, Fauskevåg Lille, Trondenes.; døde 1798, Fauskevåg, Trondenes..

    Andre Begivenheder:

    • Stadfæste: (1798-1804), Fauskevåg lille, Fauskevåg Tinglag.

    Notater:

    Stadfæste:
    protokollnr. 148, folio 203b.


  3. 22.  Anne Margrete Olsdatter Efterkommere til dette punkt (13.Margreta4, 6.Anne3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1726, Fauskevåg Lille, Trondenes..

  4. 23.  Hans Olsen Efterkommere til dette punkt (13.Margreta4, 6.Anne3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1728, Fauskevåg Lille, Trondenes.; døde 1776, Steinsland, Trondenes..

  5. 24.  Ingeborg Olsdatter Efterkommere til dette punkt (13.Margreta4, 6.Anne3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1733, Fauskevåg Lille, Trondenes.; døde 1793, Vollstad, Trondenes..

  6. 25.  Rebecha Bentsdatter Brems Efterkommere til dette punkt (16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1715; døde 1791.

    Rebecha blev gift med Niels (Winther) Jacobsen Kienapel 1739, Tranøy kirke. Niels (søn af Jacob Hansen Keinapel og Maren Jacobsdatter Winther) blev født ca. 1710, Tranøy; døde 1765. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 27. Martinus Nilssen Kinapel  Efterkommere til dette punkt blev født 1744, Kastnes, Dyrøy.; døde 1801.
    2. 28. Jacob Nielsen Kienapel  Efterkommere til dette punkt blev født 1745, Kastnes i Dyrøy; døde før 1766.
    3. 29. Elisabeth Nielsdatter Kiær Kinapel  Efterkommere til dette punkt blev født 1747, Kastnes i Dyrøy.; døde 1793, Tovik, Trondenes..
    4. 30. Bent Nielsen Kienapel  Efterkommere til dette punkt blev født 1749, Kastnes i Dyrøy.
    5. 31. Hans Nielsen Kienapel  Efterkommere til dette punkt blev født 1751, Renså i Astafjord; døde før 1766.
    6. 32. Jørgen Nielsen Kienapel  Efterkommere til dette punkt blev født 1753, Renså i Astafjord; døde 1783.
    7. 33. Karen (Maren) Nielsdatter Kienapel  Efterkommere til dette punkt blev født 1756, Renså i Astafjord; døde 1791.
    8. 34. Ole Nielsen Kienapel  Efterkommere til dette punkt blev født 1758, Renså i Astafjord.
    9. 35. Paul Nielsen Keinapel  Efterkommere til dette punkt blev født 1759; døde 1775.
    10. 36. Peder Nielsen Keinapel  Efterkommere til dette punkt blev født 1759; døde 1775.

    Rebecha blev gift med Ole Stephensen Trane 14 nov. 1766. Ole (søn af Steffen Tygesen Trane og Elisabet Hansdatter) blev født 1736, Breivoll, Ibestad.; døde 1769. [Gruppeskema]


  7. 26.  Maren Bentsdatter Brems Efterkommere til dette punkt (16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1723, Kastnes, Dyrøy.; døde 1 jan. 1803, Leiknes, Lenvik..

    Maren blev gift med Jacob Jacobsen Keinapel 1745, Kastnes i Dyrøy. (søn af Jacob Hansen Keinapel og Maren Jacobsdatter Winther) [Gruppeskema]



Generation: 6

  1. 27.  Martinus Nilssen Kinapel Efterkommere til dette punkt (25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1744, Kastnes, Dyrøy.; døde 1801.

    Martinus — Anne Rasmusdatter. Anne blev født 1740; døde 1807. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 37. Marta Martinusdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1761.

    Martinus blev gift med Kirsten Rasmusdatter 1768. Kirsten (datter af Rasmus Anderssen Harr og Berit Maria Andreasdatter Budde) blev født 1743, Renså, Astafjord.; døde 1802, Tovik, Trondenes.. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 38. Elen Kirsten Kinapel  Efterkommere til dette punkt blev født 1770, Renså, Astafjord..
    2. 39. Anna Jakobina Kinapel  Efterkommere til dette punkt blev født 1774, Renså, Astafjord..
    3. 40. Maren Brems Kinapel  Efterkommere til dette punkt blev født 1777, Renså, Astafjord.; døde 1811, Tovik, Trondenes..
    4. 41. Jakob Andreas Kinapel  Efterkommere til dette punkt blev født 1784, Renså, Astafjord.; døde 1816, Tovik, Trondenes..

  2. 28.  Jacob Nielsen Kienapel Efterkommere til dette punkt (25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1745, Kastnes i Dyrøy; døde før 1766.

  3. 29.  Elisabeth Nielsdatter Kiær Kinapel Efterkommere til dette punkt (25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1747, Kastnes i Dyrøy.; døde 1793, Tovik, Trondenes..

    Andre Begivenheder:

    • Stadfæste: (1788-1798), Tovik, Fauskevåg Tinglag.

    Notater:

    Stadfæste:
    protokollnr. 146, folio 301b.

    Elisabeth blev gift med Niels Andersen Schjelderup 1769. Niels (søn af Anders Nielsen Schjelderup og Kirstine Marie Ediasdatter) blev født 1746, Tovik, Trondenes.; døde 1802, Vågan, Nordland.. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 42. Niels Vinter Schjelderup  Efterkommere til dette punkt blev født 1769; døde 1827.
    2. 43. Anders Nielsen Schjelderup  Efterkommere til dette punkt blev født 1771, Tovik, Trondenes, Troms, Norge.; blev døbt 4 aug. 1771, Trondenes kirke.; døde 5 sep. 1847.
    3. 44. Kirsten Marie Schjelderup  Efterkommere til dette punkt blev født 1773.
    4. 45. Ane Margrethe Schjelderup  Efterkommere til dette punkt blev født 1776.
    5. 46. Petrikke Nielsdatter Schjelderup  Efterkommere til dette punkt blev født 1779, Tovik, Trondenes.; døde 1851, Sørrollnes, Trondenes..
    6. 47. Jørgen Nielsen Schjelderup  Efterkommere til dette punkt blev født 1781.
    7. 48. Rebekka Nielsdatter Schjelderup  Efterkommere til dette punkt blev født 1786.

  4. 30.  Bent Nielsen Kienapel Efterkommere til dette punkt (25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1749, Kastnes i Dyrøy.

    Andre Begivenheder:

    • Bopæl:

    Bent blev gift med Anna Andersdatter 1777. Anna (datter af Anders Paulsen og Berit Andersdatter) blev født 1752, Balteskard, Skånland.; døde 1837. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 49. Nils Helgen Winter Bentsen Kinapel  Efterkommere til dette punkt blev født 1777, Balteskard, Skånland.; døde 1813.
    2. 50. Birgitta Bentsdatter Kinapel  Efterkommere til dette punkt blev født 1778, Balteskard, Skånland.; døde 1781.
    3. 51. Andrea Bentsdatter Kinapel  Efterkommere til dette punkt blev født 1781, Grovfjord, Skånland..
    4. 52. Bergitta Bentsdatter Kinapel  Efterkommere til dette punkt blev født 1783, Grov, Skånland..
    5. 53. Hans Bentsen Kinapel  Efterkommere til dette punkt blev født 1785, Grov, Skånland.; døde 1839.
    6. 54. Jørgen Jakob Bentsen Kinapel  Efterkommere til dette punkt blev født 1785, Grov, Skånland.; døde 1856.
    7. 55. Ole Humle Bentsen Kinapel  Efterkommere til dette punkt blev født 1788, Grov, Skånland.; døde 1813.
    8. 56. Rebekka Bentsdatter Kinapel  Efterkommere til dette punkt blev født 1791, Grov, Skånland.; døde 1836.

  5. 31.  Hans Nielsen Kienapel Efterkommere til dette punkt (25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1751, Renså i Astafjord; døde før 1766.

  6. 32.  Jørgen Nielsen Kienapel Efterkommere til dette punkt (25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1753, Renså i Astafjord; døde 1783.

    Andre Begivenheder:

    • Stadfæste: (1776-1785), Grov, Astafjord Tinglag.

    Notater:

    Stadfæste:
    protokollnr. 143, folio 257.


  7. 33.  Karen (Maren) Nielsdatter Kienapel Efterkommere til dette punkt (25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1756, Renså i Astafjord; døde 1791.

  8. 34.  Ole Nielsen Kienapel Efterkommere til dette punkt (25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1758, Renså i Astafjord.

  9. 35.  Paul Nielsen Keinapel Efterkommere til dette punkt (25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1759; døde 1775.

  10. 36.  Peder Nielsen Keinapel Efterkommere til dette punkt (25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1759; døde 1775.


Generation: 7

  1. 37.  Marta Martinusdatter Efterkommere til dette punkt (27.Martinus6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1761.

  2. 38.  Elen Kirsten Kinapel Efterkommere til dette punkt (27.Martinus6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1770, Renså, Astafjord..

  3. 39.  Anna Jakobina Kinapel Efterkommere til dette punkt (27.Martinus6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1774, Renså, Astafjord..

  4. 40.  Maren Brems Kinapel Efterkommere til dette punkt (27.Martinus6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1777, Renså, Astafjord.; døde 1811, Tovik, Trondenes..

  5. 41.  Jakob Andreas Kinapel Efterkommere til dette punkt (27.Martinus6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1784, Renså, Astafjord.; døde 1816, Tovik, Trondenes..

  6. 42.  Niels Vinter Schjelderup Efterkommere til dette punkt (29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1769; døde 1827.

    Niels — Margrethe Marie Nielsdatter Schjelderup. Margrethe (datter af Niels Augustinussen Schjelderup og Johanna Nilsdatter) blev født 1780, Tennevik, Trondenes.; døde 1812; blev begravet 22 nov. 1812, Trondenes kirke.. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 57. Johanna Margrethe Schjelderup  Efterkommere til dette punkt blev født 1802, Tovik, Trondenes..

    Niels — Mette Marie Andersdatter. Mette blev født 1778; døde 1845. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 58. Hans Sakarias Schjelderup  Efterkommere til dette punkt blev født 1815, Tovik, Skånland; døde 1888.
    2. 59. Markus Andreas Schjelderup  Efterkommere til dette punkt blev født 1817.
    3. 60. Søren Andreas Schjelderup  Efterkommere til dette punkt blev født 1820.

  7. 43.  Anders Nielsen Schjelderup Efterkommere til dette punkt (29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1771, Tovik, Trondenes, Troms, Norge.; blev døbt 4 aug. 1771, Trondenes kirke.; døde 5 sep. 1847.

    Andre Begivenheder:

    • Bopæl:
    • Bopæl: Tovik, Skånland, Troms, Norge.

    Notater:

    Fisker og gårdbruker på ytre Tovik i Trondenes. Fikk skjøte av faren
    26. april 1800 på halve ytre Tovik for 119 rdlr.Han var medlem af bygdekommisionen og amtsskattekommisionen og nøt
    stor tillit i bygda.

    Døbt:
    10. S. e. Trin. 1771

    Anders blev gift med Ingeborg Marie Israelsdatter 1794. Ingeborg (datter af Israel Kristensen og Ingeborg Pedersdatter) blev født 1771, Sørrollnes, Trondenes.; døde 2 sep. 1848, Tovik, Trondenes.. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 61. Elisabeth Kjær Andersdatter Schjelderup  Efterkommere til dette punkt blev født 1795, Tovik, Trondenes.; døde 1874, Sandstrand, Trondenes..
    2. 62. Ingeborg Marie Schjelderup  Efterkommere til dette punkt blev født 1796.
    3. 63. Else Marie Schjelderup  Efterkommere til dette punkt blev født 1798.
    4. 64. Maren Kirstine Schjelderup  Efterkommere til dette punkt blev født 1800.
    5. 65. Rebekka Andersdatter Schjelderup  Efterkommere til dette punkt blev født 1804, Tovik, Skånland; døde 1880.
    6. 66. Niels Andersen Schjelderup  Efterkommere til dette punkt blev født 1805; døde ca. 1875.
    7. 67. Ellen Katrine Schjelderup  Efterkommere til dette punkt blev født 1806.
    8. 68. Kirsten Marie Schjelderup  Efterkommere til dette punkt blev født 1809, Tovik, Trondenes.; døde 1875, Fjordbotn, Astafjord..
    9. 69. Israel Petter Schjelderup  Efterkommere til dette punkt blev født 1812.

  8. 44.  Kirsten Marie Schjelderup Efterkommere til dette punkt (29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1773.

    Kirsten — Peder Israelsen. Peder (søn af Israel Kristensen og Ingeborg Pedersdatter) blev født 1760, Sørrollnes, Trondenes.; døde 1800, Sørrollnes, Trondenes.. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 70. Israel Pedersen  Efterkommere til dette punkt blev født 1794.
    2. 71. Niels Kristian Schjelderup  Efterkommere til dette punkt blev født 1796.
    3. 72. Anders Schjelderup  Efterkommere til dette punkt blev født 1798.
    4. 73. Peder Pedersen  Efterkommere til dette punkt blev født 1800.

    Kirsten — John Andersen. John (søn af Anders Pedersen og Øllegård Steffensdatter Trane) blev født 1765, Hallevik, Astafjord.; døde 1818, Sørrollnes, Trondenes.. [Gruppeskema]


  9. 45.  Ane Margrethe Schjelderup Efterkommere til dette punkt (29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1776.

  10. 46.  Petrikke Nielsdatter Schjelderup Efterkommere til dette punkt (29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1779, Tovik, Trondenes.; døde 1851, Sørrollnes, Trondenes..

    Petrikke — John Andersen. John (søn af Anders Pedersen og Øllegård Steffensdatter Trane) blev født 1765, Hallevik, Astafjord.; døde 1818, Sørrollnes, Trondenes.. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 74. Niels Schjelderup  Efterkommere til dette punkt blev født 1806.
    2. 75. Hans Johnsen  Efterkommere til dette punkt blev født 1807.
    3. 76. Jakob Winther Johnsen  Efterkommere til dette punkt blev født 1810, Sørrollnes, Trondenes.; blev døbt 23 apr. 1810, Trondenes kirke.; døde 27 mar. 1863, Sandnes, Tjeldsund..
    4. 77. Jørgen Johnsen  Efterkommere til dette punkt blev født 1813.
    5. 78. Anders Johnsen Schjelderup  Efterkommere til dette punkt blev født 1816, Sørrollnes, Trane.; døde 1876, Sørrollnes, Trane..
    6. 79. Elisabeth Rebekka Johnsen  Efterkommere til dette punkt blev født 1817.

  11. 47.  Jørgen Nielsen Schjelderup Efterkommere til dette punkt (29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1781.

  12. 48.  Rebekka Nielsdatter Schjelderup Efterkommere til dette punkt (29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1786.

  13. 49.  Nils Helgen Winter Bentsen Kinapel Efterkommere til dette punkt (30.Bent6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1777, Balteskard, Skånland.; døde 1813.

    Nils blev gift med Anna Elisabet Nilsdatter Ærboe 1805. Anna (datter af Nils Olsen Ærboe og Ingeborg Eriksdatter Normann) blev født 1771, Breivoll, Ibestad.; døde 1848. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 80. Bent Nilssen  Efterkommere til dette punkt blev født 1807, Miklevoll, Skånland.; døde 1864.
    2. 81. Nils Nilssen  Efterkommere til dette punkt blev født 1811, Miklevoll, Skånland..

  14. 50.  Birgitta Bentsdatter Kinapel Efterkommere til dette punkt (30.Bent6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1778, Balteskard, Skånland.; døde 1781.

  15. 51.  Andrea Bentsdatter Kinapel Efterkommere til dette punkt (30.Bent6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1781, Grovfjord, Skånland..

  16. 52.  Bergitta Bentsdatter Kinapel Efterkommere til dette punkt (30.Bent6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1783, Grov, Skånland..

  17. 53.  Hans Bentsen Kinapel Efterkommere til dette punkt (30.Bent6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1785, Grov, Skånland.; døde 1839.

  18. 54.  Jørgen Jakob Bentsen Kinapel Efterkommere til dette punkt (30.Bent6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1785, Grov, Skånland.; døde 1856.

    Andre Begivenheder:

    • Bopæl:
    • Bopæl: Grov, Skånland, Astafjord.

    Jørgen blev gift med Ingeborg Katrina Olsdatter 1820. Ingeborg (datter af Ole Bårdsen og Karen Davidsdatter) blev født 1792, Grov, Skånland.; døde 1850. [Gruppeskema]


  19. 55.  Ole Humle Bentsen Kinapel Efterkommere til dette punkt (30.Bent6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1788, Grov, Skånland.; døde 1813.

  20. 56.  Rebekka Bentsdatter Kinapel Efterkommere til dette punkt (30.Bent6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1791, Grov, Skånland.; døde 1836.


Generation: 8

  1. 57.  Johanna Margrethe Schjelderup Efterkommere til dette punkt (42.Niels7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1802, Tovik, Trondenes..

    Johanna blev gift med Ole Pedersen 1827. Ole (søn af Peder Andreas Olsen og Anne Marie Madsdatter) blev født 1789, Nordvik, Trondenes.; døde 1877, Tennevik, Trondenes.. [Gruppeskema]


  2. 58.  Hans Sakarias Schjelderup Efterkommere til dette punkt (42.Niels7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1815, Tovik, Skånland; døde 1888.

    Hans — Anne Ediasdatter. Anne blev født 1823. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 82. Simon Martin Hanssen  Efterkommere til dette punkt blev født 1855, Tovik, Skånland.

    Hans blev gift med Margrete Elisabet Hansdatter 1841. Margrete blev født 1824, Trondenes. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 83. Nikolai Martin Hansen  Efterkommere til dette punkt blev født 1842.

  3. 59.  Markus Andreas Schjelderup Efterkommere til dette punkt (42.Niels7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1817.

  4. 60.  Søren Andreas Schjelderup Efterkommere til dette punkt (42.Niels7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1820.

    Søren — Rebekka Ovidie Simonsdatter Kildal. Rebekka (datter af Simon Kildal og Martha Marie Ursin) blev født 1826. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 84. Simon Kildal Schjelderup  Efterkommere til dette punkt blev født 1848; døde 1890.
    2. 85. Niels Mikal Schjelderup  Efterkommere til dette punkt blev født 1852, Tovik, Trondenes.; døde 1913, Tovik, Trondenes..
    3. 86. Ole Schjelderup  Efterkommere til dette punkt blev født 1854.

  5. 61.  Elisabeth Kjær Andersdatter Schjelderup Efterkommere til dette punkt (43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1795, Tovik, Trondenes.; døde 1874, Sandstrand, Trondenes..

    Elisabeth — Ole Knut Pedersen Aas. Ole (søn af Peder Olsen Aas og Johanna Margrete Hansdatter Sparboe) blev født 1794, Bjelgam, Evenes.; døde 1880, Renså, Astafjord.. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 87. Mathias Olsen Aas  Efterkommere til dette punkt blev født 1823, Tovik, Trondenes.; døde 1889, Sandstrand, Trondenes..

  6. 62.  Ingeborg Marie Schjelderup Efterkommere til dette punkt (43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1796.

  7. 63.  Else Marie Schjelderup Efterkommere til dette punkt (43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1798.

  8. 64.  Maren Kirstine Schjelderup Efterkommere til dette punkt (43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1800.

  9. 65.  Rebekka Andersdatter Schjelderup Efterkommere til dette punkt (43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1804, Tovik, Skånland; døde 1880.

    Rebekka blev gift med Hans Olsen 31 okt. 1831. Hans (søn af Ole Anderssen og Olavina Hansdatter) blev født 1796, Balteskard, Skånland.; døde 1877. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 88. Barbro Maria Hansdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 7 aug. 1833, Balteskard, Skånland; blev døbt 13 okt. 1833, Ibestad; døde 1917.

  10. 66.  Niels Andersen Schjelderup Efterkommere til dette punkt (43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1805; døde ca. 1875.

    Andre Begivenheder:

    • Bopæl:

    Niels blev gift med Rebekka Ursin 1841. Rebekka (datter af Nils Olai Ursin og Anna Bergitta Normann) blev født 1821, Grøsnes Lille, Gratangen.. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 89. //  Efterkommere til dette punkt
    2. 90. //  Efterkommere til dette punkt
    3. 91. //  Efterkommere til dette punkt
    4. 92. //  Efterkommere til dette punkt
    5. 93. //  Efterkommere til dette punkt
    6. 94. Martin Nielsen Schjelderup  Efterkommere til dette punkt blev født 1840.

  11. 67.  Ellen Katrine Schjelderup Efterkommere til dette punkt (43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1806.

  12. 68.  Kirsten Marie Schjelderup Efterkommere til dette punkt (43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1809, Tovik, Trondenes.; døde 1875, Fjordbotn, Astafjord..

    Kirsten blev gift med Nikolai Kristian Harder Hanssen ca. 1835. Nikolai (søn af Hans Mikkelsen og Anne Bergitta Jensdatter Trane) blev født 1799, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1866. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 95. Albert Martinus Nikolaisen  Efterkommere til dette punkt blev født 1836, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1847.
    2. 96. Andrea Kirstine Nikolaisdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1838, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1877.
    3. 97. Ingeborg Sofie Nikolaisdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1844, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1896.

  13. 69.  Israel Petter Schjelderup Efterkommere til dette punkt (43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1812.

    Israel — Rebekka Marie Heide. Rebekka blev født 1822; døde 1881. [Gruppeskema]

    Israel blev gift med Ovidie Andrea Rasmusdatter 1845. Ovidie (datter af Rasmus Anderssen Harr og Erika Petrina Leth) blev født 1816, Renså, Skånland.; døde 1853. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 98. En Datter  Efterkommere til dette punkt
    2. 99. En Datter  Efterkommere til dette punkt
    3. 100. Ingeborg Andrea Schjelderup  Efterkommere til dette punkt blev født 1848, Tovik, Skånland.; døde 1917, Fugleberg, Astafjord..

  14. 70.  Israel Pedersen Efterkommere til dette punkt (44.Kirsten7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1794.

    Notater:

    Fødsel:
    7 år gl. ved FT 1801.


  15. 71.  Niels Kristian Schjelderup Efterkommere til dette punkt (44.Kirsten7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1796.

    Notater:

    Fødsel:
    5 år gl. ved FT 1801.


  16. 72.  Anders Schjelderup Efterkommere til dette punkt (44.Kirsten7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1798.

    Notater:

    Fødsel:
    3 år gl. ved FT 1801.


  17. 73.  Peder Pedersen Efterkommere til dette punkt (44.Kirsten7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1800.

    Notater:

    Fødsel:
    1 år gl. ved FT 1801.


  18. 74.  Niels Schjelderup Efterkommere til dette punkt (46.Petrikke7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1806.

  19. 75.  Hans Johnsen Efterkommere til dette punkt (46.Petrikke7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1807.

  20. 76.  Jakob Winther Johnsen Efterkommere til dette punkt (46.Petrikke7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1810, Sørrollnes, Trondenes.; blev døbt 23 apr. 1810, Trondenes kirke.; døde 27 mar. 1863, Sandnes, Tjeldsund..

    Notater:

    Døbt:
    2. paaskedag 1810

    Jakob blev gift med Gunhild Rebekka Gram Olsdatter 1832. Gunhild (datter af Ole Jakobsen og Mette Maria Mathiasdatter Eberg) blev født 19 jan. 1790, Gausvik, Trondenes.; blev døbt 24 jan. 1790, Hol kirke.; døde 5 nov. 1860, Sandnes, Tjeldsund.. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 101. //  Efterkommere til dette punkt blev begravet 22 sep. 1833.
    2. 102. //  Efterkommere til dette punkt døde jun. 1836.

  21. 77.  Jørgen Johnsen Efterkommere til dette punkt (46.Petrikke7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1813.

  22. 78.  Anders Johnsen Schjelderup Efterkommere til dette punkt (46.Petrikke7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1816, Sørrollnes, Trane.; døde 1876, Sørrollnes, Trane..

    Anders — Kornelia Kirstine Nielsdatter. Kornelia blev født 1828. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 103. Peder Olai Andersen Schjelderup  Efterkommere til dette punkt blev født 1848; døde 1902.
    2. 104. Johannes Pareli Andersen Schjelderup  Efterkommere til dette punkt blev født 1855.
    3. 105. Nikolai Kristian Andersen Schjelderup  Efterkommere til dette punkt blev født 1855.
    4. 106. Joakim Andersen Schjelderup  Efterkommere til dette punkt blev født 1858; døde 1928.

  23. 79.  Elisabeth Rebekka Johnsen Efterkommere til dette punkt (46.Petrikke7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1817.

  24. 80.  Bent Nilssen Efterkommere til dette punkt (49.Nils7, 30.Bent6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1807, Miklevoll, Skånland.; døde 1864.

    Bent blev gift med Hedvig Anna Jensdatter 1830. Hedvig (datter af Jens Bårdsen og Anne Katrine Olsdatter Trane) blev født 1809, Grov, Skånland.. [Gruppeskema]


  25. 81.  Nils Nilssen Efterkommere til dette punkt (49.Nils7, 30.Bent6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1811, Miklevoll, Skånland..


Generation: 9

  1. 82.  Simon Martin Hanssen Efterkommere til dette punkt (58.Hans8, 42.Niels7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1855, Tovik, Skånland.

    Simon blev gift med Karen Kirstine Nilssen 1896. Karen (datter af Hans Sakarias Nilssen og Margrete Maria Blom Ursin) blev født 1867, Renså, Skånland.. [Gruppeskema]


  2. 83.  Nikolai Martin Hansen Efterkommere til dette punkt (58.Hans8, 42.Niels7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1842.

    Nikolai — Henriette Jakobsdatter. Henriette blev født 1849. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 107. Jakob Hansen  Efterkommere til dette punkt blev født 1883.

  3. 84.  Simon Kildal Schjelderup Efterkommere til dette punkt (60.Søren8, 42.Niels7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1848; døde 1890.

  4. 85.  Niels Mikal Schjelderup Efterkommere til dette punkt (60.Søren8, 42.Niels7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1852, Tovik, Trondenes.; døde 1913, Tovik, Trondenes..

    Notater:

    Kjøpte den sagnomsuste jakten "Synia" i sin tid Norges eldste seilskute.

    Niels — Emilie Hansdatter. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 108. Hans Zakarias Schjelderup  Efterkommere til dette punkt blev født 1888.

  5. 86.  Ole Schjelderup Efterkommere til dette punkt (60.Søren8, 42.Niels7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1854.

    Ole — Mette Marie Rasmussen. Mette blev født 1860. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 109. Johannes Schjelderup  Efterkommere til dette punkt blev født 1891; døde 1943.

  6. 87.  Mathias Olsen Aas Efterkommere til dette punkt (61.Elisabeth8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1823, Tovik, Trondenes.; døde 1889, Sandstrand, Trondenes..

  7. 88.  Barbro Maria Hansdatter Efterkommere til dette punkt (65.Rebekka8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 7 aug. 1833, Balteskard, Skånland; blev døbt 13 okt. 1833, Ibestad; døde 1917.

    Notater:

    Døbt:
    19. søndag e. Trin.

    Barbro blev gift med Markus Gram Nilssen 28 okt. 1856. Markus (søn af Nils Schamfer Olsen og Sara Helena Hansdatter) blev født 12 sep. 1829, Renså, Skånland.; døde 29 apr. 1897. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 110. Nikolina Sofia Markusdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1857, Balteskard; døde 1925.
    2. 111. Nanna Rebekka Markusdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1860, Balteskard; døde 1905.
    3. 112. Hans Sakarias Markussen  Efterkommere til dette punkt blev født 1863, Balteskard; døde 1863.
    4. 113. Simon Harr Markussen  Efterkommere til dette punkt blev født 22 maj 1866, Balteskard; døde 6 apr. 1951.
    5. 114. Håkon Berg Markussen  Efterkommere til dette punkt blev født 22 maj 1866, Balteskard.

  8. 89.  // Efterkommere til dette punkt (66.Niels8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1)

  9. 90.  // Efterkommere til dette punkt (66.Niels8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1)

  10. 91.  // Efterkommere til dette punkt (66.Niels8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1)

  11. 92.  // Efterkommere til dette punkt (66.Niels8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1)

  12. 93.  // Efterkommere til dette punkt (66.Niels8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1)

  13. 94.  Martin Nielsen Schjelderup Efterkommere til dette punkt (66.Niels8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1840.

    Martin — Johanna Vanvik. Johanna blev født 1851. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 115. Karl Didrik Schjelderup  Efterkommere til dette punkt blev født 1883.

  14. 95.  Albert Martinus Nikolaisen Efterkommere til dette punkt (68.Kirsten8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1836, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1847.

  15. 96.  Andrea Kirstine Nikolaisdatter Efterkommere til dette punkt (68.Kirsten8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1838, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1877.

  16. 97.  Ingeborg Sofie Nikolaisdatter Efterkommere til dette punkt (68.Kirsten8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1844, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1896.

  17. 98.  En Datter Efterkommere til dette punkt (69.Israel8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1)

  18. 99.  En Datter Efterkommere til dette punkt (69.Israel8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1)

  19. 100.  Ingeborg Andrea Schjelderup Efterkommere til dette punkt (69.Israel8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1848, Tovik, Skånland.; døde 1917, Fugleberg, Astafjord..

  20. 101.  // Efterkommere til dette punkt (76.Jakob8, 46.Petrikke7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev begravet 22 sep. 1833.

  21. 102.  // Efterkommere til dette punkt (76.Jakob8, 46.Petrikke7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) døde jun. 1836.

  22. 103.  Peder Olai Andersen Schjelderup Efterkommere til dette punkt (78.Anders8, 46.Petrikke7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1848; døde 1902.

    Peder — Anna Marie Johansdatter Røgh. Anna blev født 1855, Selset, Ibestad.. [Gruppeskema]


  23. 104.  Johannes Pareli Andersen Schjelderup Efterkommere til dette punkt (78.Anders8, 46.Petrikke7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1855.

    Johannes — Anna Marie Johannesdatter. Anna blev født 1867. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 116. Sofus Johannesen  Efterkommere til dette punkt

    Johannes — Lovna Jensine Stefaniassen. [Gruppeskema]


  24. 105.  Nikolai Kristian Andersen Schjelderup Efterkommere til dette punkt (78.Anders8, 46.Petrikke7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1855.

  25. 106.  Joakim Andersen Schjelderup Efterkommere til dette punkt (78.Anders8, 46.Petrikke7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1858; døde 1928.

    Joakim — Mathilde Andreasdatter. Mathilde blev født 1872. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 117. Arthur Johan Schjelderup  Efterkommere til dette punkt blev født 1899.


Generation: 10

  1. 107.  Jakob Hansen Efterkommere til dette punkt (83.Nikolai9, 58.Hans8, 42.Niels7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1883.

    Jakob — Elida Margrethe Henriksen. Elida blev født 1896. [Gruppeskema]


  2. 108.  Hans Zakarias Schjelderup Efterkommere til dette punkt (85.Niels9, 60.Søren8, 42.Niels7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1888.

    Hans — Ågot Krogh. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 118. Niels Mikal Schjelderup  Efterkommere til dette punkt

  3. 109.  Johannes Schjelderup Efterkommere til dette punkt (86.Ole9, 60.Søren8, 42.Niels7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1891; døde 1943.

    Johannes — Constance Holmen. [Gruppeskema]


  4. 110.  Nikolina Sofia Markusdatter Efterkommere til dette punkt (88.Barbro9, 65.Rebekka8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1857, Balteskard; døde 1925.

  5. 111.  Nanna Rebekka Markusdatter Efterkommere til dette punkt (88.Barbro9, 65.Rebekka8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1860, Balteskard; døde 1905.

  6. 112.  Hans Sakarias Markussen Efterkommere til dette punkt (88.Barbro9, 65.Rebekka8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1863, Balteskard; døde 1863.

  7. 113.  Simon Harr Markussen Efterkommere til dette punkt (88.Barbro9, 65.Rebekka8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 22 maj 1866, Balteskard; døde 6 apr. 1951.

    Notater:

    En af de 28 medlemmer af Ibestad Heradstyre. Han og naboen Bernt
    Johansen budde altid hos Per Krogvåg, Hamnvik når der var møte i
    heradstyret (der på den tid varte 2 dager). Etter møtet ble der
    ofte holdt et referat for bygdens andre beboere hjemme hos Simon
    Markussen. Sammen med Martinus Bertheussen på Myklevold, kjøpte
    han fembøring.

    Simon blev gift med Antonette Andrea Bendiksdatter 1899. Antonette (datter af Bendik Martin Hanssen og Elen Bergitta Johnsdatter) blev født 2 feb. 1875, Fornes, Skånland.; blev døbt 15 aug. 1875, Ibestad; døde 10 mar. 1927. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 119. Gudrun Johanna Simonsen Balteskard  Efterkommere til dette punkt blev født 30 aug. 1900, Balteskard, Skånland; døde 3 okt. 1958, Grov, Skånland; blev begravet kirkegården i Grov.
    2. 120. Markus Gram Balteskard  Efterkommere til dette punkt
    3. 121. Bendiks Heiberg Simonsen Balteskard  Efterkommere til dette punkt
    4. 122. Hans Sakarias Simonsen Balteskard  Efterkommere til dette punkt blev født 1906, Balteskard; døde 1907.
    5. 123. Solveig Antonette Simonsen Balteskard  Efterkommere til dette punkt blev født 1910, Balteskard; døde 1910.
    6. 124. Nanna Rebekka Simonsen Balteskard  Efterkommere til dette punkt blev født 1910, Balteskard; døde 1924.
    7. 125. Sigurd Andreas Harr Simonsen Balteskard  Efterkommere til dette punkt

  8. 114.  Håkon Berg Markussen Efterkommere til dette punkt (88.Barbro9, 65.Rebekka8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 22 maj 1866, Balteskard.

    Håkon blev gift med Marie Margrete Bendiksen 1902. Marie (datter af Bendik Martin Hanssen og Elen Bergitta Johnsdatter) blev født 1876, Fornes, Skånland.. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 126. Ester Bergljot Markussen  Efterkommere til dette punkt blev født 1904, Balteskard.
    2. 127. Nanna Rebekka Markussen  Efterkommere til dette punkt blev født 1905, Balteskard, skånland; døde 1911.
    3. 128. Helfryda Margrete Markussen  Efterkommere til dette punkt blev født 1907, Balteskard, skånland.
    4. 129. Johanna Ellida Markussen  Efterkommere til dette punkt blev født 1909, Balteskard, skånland.
    5. 130. Martin Berg Markussen  Efterkommere til dette punkt blev født 1911, Balteskard, skånland.
    6. 131. Rakel Markussen  Efterkommere til dette punkt blev født 1913, Balteskard, skånland.
    7. 132. Henry Peder Gran Markussen  Efterkommere til dette punkt blev født 1915, Balteskard, skånland.

  9. 115.  Karl Didrik Schjelderup Efterkommere til dette punkt (94.Martin9, 66.Niels8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1883.

    Karl — Ingvarda Johansen. Ingvarda blev født 1885. [Gruppeskema]


  10. 116.  Sofus Johannesen Efterkommere til dette punkt (104.Johannes9, 78.Anders8, 46.Petrikke7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1)

  11. 117.  Arthur Johan Schjelderup Efterkommere til dette punkt (106.Joakim9, 78.Anders8, 46.Petrikke7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1899.


Generation: 11

  1. 118.  Niels Mikal Schjelderup Efterkommere til dette punkt (108.Hans10, 85.Niels9, 60.Søren8, 42.Niels7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1)

  2. 119.  Gudrun Johanna Simonsen Balteskard Efterkommere til dette punkt (113.Simon10, 88.Barbro9, 65.Rebekka8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 30 aug. 1900, Balteskard, Skånland; døde 3 okt. 1958, Grov, Skånland; blev begravet kirkegården i Grov.

    Gudrun blev gift med Ove Andreas Eberg Ellefsen 19 jul. 1924, Grov, Skånland. Ove (søn af Eilev Berteus Strøm og Pernille Karoline Ovidia Olsdatter) blev født 26 jun. 1890, Grov, Skånland, Troms, Norge.; blev døbt 24 aug. 1890; døde 29 aug. 1963, Grov, Skånland, Troms, Norge.; blev begravet 3 sep. 1963, kirkegården i Grov. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 133. Aasta Synnøve Ellefsen  Efterkommere til dette punkt
    2. 134. Eilif Kåre Ellefsen  Efterkommere til dette punkt blev født 25 mar. 1932, Grov, Skånland.
    3. 135. Steinar Ellefsen  Efterkommere til dette punkt blev født 15 jan. 1934, Balteskar, Astafjord sokn, Ibestad prestegjeld, Norge; døde 29 jun. 1999, Amager hospital, København, Danmark..
    4. 136. Torbjørn Ellefsen  Efterkommere til dette punkt

  3. 120.  Markus Gram Balteskard Efterkommere til dette punkt (113.Simon10, 88.Barbro9, 65.Rebekka8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1)

  4. 121.  Bendiks Heiberg Simonsen Balteskard Efterkommere til dette punkt (113.Simon10, 88.Barbro9, 65.Rebekka8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1)

  5. 122.  Hans Sakarias Simonsen Balteskard Efterkommere til dette punkt (113.Simon10, 88.Barbro9, 65.Rebekka8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1906, Balteskard; døde 1907.

  6. 123.  Solveig Antonette Simonsen Balteskard Efterkommere til dette punkt (113.Simon10, 88.Barbro9, 65.Rebekka8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1910, Balteskard; døde 1910.

  7. 124.  Nanna Rebekka Simonsen Balteskard Efterkommere til dette punkt (113.Simon10, 88.Barbro9, 65.Rebekka8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1910, Balteskard; døde 1924.

  8. 125.  Sigurd Andreas Harr Simonsen Balteskard Efterkommere til dette punkt (113.Simon10, 88.Barbro9, 65.Rebekka8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1)

  9. 126.  Ester Bergljot Markussen Efterkommere til dette punkt (114.Håkon10, 88.Barbro9, 65.Rebekka8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1904, Balteskard.

  10. 127.  Nanna Rebekka Markussen Efterkommere til dette punkt (114.Håkon10, 88.Barbro9, 65.Rebekka8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1905, Balteskard, skånland; døde 1911.

  11. 128.  Helfryda Margrete Markussen Efterkommere til dette punkt (114.Håkon10, 88.Barbro9, 65.Rebekka8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1907, Balteskard, skånland.

  12. 129.  Johanna Ellida Markussen Efterkommere til dette punkt (114.Håkon10, 88.Barbro9, 65.Rebekka8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1909, Balteskard, skånland.

  13. 130.  Martin Berg Markussen Efterkommere til dette punkt (114.Håkon10, 88.Barbro9, 65.Rebekka8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1911, Balteskard, skånland.

  14. 131.  Rakel Markussen Efterkommere til dette punkt (114.Håkon10, 88.Barbro9, 65.Rebekka8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1913, Balteskard, skånland.

  15. 132.  Henry Peder Gran Markussen Efterkommere til dette punkt (114.Håkon10, 88.Barbro9, 65.Rebekka8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 1915, Balteskard, skånland.


Generation: 12

  1. 133.  Aasta Synnøve Ellefsen Efterkommere til dette punkt (119.Gudrun11, 113.Simon10, 88.Barbro9, 65.Rebekka8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1)

    Aasta blev gift med Anton Brækkan [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 137. Gudrun Brækkan  Efterkommere til dette punkt

  2. 134.  Eilif Kåre Ellefsen Efterkommere til dette punkt (119.Gudrun11, 113.Simon10, 88.Barbro9, 65.Rebekka8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 25 mar. 1932, Grov, Skånland.

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: sømand, maskinist

    Eilif — Clara Hansen. Clara blev født 7 nov. 1926. [Gruppeskema]


  3. 135.  Steinar Ellefsen Efterkommere til dette punkt (119.Gudrun11, 113.Simon10, 88.Barbro9, 65.Rebekka8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1) blev født 15 jan. 1934, Balteskar, Astafjord sokn, Ibestad prestegjeld, Norge; døde 29 jun. 1999, Amager hospital, København, Danmark..

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: Air-Purser i Scanair 1964-94.
    • Bopæl: (Fra 1971?), Amager, København, Danmark

    Notater:

    Navn:
    Er ved en fejl (af presten) døpt Ellevsen

    Steinar blev gift med Eva Tilly Fredin 11 apr. 1966. Eva (datter af Stig André Fredin og Tilly Ingeborg Johanna Jonsson) blev født 7 aug. 1939, Helsingborgs Maria (M). [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 138. Simon Ellefsen  Efterkommere til dette punkt
    2. 139. Pernille Ellefsen  Efterkommere til dette punkt

  4. 136.  Torbjørn Ellefsen Efterkommere til dette punkt (119.Gudrun11, 113.Simon10, 88.Barbro9, 65.Rebekka8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1)

    Torbjørn blev gift med Colleen Carte [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 140. Kari Ellefsen  Efterkommere til dette punkt
    2. 141. Niels Ellefsen  Efterkommere til dette punkt
    3. 142. Tove Ellefsen  Efterkommere til dette punkt
    4. 143. Brit Ellefsen  Efterkommere til dette punkt


Generation: 13

  1. 137.  Gudrun Brækkan Efterkommere til dette punkt (133.Aasta12, 119.Gudrun11, 113.Simon10, 88.Barbro9, 65.Rebekka8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1)

    Gudrun — Finn Langgård. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 144. Karen Brækkan  Efterkommere til dette punkt
    2. 145. Andrea Brækkan  Efterkommere til dette punkt

  2. 138.  Simon Ellefsen Efterkommere til dette punkt (135.Steinar12, 119.Gudrun11, 113.Simon10, 88.Barbro9, 65.Rebekka8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1)

  3. 139.  Pernille Ellefsen Efterkommere til dette punkt (135.Steinar12, 119.Gudrun11, 113.Simon10, 88.Barbro9, 65.Rebekka8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1)

    Pernille blev gift med Ukendt [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 146. Cecilia Gøth Ellefsen  Efterkommere til dette punkt
    2. 147. Victor Gøth Ellefsen  Efterkommere til dette punkt

    Pernille — Lars Gøth Jørgensen. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 146. Cecilia Gøth Ellefsen  Efterkommere til dette punkt

  4. 140.  Kari Ellefsen Efterkommere til dette punkt (136.Torbjørn12, 119.Gudrun11, 113.Simon10, 88.Barbro9, 65.Rebekka8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1)

    Kari blev gift med Brett Kinmont [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 148. Kristin Kinmont  Efterkommere til dette punkt

  5. 141.  Niels Ellefsen Efterkommere til dette punkt (136.Torbjørn12, 119.Gudrun11, 113.Simon10, 88.Barbro9, 65.Rebekka8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1)

  6. 142.  Tove Ellefsen Efterkommere til dette punkt (136.Torbjørn12, 119.Gudrun11, 113.Simon10, 88.Barbro9, 65.Rebekka8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1)

  7. 143.  Brit Ellefsen Efterkommere til dette punkt (136.Torbjørn12, 119.Gudrun11, 113.Simon10, 88.Barbro9, 65.Rebekka8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1)


Generation: 14

  1. 144.  Karen Brækkan Efterkommere til dette punkt (137.Gudrun13, 133.Aasta12, 119.Gudrun11, 113.Simon10, 88.Barbro9, 65.Rebekka8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1)

  2. 145.  Andrea Brækkan Efterkommere til dette punkt (137.Gudrun13, 133.Aasta12, 119.Gudrun11, 113.Simon10, 88.Barbro9, 65.Rebekka8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1)

  3. 146.  Cecilia Gøth Ellefsen Efterkommere til dette punkt (139.Pernille13, 135.Steinar12, 119.Gudrun11, 113.Simon10, 88.Barbro9, 65.Rebekka8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1)

  4. 147.  Victor Gøth Ellefsen Efterkommere til dette punkt (139.Pernille13, 135.Steinar12, 119.Gudrun11, 113.Simon10, 88.Barbro9, 65.Rebekka8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1)

  5. 148.  Kristin Kinmont Efterkommere til dette punkt (140.Kari13, 136.Torbjørn12, 119.Gudrun11, 113.Simon10, 88.Barbro9, 65.Rebekka8, 43.Anders7, 29.Elisabeth6, 25.Rebecha5, 16.Bent4, 7.Bent3, 2.Rasmus2, 1.Rasmus1)