Our Family History

Anders Anderssøn

Mand ca. 1659 - 1736  (~ 77 år)


Generationer:      Standard    |    Kompakt    |    Kun tekst    |    Register

Generation: 1

  1. 1.  Anders Anderssøn blev født ca. 1659; døde 1736; blev begravet 20 maj 1736.

    Andre Begivenheder:

    • Skifte: 1736, Langfjeld, Mo i Rana.

    Notater:

    GÆT ! - Søn av Anders (Steffensen) på Villen.Jordbruker på Berg, Nord-Rana.År 1701 er Anders Anderssen, 42 år gl., og bruker på Langfield med
    sønnene Olle, 5 år og Anders, 4 år.

    Fødsel:
    42 år gl. ved MT 1701.

    Skifte:
    Svein Edvardsen, skriver at skiftet blev foretaget år 1712, men dette
    er vel forkert, eller ?.Avdøde Anders Andersen. Arvinger: ektefelle Marithe Mogensdatter;
    sønn av 1. ekt. Ole Andersen, Stenbechhoug; sønn av 1. ekt.
    Anders Andersen, Tapperschar; sønn av 1. ekt. Zacharias
    Andersen, Biørnbechmoen; datter av 1. ekt. Dordi Andersdatter,
    g.m. Ellend Andersen, Sund; datter av 1. ekt. Anne Andersdatter,
    g.m. Lars Israelsen, Vilden; datter av 1. ekt. Abelune
    Andersdatter, g.m. Lars Henrichsen, Nedre Gruben; datter
    Marithe Andersdatter, g.m. Hans Jensen, Røerapen; datter av 1. ekt.
    Guro Andersdatter, g.m. Gabriel Eliasen, Busteraaen; sønn av 2. ekt.
    Christen Andersen, Stenbechhougen; sønn av 2. ekt. Hans Andersen,
    19 år, formynder Zacharias Olsen, Langfjeld; sønn av 2. ekt. Erich
    Andersen, 13 år, formynder Lars Henrichsen, Nedre Gruben; sønn av
    2. ekt. Elias Andersen, 11 år, formynder Ole Andersen,
    Stenbechhaougen; sønn av 2. ekt. Israel Andersen, 10 år,
    formynder Gabriel Eliasen, Busteraaen; sønn av 2. ekt. Ole
    Andersen, 9 år, formynder Ole Andersen [Hans Jensen?], Røerapen; datter av
    2. ekt. Berithe Andersdatter, 16 år, formynder Ole Andersen [Hans Jensen?],
    Røerapen; sønner av 3. ekt. Mogens og Lars Andersen, hvis
    begges formynder er morfar Mogens Mogensen,
    Røevatne.

    Begravet:
    71 år gl. => f. o. 1665

    Anders blev gift med Maritte før 1696. Maritte døde ml. 1707 og 1709. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 2. Ole Andersen  Efterkommere til dette punkt blev født ca. 1696.
    2. 3. Anders Andersen  Efterkommere til dette punkt blev født ca. 1697; døde ca. 1744.
    3. 4. Zacharias Andersen  Efterkommere til dette punkt blev døbt 21 apr. 1704, Hemnes kirke; døde før 1762.
    4. 5. Dordi Andersdatter  Efterkommere til dette punkt døde ca. 1762.
    5. 6. Anne Andersdatter  Efterkommere til dette punkt
    6. 7. Abelone Andersdatter  Efterkommere til dette punkt
    7. 8. Marithe Andersdatter  Efterkommere til dette punkt døde ca. 1777.
    8. 9. Guru Andersdatter  Efterkommere til dette punkt blev døbt 20 feb. 1707, Hemnes kirke; døde ca. 1777.

    Anders blev gift med Kirsten Israelsdatter 1709. (datter af Israel Eliassøn) [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 10. Christen Andersen  Efterkommere til dette punkt blev født ca. 1712.
    2. 11. Hans Andersen  Efterkommere til dette punkt blev født ca. 1717.
    3. 12. Berethe Andersdatter  Efterkommere til dette punkt blev født ca. 1720.
    4. 13. Erich Andersen  Efterkommere til dette punkt blev født ca. 1723.
    5. 14. Elias Andersen  Efterkommere til dette punkt blev født ca. 1725.
    6. 15. Israel Anderssøn  Efterkommere til dette punkt blev født 1725, Berg i Nord-Rana; blev døbt 6 jan. 1725, Mo kirke, Nord-Rana; blev begravet 30 okt. 1791.
    7. 16. Ole Andersen  Efterkommere til dette punkt blev født ca. 1727.
    8. 17. Maren Andersdatter  Efterkommere til dette punkt blev født ca. 1733; døde ca. 1733.

    Anders blev gift med Marit Monsdatter 1733. Marit blev født 1696, Stor-Røvatnet, Nord-Rana?; døde 1781. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 18. Mogens Andersen  Efterkommere til dette punkt døde 1749.
    2. 19. Lars Andersen  Efterkommere til dette punkt


Generation: 2

  1. 2.  Ole Andersen Efterkommere til dette punkt (1.Anders1) blev født ca. 1696.

    Notater:

    Fødsel:
    5 år gl. ved MT 1701.


  2. 3.  Anders Andersen Efterkommere til dette punkt (1.Anders1) blev født ca. 1697; døde ca. 1744.

    Andre Begivenheder:

    • Skifte: 1744, Taperskar, Mo i Rana.

    Notater:

    Fødsel:
    4 år gl. ved MT 1701.

    Død:
    Er død ved halvbroren Mogens Andersen skifte 1749.

    Anders — Karen Nielsdatter. Karen døde eft. 1744. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 20. Marithe Andersdatter  Efterkommere til dette punkt blev født ca. 1724.
    2. 21. Niels Andersen  Efterkommere til dette punkt blev født ca. 1725; døde ca. 1810.
    3. 22. Anders Andersen  Efterkommere til dette punkt blev født ca. 1727.
    4. 23. Zacharias Andersen  Efterkommere til dette punkt blev født ca. 1730.
    5. 24. Dorthea (Dordi) Andersdatter  Efterkommere til dette punkt blev født ca. 1732; døde ca. 1780.
    6. 25. Kirsten Andersdatter  Efterkommere til dette punkt blev født ca. 1735; døde før 1810.
    7. 26. Anne Andersdatter  Efterkommere til dette punkt blev født ca. 1736.
    8. 27. Ørger Andersen  Efterkommere til dette punkt blev født ca. 1737.
    9. 28. Kari Andersdatter  Efterkommere til dette punkt blev født ca. 1742; døde før 1810.

  3. 4.  Zacharias Andersen Efterkommere til dette punkt (1.Anders1) blev døbt 21 apr. 1704, Hemnes kirke; døde før 1762.

    Notater:

    Død:
    Omtales som død med 2 barn ved søsteren Dordi Andersdatters skifte
    år 1762.


  4. 5.  Dordi Andersdatter Efterkommere til dette punkt (1.Anders1) døde ca. 1762.

    Andre Begivenheder:

    • Skifte: 1762, Sund, Dønna.

    Notater:

    Skifte:
    Avdøde Dorthe Andersdatter. Arvinger: ektefelle Jon Ejnersen;
    bror Ole Andersen, Stenbechhaugen i Ranen; avdøde bror
    Zacharias Andersen, har 2 barn; bror Anders Andersen,
    Tapperskaret i Ranen; datter [søster] Ane Andersdatter, Wullen;
    datter [søster] Marith Andersdatter, g.m. Hans Jensen,
    Stenbechhaugen; datter [søster] Abelona Andersdatter, g.m.
    Lars Hendrichsen, Nedre Gruben; datter [søster] Guru Andersdatter,
    g.m. Christopher Larsen, Lill Alteren; halvbror Christen
    Andersen, Rørabben i Ranen; halvbror Hans Andersen, 40 år,
    Rørabben i Ranen; halvbror Elias Andersen, gift, Ranen;
    halvbror Israel Andersen, gift, Lillenget; halvbror Ole
    Andersen, Tjong i Rødø; halvbror Lars Andersen, gift, Berg
    i Ranen; halvsøster Berethe Andersdatter, g.m. Stener Jonsen,
    Tønsvigen.


  5. 6.  Anne Andersdatter Efterkommere til dette punkt (1.Anders1)

  6. 7.  Abelone Andersdatter Efterkommere til dette punkt (1.Anders1)

  7. 8.  Marithe Andersdatter Efterkommere til dette punkt (1.Anders1) døde ca. 1777.

    Andre Begivenheder:

    • Skifte: 1777, Steinbækhaugen, Moe.

    Notater:

    Skifte:
    Avdøde Marith Andersdatter. Arvinger: sønn Anders Hansen,
    Andfischvatnet; sønn Joen Hansen, Langvasheien; sønn
    Jens Hansen, Ytteren; sønn Peder Hansen, 30 år,
    formynder broderen; datter Marith Hansdatter, g.m. Peder
    Olsen, Stenbechhaugen; datter Berith Hansdatter, 40 år,
    formynder Anders Hansen, Andfiskvatnet.


  8. 9.  Guru Andersdatter Efterkommere til dette punkt (1.Anders1) blev døbt 20 feb. 1707, Hemnes kirke; døde ca. 1777.

    Andre Begivenheder:

    • Skifte: 1777, Busteraaen, Moe.

    Notater:

    Skifte:
    Avdøde Guru Andersdatter, Busteraaen, Moe. Arvinger: ektefelle
    Christopher Larsen; sønn Elias Gabrielsen, Fischskiønmoen;
    sønn Gabriel Gabrielsen, Lille Alteren; sønn Anders
    Christophersen; sønn Lars Christophersen, 30 år, hjemme;
    sønn Ole Christophersen, Sandheien; sønn Johannes
    Christophersen, 27 år; datter Marithe Gabrielsdatter, g.m.
    Ole Jensen, Lille Alteren; datter Anna Gabrielsdatter,
    g.m. Thomas Andersen, Øvre Dahl; datter Anna Gabrielsdatter
    [Christophersdatter], g.m. Christopher Olsen, Busteraaen.


  9. 10.  Christen Andersen Efterkommere til dette punkt (1.Anders1) blev født ca. 1712.

    Notater:

    Fødsel:
    21 år gl. ved morens skifte 1733


  10. 11.  Hans Andersen Efterkommere til dette punkt (1.Anders1) blev født ca. 1717.

    Notater:

    Fødsel:
    16 år gl. ved morens skifte 1733; 19 år gl. ved farens skifte 1736,
    formynder Zacharias Olsen, Langfjeld.


  11. 12.  Berethe Andersdatter Efterkommere til dette punkt (1.Anders1) blev født ca. 1720.

    Notater:

    Fødsel:
    16 år gl. ved farens skifte 1736. Formynder er Ole Andersen [Hans Jensen?], Røerapen.


  12. 13.  Erich Andersen Efterkommere til dette punkt (1.Anders1) blev født ca. 1723.

    Notater:

    Fødsel:
    10 år gl. ved morens skifte 1733; 13 år gl. ved farens skift 1736,
    formynder Lars Henrichsen, Nedre Gruben.


  13. 14.  Elias Andersen Efterkommere til dette punkt (1.Anders1) blev født ca. 1725.

    Notater:

    Fødsel:
    8 år gl. ved morens skifte 1733; 11 år gl. ved farens skifte 1736,
    formynder Ole Andersen, Stenbechhougen.


  14. 15.  Israel Anderssøn Efterkommere til dette punkt (1.Anders1) blev født 1725, Berg i Nord-Rana; blev døbt 6 jan. 1725, Mo kirke, Nord-Rana; blev begravet 30 okt. 1791.

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: Gårdbruker og fisker på Strømfors i Hemnes
    • Skifte: 1792

    Israel blev gift med Dordi Jonsdatter 22 sep. 1754. Dordi (datter af Jon Johansøn og Anna Mathiasdatter) blev født , Utland, Hemnes.; blev døbt 21 apr. 1717; blev begravet 28 feb. 1796. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 29. Anders Israelsøn  Efterkommere til dette punkt blev født 1755, Innigarden på Strømfors i Hemnes, Nordland.; døde 18 nov. 1820.
    2. 30. Anna Israelsdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1757, Innigarden på Strømfors, Hemnes; døde 2 mar. 1844.
    3. 31. Chierstina Israelsdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1760, Innigarden på Strømfors, Hemnes.

  15. 16.  Ole Andersen Efterkommere til dette punkt (1.Anders1) blev født ca. 1727.

    Notater:

    Fødsel:
    6 år gl. ved morens skifte 1733; 9 år gl. ved farens skifte 1736,
    formynder Ole Andersen [Hans Jensen?], Røerapen.


  16. 17.  Maren Andersdatter Efterkommere til dette punkt (1.Anders1) blev født ca. 1733; døde ca. 1733.

    Notater:

    Død:
    Død like etter moren.


  17. 18.  Mogens Andersen Efterkommere til dette punkt (1.Anders1) døde 1749.

    Andre Begivenheder:

    • Skifte: 1749, Langfjeld, Mo i Rana.


  18. 19.  Lars Andersen Efterkommere til dette punkt (1.Anders1)


Generation: 3

  1. 20.  Marithe Andersdatter Efterkommere til dette punkt (3.Anders2, 1.Anders1) blev født ca. 1724.

    Notater:

    Fødsel:
    20 år gl. ved farens skifte 1744, formynder Ole Christensen, Grønfield.


  2. 21.  Niels Andersen Efterkommere til dette punkt (3.Anders2, 1.Anders1) blev født ca. 1725; døde ca. 1810.

    Andre Begivenheder:

    • Skifte: 1810, Jordbruen, Moe.

    Notater:

    Fødsel:
    19 år gl. ved farens skifte 1744, formynder Ole Christensen, Grønfield.

    Skifte:
    Stort skifte, hans søskende og søskendebørn arver.


  3. 22.  Anders Andersen Efterkommere til dette punkt (3.Anders2, 1.Anders1) blev født ca. 1727.

    Notater:

    Fødsel:
    17 år gl. ved farens skifte 1744, formynder Erich Olsen, Brennaasen.

    Anders — Marithe Israelsdatter. Marithe døde ca. 1768. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 32. Maren Andersdatter  Efterkommere til dette punkt blev født ca. 1750.
    2. 33. Anders Andersen  Efterkommere til dette punkt blev født ca. 1754.
    3. 34. Israel Andersen  Efterkommere til dette punkt blev født ca. 1756.
    4. 35. Berethe Andersdatter  Efterkommere til dette punkt blev født ca. 1758.
    5. 36. Ørgen Andersen  Efterkommere til dette punkt blev født ca. 1760.

  4. 23.  Zacharias Andersen Efterkommere til dette punkt (3.Anders2, 1.Anders1) blev født ca. 1730.

    Notater:

    Fødsel:
    14 år gl. ved farens skifte 1744, formynder Johan Augustinusen, Berg.


  5. 24.  Dorthea (Dordi) Andersdatter Efterkommere til dette punkt (3.Anders2, 1.Anders1) blev født ca. 1732; døde ca. 1780.

    Andre Begivenheder:

    • Skifte: 1780, Taperskar, Moe.

    Notater:

    Fødsel:
    12 år gl. ved farens skifte 1744, formynder Niels Storbechmoen.

    Dorthea — Jens Joensøn. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 37. Joen Jensen  Efterkommere til dette punkt blev født ca. 1759.
    2. 38. Karen Jensdatter  Efterkommere til dette punkt blev født ca. 1763.
    3. 39. Kiersten Jensdatter  Efterkommere til dette punkt blev født ca. 1764.
    4. 40. Dorthea (Dordi) Jensdatter  Efterkommere til dette punkt blev født ca. 1766.
    5. 41. Beret Jensdatter  Efterkommere til dette punkt blev født ca. 1768; døde før 1810.
    6. 42. Elen Jensdatter  Efterkommere til dette punkt blev født ca. 1770; døde ca. 1808.
    7. 43. Ole Jensen  Efterkommere til dette punkt blev født ca. 1771.
    8. 44. Adrina Jensdatter  Efterkommere til dette punkt blev født ca. 1773.
    9. 45. Marit Jensdatter  Efterkommere til dette punkt blev født ca. 1775.

  6. 25.  Kirsten Andersdatter Efterkommere til dette punkt (3.Anders2, 1.Anders1) blev født ca. 1735; døde før 1810.

    Notater:

    Fødsel:
    9 år gl. ved farens skift 1744, formynder Erich Olsen.


  7. 26.  Anne Andersdatter Efterkommere til dette punkt (3.Anders2, 1.Anders1) blev født ca. 1736.

    Notater:

    Fødsel:
    8 år gl. ved farens skifte 1744, formynder Erich Olsen.


  8. 27.  Ørger Andersen Efterkommere til dette punkt (3.Anders2, 1.Anders1) blev født ca. 1737.

    Notater:

    Fødsel:
    7 år gl. ved farens skifte 1744, formynder Johan Augustinusen, Berg.


  9. 28.  Kari Andersdatter Efterkommere til dette punkt (3.Anders2, 1.Anders1) blev født ca. 1742; døde før 1810.

    Notater:

    Er ikke nevnt i broren Niels Andersens skifte i 1810, hvorfor hun
    må antages at være død før uden at efterlade nogen børn.

    Fødsel:
    2 år gl. ved farens skifte 1744, formynder: moderen.


  10. 29.  Anders Israelsøn Efterkommere til dette punkt (15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1755, Innigarden på Strømfors i Hemnes, Nordland.; døde 18 nov. 1820.

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: Gårdbruker og fisker på Strømfors i Hemnes
    • Skifte: 1821

    Anders blev gift med Else Larsdatter 1791. Else (datter af Lars Jonsøn og Weronicha Christensdatter) blev født 19 maj 1765, "Grannstua" på Medstrøm i Hemnes; døde 22 maj 1848. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 46. Israel Anderssøn  Efterkommere til dette punkt blev født 1792, Innigarden på Strømfors i Hemnes.; døde 20 jul. 1875.
    2. 47. Ronicha Kierstina Andersdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 26 feb. 1795, Innigarden på Strømfors i Hemnes; døde 21 okt. 1824.
    3. 48. Ole Andreas Strøm  Efterkommere til dette punkt blev født 1797, Innigarden på Strømfors i Hemnes, Nordland; blev døbt 19 mar. 1797, Hemnes, Nordland.; døde 1868; blev begravet 1 jun. 1868.
    4. 49. Dorthea Andersdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1799, Innigarden på Strømfors i Hemnes, Nordland.; døde 25 aug. 1860.
    5. 50. Nils Petter Anderssøn  Efterkommere til dette punkt blev født 1801, Innigarden i Strømfors, Hemnes.
    6. 51. Jon Anderssøn  Efterkommere til dette punkt blev født 1803, Innigarden, Strømfors, Hemnes, Nordland; døde 1803.
    7. 52. Lars Anderssøn  Efterkommere til dette punkt blev født 1804, Innigarden i Strømfors, Hemnes.

  11. 30.  Anna Israelsdatter Efterkommere til dette punkt (15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1757, Innigarden på Strømfors, Hemnes; døde 2 mar. 1844.

    Anna blev gift med Peder Olsøn 1786. Peder blev født 1750, Storholmen i Hemnes.; døde 25 okt. 1822. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 53. Johanna Maria Pedersdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1787, Storholmen i Hemnes.; døde 3 jun. 1863.
    2. 54. Dorothea Pernilla Pedersdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1789, Storholmen i Hemnes.; døde 20 okt. 1843.
    3. 55. Israel Pedersen  Efterkommere til dette punkt blev født 1791, Storholmen i Hemnes..
    4. 56. Gulle Benjamin Pedersen  Efterkommere til dette punkt blev født 25 maj 1794, Storholmen i Hemnes.; døde 18 jan. 1836.
    5. 57. Karen Pedersdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1797, Storholmen i Hemnes..
    6. 58. Marith Pedersdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1798, Storholmen i Hemnes..

  12. 31.  Chierstina Israelsdatter Efterkommere til dette punkt (15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1760, Innigarden på Strømfors, Hemnes.


Generation: 4

  1. 32.  Maren Andersdatter Efterkommere til dette punkt (22.Anders3, 3.Anders2, 1.Anders1) blev født ca. 1750.

    Notater:

    Fødsel:
    18 år gl. ved morens skifte 1768


  2. 33.  Anders Andersen Efterkommere til dette punkt (22.Anders3, 3.Anders2, 1.Anders1) blev født ca. 1754.

    Notater:

    Fødsel:
    14 år gl. ved morens skifte 1768


  3. 34.  Israel Andersen Efterkommere til dette punkt (22.Anders3, 3.Anders2, 1.Anders1) blev født ca. 1756.

    Notater:

    Fødsel:
    12 år gl. ved morens skifte 1768.

    Israel blev gift med Kirsten Jonsdatter 1790. Kirsten blev født 1763, Tapperskar, Mo, Nord-Rana, Nordland, Norge; døde 16 apr. 1857, Sørigarden, Tapperskar, Mo, Nord-Rana, Nordland, Norge. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 59. Peder Israelsen  Efterkommere til dette punkt blev født 1 mar. 1795, Tapperskar, Mo, Nord-Rana, Nordland, Norge; døde 16 jun. 1890, Blomåli, Beiarn, Nordland, Norge.

  4. 35.  Berethe Andersdatter Efterkommere til dette punkt (22.Anders3, 3.Anders2, 1.Anders1) blev født ca. 1758.

    Notater:

    Fødsel:
    10 år gl. ved morens skifte 1768.


  5. 36.  Ørgen Andersen Efterkommere til dette punkt (22.Anders3, 3.Anders2, 1.Anders1) blev født ca. 1760.

    Notater:

    Fødsel:
    8 år gl. ved morens skifte 1768.


  6. 37.  Joen Jensen Efterkommere til dette punkt (24.Dorthea3, 3.Anders2, 1.Anders1) blev født ca. 1759.

    Notater:

    Fødsel:
    21 år gl. ved morens skifte i 1780.


  7. 38.  Karen Jensdatter Efterkommere til dette punkt (24.Dorthea3, 3.Anders2, 1.Anders1) blev født ca. 1763.

    Notater:

    Fødsel:
    17 år gl. ved morens skifte i 1780.


  8. 39.  Kiersten Jensdatter Efterkommere til dette punkt (24.Dorthea3, 3.Anders2, 1.Anders1) blev født ca. 1764.

    Notater:

    Fødsel:
    16 år gl. ved morens skifte i 1780.


  9. 40.  Dorthea (Dordi) Jensdatter Efterkommere til dette punkt (24.Dorthea3, 3.Anders2, 1.Anders1) blev født ca. 1766.

    Notater:

    Fødsel:
    14 år gl. ved morens skifte i 1780.


  10. 41.  Beret Jensdatter Efterkommere til dette punkt (24.Dorthea3, 3.Anders2, 1.Anders1) blev født ca. 1768; døde før 1810.

    Notater:

    Fødsel:
    12 år gl. ved morens skifte i 1780.

    Død:
    Er ved morbroren Niels Andersens skifte i 1810 avgået ved døden.


  11. 42.  Elen Jensdatter Efterkommere til dette punkt (24.Dorthea3, 3.Anders2, 1.Anders1) blev født ca. 1770; døde ca. 1808.

    Andre Begivenheder:

    • Skifte: 1808, Stupforsmoen, Moe.

    Notater:

    Fødsel:
    10 år gl. ved morens skifte i 1780.


  12. 43.  Ole Jensen Efterkommere til dette punkt (24.Dorthea3, 3.Anders2, 1.Anders1) blev født ca. 1771.

    Notater:

    Fødsel:
    9 år gl. ved morens skifte i 1780.


  13. 44.  Adrina Jensdatter Efterkommere til dette punkt (24.Dorthea3, 3.Anders2, 1.Anders1) blev født ca. 1773.

    Notater:

    Fødsel:
    7 år gl. ved morens skifte i 1780.


  14. 45.  Marit Jensdatter Efterkommere til dette punkt (24.Dorthea3, 3.Anders2, 1.Anders1) blev født ca. 1775.

    Notater:

    Fødsel:
    5 år gl. ved morens skifte i 1780.


  15. 46.  Israel Anderssøn Efterkommere til dette punkt (29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1792, Innigarden på Strømfors i Hemnes.; døde 20 jul. 1875.

    Israel blev gift med Weronicha Johansdatter 1723. Weronicha blev født 1798; døde 22 okt. 1885. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 60. Else Maria Israelsdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 9 dec. 1823, Strømfors i Hemnes.; døde ca. 1823.
    2. 61. Andrine Israelsdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 9 dec. 1823, Strømfors i Hemnes.; døde ca. 1823.
    3. 62. Else Maria Israelsdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 18 apr. 1825, Strømfors i Hemnes.; døde 3 jan. 1897.
    4. 63. Ronika Israelsdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 13 okt. 1826, Strømfors i Hemnes.; døde ca. 1826.
    5. 64. Ane Israelsdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 16 jun. 1827, Strømfors i Hemnes.; døde ca. 1827.
    6. 65. Johanna Israelsdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 13 okt. 1828, Strømfors i Hemnes..
    7. 66. Olina Israelsdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 30 sep. 1829, Strømfors i Hemnes.; døde ca. 1829.
    8. 67. Anders Israelsen  Efterkommere til dette punkt blev født 1 maj 1831, Strømfors i Hemnes.; døde ca. 1831.
    9. 68. Anders Christian Israelsen  Efterkommere til dette punkt blev født 19 jun. 1832, Strømfors i Hemnes..
    10. 69. Veronica Kierstina Israelsdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 26 maj 1833, Strømfors i Hemnes.; døde 1833.
    11. 70. Hanna Sophia Israelsdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 31 jul. 1834, Strømfors i Hemnes.; døde 19 mar. 1922.
    12. 71. Lars Johan Israelsen  Efterkommere til dette punkt blev født 31 aug. 1837, Strømfors i Hemnes..
    13. 72. Anders Johan Israelsen  Efterkommere til dette punkt blev født 7 jun. 1838, Strømfors i Hemnes.; døde 17 jul. 1863.
    14. 73. Dorthea Israelsdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 21 nov. 1839, Strømfors i Hemnes.; døde ca. 1839.
    15. 74. Israel Andreas Israelsen  Efterkommere til dette punkt blev født 18 maj 1843, Strømfors i Hemnes.; døde ca. 1843.

  16. 47.  Ronicha Kierstina Andersdatter Efterkommere til dette punkt (29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 26 feb. 1795, Innigarden på Strømfors i Hemnes; døde 21 okt. 1824.

    Ronicha blev gift med Ole Andreas Hanssen 1822. Ole blev født 25 sep. 1781, Nedgarden på Jamtjorden i Hemnes.; døde 7 jul. 1849. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 75. Hans Andreas Olsen  Efterkommere til dette punkt blev født 25 sep. 1823, Nergarden på Jamtjorden i Hemnes..

  17. 48.  Ole Andreas Strøm Efterkommere til dette punkt (29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1797, Innigarden på Strømfors i Hemnes, Nordland; blev døbt 19 mar. 1797, Hemnes, Nordland.; døde 1868; blev begravet 1 jun. 1868.

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: Gårdbruker på Djupvik, Skånland.

    Notater:

    Antagelig på foranledning af sin morbror Christen Larssen
    flyttet han nordpå til Astafjord.Gårdbruker på Dybvik i Astafjord. Antok antagelig navnet Strøm
    efter sit fødested, Strømfors i Hemnes.

    Fødsel:
    78 år gl. i folketellingen år 1865 og født i «Hemnæs Præstegjld.»

    Døbt:
    3. søndag i faste.

    Ole blev gift med Nikolina Maria Eriksdatter 1829, Åndervåg, Ibestad. Nikolina blev født 1802, Åndervåg, Ibestad; døde 1838, Djupvik, Skånland ?. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 76. Else Maria Strøm  Efterkommere til dette punkt blev født 1829, Åndervåg, Ibestad; døde 1890, Djupvik, Skånland ?.
    2. 77. Erik Andreas Strøm  Efterkommere til dette punkt blev født 1832, Åndervåg, Ibestad; døde 1914, Djupvik, Skånland ?.

    Ole blev gift med Iverina Antonetta Ellevsdatter 23 okt. 1839, Ibestad kirke. Iverina (datter af Ellev Ediassen og Berit Kirstina Olsdatter) blev født 1805; døde 28 jun. 1867. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 78. Nikoline Maria Strøm  Efterkommere til dette punkt blev født 1842; døde 1926.
    2. 79. Eilev Berteus Strøm  Efterkommere til dette punkt blev født 26 apr. 1844, Djupvik, Skånland, Troms, Norge.; blev døbt 27 maj 1844, Ibestad kirke; døde 1897.

  18. 49.  Dorthea Andersdatter Efterkommere til dette punkt (29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1799, Innigarden på Strømfors i Hemnes, Nordland.; døde 25 aug. 1860.

    Dorthea blev gift med Lorents Pedersen 1821. Lorents blev født 1795, ? Skog i Nesna ?; døde 3 mar. 1876. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 80. Else Anna Lorentsdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 9 jun. 1822, Forsbakken i Strømfors i Hemnes, Nordland; døde 24 dec. 1873.
    2. 81. Johanne Kirstine Lorentsdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 20 apr. 1830, Forsbakken i Strømfors i Hemnes, Nordland; døde apr. 1830.

  19. 50.  Nils Petter Anderssøn Efterkommere til dette punkt (29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1801, Innigarden i Strømfors, Hemnes.

  20. 51.  Jon Anderssøn Efterkommere til dette punkt (29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1803, Innigarden, Strømfors, Hemnes, Nordland; døde 1803.

    Notater:

    Død:
    Død straks etter

    Død straks etter


  21. 52.  Lars Anderssøn Efterkommere til dette punkt (29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1804, Innigarden i Strømfors, Hemnes.

  22. 53.  Johanna Maria Pedersdatter Efterkommere til dette punkt (30.Anna3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1787, Storholmen i Hemnes.; døde 3 jun. 1863.

    Johanna blev gift med Zacharias Zachariassen 1812. Zacharias blev født 1782; døde 2 mar. 1862. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 82. Peder Zachariassen  Efterkommere til dette punkt blev født 1813, Jamtjorden i Hemnes.; døde 19 jul. 1839.
    2. 83. Christen Mathias Zachariassen  Efterkommere til dette punkt blev født 1816, Jamtjorden i Hemnes..
    3. 84. Nils Zacharias Zachariassen  Efterkommere til dette punkt blev født 8 maj 1819, Jamtjorden i Hemnes..
    4. 85. Ane Dorthea Zachariasdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 2 apr. 1823, Jamtjorden i Hemnes..
    5. 86. Israel Zachariassen  Efterkommere til dette punkt blev født 18 mar. 1827, Jamtjorden i Hemnes.; døde 17 dec. 1845.

  23. 54.  Dorothea Pernilla Pedersdatter Efterkommere til dette punkt (30.Anna3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1789, Storholmen i Hemnes.; døde 20 okt. 1843.

    Notater:

    Storholmen i Hemnes [Efterslekt - Se Hemnes bygdebok, s. 465].


  24. 55.  Israel Pedersen Efterkommere til dette punkt (30.Anna3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1791, Storholmen i Hemnes..

  25. 56.  Gulle Benjamin Pedersen Efterkommere til dette punkt (30.Anna3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 25 maj 1794, Storholmen i Hemnes.; døde 18 jan. 1836.

  26. 57.  Karen Pedersdatter Efterkommere til dette punkt (30.Anna3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1797, Storholmen i Hemnes..

  27. 58.  Marith Pedersdatter Efterkommere til dette punkt (30.Anna3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1798, Storholmen i Hemnes..


Generation: 5

  1. 59.  Peder Israelsen Efterkommere til dette punkt (34.Israel4, 22.Anders3, 3.Anders2, 1.Anders1) blev født 1 mar. 1795, Tapperskar, Mo, Nord-Rana, Nordland, Norge; døde 16 jun. 1890, Blomåli, Beiarn, Nordland, Norge.

    Notater:

    [ http://bdel.no/Dokumenter/Beiarboka/Beiarboka-B-11s-f.pdf ]

    Peder blev gift med Elisabet Olsdatter 1826. Elisabet blev født jun. 1790, Sør-Dunderland, Mo, Nord-Rana, Nordland, Norge; døde 9 maj 1878, Blåmoli, Beiarn, Nordland, Norge. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 87. Ole Pedersen  Efterkommere til dette punkt blev født 17 jan. 1831, Kvanbekkmo, Rana, Nordland, Norge; døde 2 aug. 1898, Vik, Buksnes i Lofoten, Nordland, Norge.

  2. 60.  Else Maria Israelsdatter Efterkommere til dette punkt (46.Israel4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 9 dec. 1823, Strømfors i Hemnes.; døde ca. 1823.

  3. 61.  Andrine Israelsdatter Efterkommere til dette punkt (46.Israel4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 9 dec. 1823, Strømfors i Hemnes.; døde ca. 1823.

  4. 62.  Else Maria Israelsdatter Efterkommere til dette punkt (46.Israel4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 18 apr. 1825, Strømfors i Hemnes.; døde 3 jan. 1897.

    Else blev gift med Johan Olsen 1853. Johan blev født 1827; døde 18 jun. 1904. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 88. Iver Andreas Johansen  Efterkommere til dette punkt blev født 7 maj 1854, Strømfors i Hemnes.; døde 1854.
    2. 89. Ole Andreas Johansen  Efterkommere til dette punkt blev født 30 apr. 1856, Strømfors i Hemnes..
    3. 90. Jertrud Jacobea Johansen  Efterkommere til dette punkt blev født 5 jan. 1859, Strømfors i Hemnes..
    4. 91. Randi Kjerstine Johansdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 24 jun. 1861, Strømfors i Hemnes..
    5. 92. Else Marie Johansdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 5 jul. 1863, Strømfors i Hemnes..

  5. 63.  Ronika Israelsdatter Efterkommere til dette punkt (46.Israel4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 13 okt. 1826, Strømfors i Hemnes.; døde ca. 1826.

  6. 64.  Ane Israelsdatter Efterkommere til dette punkt (46.Israel4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 16 jun. 1827, Strømfors i Hemnes.; døde ca. 1827.

  7. 65.  Johanna Israelsdatter Efterkommere til dette punkt (46.Israel4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 13 okt. 1828, Strømfors i Hemnes..

  8. 66.  Olina Israelsdatter Efterkommere til dette punkt (46.Israel4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 30 sep. 1829, Strømfors i Hemnes.; døde ca. 1829.

  9. 67.  Anders Israelsen Efterkommere til dette punkt (46.Israel4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1 maj 1831, Strømfors i Hemnes.; døde ca. 1831.

  10. 68.  Anders Christian Israelsen Efterkommere til dette punkt (46.Israel4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 19 jun. 1832, Strømfors i Hemnes..

  11. 69.  Veronica Kierstina Israelsdatter Efterkommere til dette punkt (46.Israel4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 26 maj 1833, Strømfors i Hemnes.; døde 1833.

  12. 70.  Hanna Sophia Israelsdatter Efterkommere til dette punkt (46.Israel4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 31 jul. 1834, Strømfors i Hemnes.; døde 19 mar. 1922.

    Hanna — Nils Christian Jakobsen. Nils blev født 5 maj 1826, Svalingen i Hemnes.; døde 5 feb. 1907. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 93. Iver Andreas Nilsen  Efterkommere til dette punkt blev født 13 jun. 1860, Svalingen i Hemnes..
    2. 94. Jacob Johan Nilsen  Efterkommere til dette punkt blev født 28 jun. 1861, Svalingen i Hemnes..
    3. 95. Nils Heitmand Nilsen  Efterkommere til dette punkt blev født 17 sep. 1864, Svalingen i Hemnes..
    4. 96. Anders Johan Nilsen  Efterkommere til dette punkt blev født 24 feb. 1868, Svalingen i Hemnes..
    5. 97. Sophie Ronika Nilsdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 23 feb. 1872, Svalingen i Hemnes..

  13. 71.  Lars Johan Israelsen Efterkommere til dette punkt (46.Israel4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 31 aug. 1837, Strømfors i Hemnes..

  14. 72.  Anders Johan Israelsen Efterkommere til dette punkt (46.Israel4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 7 jun. 1838, Strømfors i Hemnes.; døde 17 jul. 1863.

  15. 73.  Dorthea Israelsdatter Efterkommere til dette punkt (46.Israel4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 21 nov. 1839, Strømfors i Hemnes.; døde ca. 1839.

  16. 74.  Israel Andreas Israelsen Efterkommere til dette punkt (46.Israel4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 18 maj 1843, Strømfors i Hemnes.; døde ca. 1843.

  17. 75.  Hans Andreas Olsen Efterkommere til dette punkt (47.Ronicha4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 25 sep. 1823, Nergarden på Jamtjorden i Hemnes..

    Hans blev gift med Pernille Christoffersdatter 1851. Pernille blev født 1826. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 98. Christence Ronika Hansdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 28 sep. 1850, Straumbotn i Hemnes..
    2. 99. Othea Johanna Hansdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 16 aug. 1853, Straumbotn i Hemnes..
    3. 100. Ole Andreas Hansen  Efterkommere til dette punkt blev født 26 jan. 1856, Straumbotn plass Bakken i Hemnes.; døde 24 aug. 1897.
    4. 101. Peder Tobias Hansen  Efterkommere til dette punkt blev født 7 aug. 1858, Straumbotn i Hemnes..
    5. 102. Lars Christian Hansen  Efterkommere til dette punkt blev født 6 nov. 1861, Straumbotn i Hemnes..
    6. 103. Karen Mathea Hansdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 31 okt. 1862, Straumbotn i Hemnes..
    7. 104. Larssine Hansdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 30 jan. 1866, Straumbotn i Hemnes.; døde 1866.
    8. 105. Larssine Kristine Hansdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1 jun. 1867, Straumbotn i Hemnes..
    9. 106. Christoffer Berthinus Hansen  Efterkommere til dette punkt blev født 30 aug. 1870, Straumbotn i Hemnes..

  18. 76.  Else Maria Strøm Efterkommere til dette punkt (48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1829, Åndervåg, Ibestad; døde 1890, Djupvik, Skånland ?.

    Else blev gift med Eilert Kristian Korneliussen 1859, Djupvik, Skånland. Eilert blev født 1834, Åndervåg, Ibestad; døde 1863, Djupvik, Skånland ?. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 107. Nikolina Maria Eilertsdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1859, Djupvik, Skånland.
    2. 108. Karolina Maria Eilertsdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1861, Djupvik, Skånland; døde 1928, Soløy, Lavangen ?.

  19. 77.  Erik Andreas Strøm Efterkommere til dette punkt (48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1832, Åndervåg, Ibestad; døde 1914, Djupvik, Skånland ?.

    Erik blev gift med Karen Malena Hansdatter 1859, Djupvik, Skånland. Karen blev født 1828, Djupvik, Skånland ?; døde 1909, Djupvik, Skånland ?. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 109. Ole Nikolai Bendik Eriksen  Efterkommere til dette punkt blev født 1860, Djupvik, Skånland.
    2. 110. Hans Martin  Efterkommere til dette punkt blev født 1862, Djupvik, Skånland; døde 1862, Djupvik, Skånland.
    3. 111. Anna Sofia Eriksdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1864, Djupvik, Skånland.
    4. 112. Hartvig Kristian Eriksen  Efterkommere til dette punkt blev født 1872, Djupvik, Skånland.

  20. 78.  Nikoline Maria Strøm Efterkommere til dette punkt (48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1842; døde 1926.

    Nikoline blev gift med Ole Danielsen 1866, Grov, Skånland. Ole blev født 1829, Grov, Skånland, Astafjord; døde 1875. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 113. Dortea Maria  Efterkommere til dette punkt blev født 1867, Grov, Skånland; døde 1869, Grov, Skånland.
    2. 114. Karen Dortea Maria  Efterkommere til dette punkt blev født 1869, Grov, Skånland.
    3. 115. Olufine Emilie Olsdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1871, Grov, Skånland.
    4. 116. Otilia Marie  Efterkommere til dette punkt blev født 1873, Grov, Skånland; døde 1882, Grov, Skånland.

    Nikoline blev gift med Jens Martinussen 1877, Laupstad, Ibestad. Jens blev født 1832, Myrland; døde 1890. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 117. Ole Albert  Efterkommere til dette punkt blev født 1878, Laupstad, Ibestad; døde 1878, Laupstad, Ibestad.
    2. 118. Anna Jondine Nikoline Jensdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1879, Laupstad, Ibestad.
    3. 119. Ole Eberg Jenssen  Efterkommere til dette punkt blev født 1881, Laupstad, Ibestad.
    4. 120. Alfred Ottelius  Efterkommere til dette punkt blev født 1884, Laupstad, Ibestad; døde 1918.

  21. 79.  Eilev Berteus Strøm Efterkommere til dette punkt (48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 26 apr. 1844, Djupvik, Skånland, Troms, Norge.; blev døbt 27 maj 1844, Ibestad kirke; døde 1897.

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: Gårdbruker på Djupvik, senere på Grov i Skånland.

    Eilev blev gift med Pernille Karoline Ovidia Olsdatter 4 aug. 1882. Pernille (datter af Ole Tygesen og Pauline Kirstine Sørensdatter) blev født 15 sep. 1849, Sørrollnes, Trondenes.; blev døbt 5 maj 1850, Trondenes kirke.; døde 4 jul. 1916, Grov, Astafjord.; blev begravet , kirkegården i Grov. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 121. Nils Theodor Olai Ellefsen  Efterkommere til dette punkt blev født 20 sep. 1882, Grov, Skånland; døde 12 jan. 1963, Grovfjord.
    2. 122. Othelie Petrine Ellefsen  Efterkommere til dette punkt blev født 3 mar. 1885, Grovfjord, Ibestad; døde 19 okt. 1955.
    3. 123. Nikoline Emilia Marie Ellefsen  Efterkommere til dette punkt blev født 2 sep. 1887, Grovfjord, Ibestad; døde 20 aug. 1956, Grovfjord, Ibestad.
    4. 124. Peder Kornelius Olaus Ellefsen  Efterkommere til dette punkt blev født 8 sep. 1895, Grovfjord, Ibestad; døde 7 okt. 1972, Grovfjord, Ibestad.
    5. 125. Ove Andreas Eberg Ellefsen  Efterkommere til dette punkt blev født 26 jun. 1890, Grov, Skånland, Troms, Norge.; blev døbt 24 aug. 1890; døde 29 aug. 1963, Grov, Skånland, Troms, Norge.; blev begravet 3 sep. 1963, kirkegården i Grov.

  22. 80.  Else Anna Lorentsdatter Efterkommere til dette punkt (49.Dorthea4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 9 jun. 1822, Forsbakken i Strømfors i Hemnes, Nordland; døde 24 dec. 1873.

    Else blev gift med Svend Heitmann Pedersen 1855. Svend blev født 23 okt. 1819, Øverdal, Nord-Rana; døde 28 apr. 1867. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 126. Peder Jeremias Svendsen  Efterkommere til dette punkt blev født 28 feb. 1857, Forsbakken i Strømfors i Hemnes, Nordland.

  23. 81.  Johanne Kirstine Lorentsdatter Efterkommere til dette punkt (49.Dorthea4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 20 apr. 1830, Forsbakken i Strømfors i Hemnes, Nordland; døde apr. 1830.

    Notater:

    Død:
    Død straks efter fødselen.

    Død straks efter fødselen.


  24. 82.  Peder Zachariassen Efterkommere til dette punkt (53.Johanna4, 30.Anna3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1813, Jamtjorden i Hemnes.; døde 19 jul. 1839.

  25. 83.  Christen Mathias Zachariassen Efterkommere til dette punkt (53.Johanna4, 30.Anna3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1816, Jamtjorden i Hemnes..

  26. 84.  Nils Zacharias Zachariassen Efterkommere til dette punkt (53.Johanna4, 30.Anna3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 8 maj 1819, Jamtjorden i Hemnes..

  27. 85.  Ane Dorthea Zachariasdatter Efterkommere til dette punkt (53.Johanna4, 30.Anna3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 2 apr. 1823, Jamtjorden i Hemnes..

  28. 86.  Israel Zachariassen Efterkommere til dette punkt (53.Johanna4, 30.Anna3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 18 mar. 1827, Jamtjorden i Hemnes.; døde 17 dec. 1845.


Generation: 6

  1. 87.  Ole Pedersen Efterkommere til dette punkt (59.Peder5, 34.Israel4, 22.Anders3, 3.Anders2, 1.Anders1) blev født 17 jan. 1831, Kvanbekkmo, Rana, Nordland, Norge; døde 2 aug. 1898, Vik, Buksnes i Lofoten, Nordland, Norge.

    Notater:

    [ http://bdel.no/Dokumenter/Beiarboka/Beiarboka-B-11s-f.pdf ]

    Ole blev gift med Rachel Bergitha Thomasdatter 16 sep. 1855. Rachel blev født 16 maj 1834, Hjertåsen, Rana, Nordland, Norge; døde 17 mar. 1858, Blomåli, Beiarn, Nordland, Norge. [Gruppeskema]

    Ole blev gift med Rachel Lisabeth Pedersdatter 1860. Rachel (datter af Per Haagensen og Gidsken Henriksdatter) blev født 30 aug. 1839, Ørtfjellmo, Mo, Nord-Rana, Nordland, Norge; døde 11 okt. 1928, Høibakkmo, Vestvågøy, Lofoten, Nordland, Norge. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 127. Anders Matheus Olsen  Efterkommere til dette punkt blev født 28 maj 1866, Blomåli, Beiarn, Nordland, Norge; døde 7 nov. 1941, Voie, Vestvågøy (Buksnes), Nordland, Norge.

  2. 88.  Iver Andreas Johansen Efterkommere til dette punkt (62.Else5, 46.Israel4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 7 maj 1854, Strømfors i Hemnes.; døde 1854.

  3. 89.  Ole Andreas Johansen Efterkommere til dette punkt (62.Else5, 46.Israel4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 30 apr. 1856, Strømfors i Hemnes..

    Ole — . Ukendt [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 128. Lars Johan Olsen  Efterkommere til dette punkt blev født 17 jan. 1879; døde 15 nov. 1935.

  4. 90.  Jertrud Jacobea Johansen Efterkommere til dette punkt (62.Else5, 46.Israel4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 5 jan. 1859, Strømfors i Hemnes..

  5. 91.  Randi Kjerstine Johansdatter Efterkommere til dette punkt (62.Else5, 46.Israel4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 24 jun. 1861, Strømfors i Hemnes..

  6. 92.  Else Marie Johansdatter Efterkommere til dette punkt (62.Else5, 46.Israel4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 5 jul. 1863, Strømfors i Hemnes..

    Else blev gift med Ole Andreas Hansen 1885. Ole (søn af Hans Andreas Olsen og Pernille Christoffersdatter) blev født 26 jan. 1856, Straumbotn plass Bakken i Hemnes.; døde 24 aug. 1897. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 129. John Eskil Hansen  Efterkommere til dette punkt blev født 23 aug. 1885, Strømfors i Hemnes..
    2. 130. Hans Angel Hansen  Efterkommere til dette punkt blev født 28 jun. 1887, Strømfors i Hemnes..
    3. 131. Peter Magnus Hansen  Efterkommere til dette punkt blev født 4 sep. 1889, Strømfors i Hemnes..
    4. 132. Olga Emilie Hansen  Efterkommere til dette punkt blev født 5 jan. 1893, Strømfors i Hemnes..
    5. 133. Ole Andreas Hansen  Efterkommere til dette punkt blev født 6 sep. 1897, Strømfors i Hemnes..

  7. 93.  Iver Andreas Nilsen Efterkommere til dette punkt (70.Hanna5, 46.Israel4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 13 jun. 1860, Svalingen i Hemnes..

  8. 94.  Jacob Johan Nilsen Efterkommere til dette punkt (70.Hanna5, 46.Israel4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 28 jun. 1861, Svalingen i Hemnes..

  9. 95.  Nils Heitmand Nilsen Efterkommere til dette punkt (70.Hanna5, 46.Israel4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 17 sep. 1864, Svalingen i Hemnes..

  10. 96.  Anders Johan Nilsen Efterkommere til dette punkt (70.Hanna5, 46.Israel4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 24 feb. 1868, Svalingen i Hemnes..

  11. 97.  Sophie Ronika Nilsdatter Efterkommere til dette punkt (70.Hanna5, 46.Israel4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 23 feb. 1872, Svalingen i Hemnes..

  12. 98.  Christence Ronika Hansdatter Efterkommere til dette punkt (75.Hans5, 47.Ronicha4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 28 sep. 1850, Straumbotn i Hemnes..

  13. 99.  Othea Johanna Hansdatter Efterkommere til dette punkt (75.Hans5, 47.Ronicha4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 16 aug. 1853, Straumbotn i Hemnes..

  14. 100.  Ole Andreas Hansen Efterkommere til dette punkt (75.Hans5, 47.Ronicha4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 26 jan. 1856, Straumbotn plass Bakken i Hemnes.; døde 24 aug. 1897.

    Ole blev gift med Else Marie Johansdatter 1885. Else (datter af Johan Olsen og Else Maria Israelsdatter) blev født 5 jul. 1863, Strømfors i Hemnes.. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 129. John Eskil Hansen  Efterkommere til dette punkt blev født 23 aug. 1885, Strømfors i Hemnes..
    2. 130. Hans Angel Hansen  Efterkommere til dette punkt blev født 28 jun. 1887, Strømfors i Hemnes..
    3. 131. Peter Magnus Hansen  Efterkommere til dette punkt blev født 4 sep. 1889, Strømfors i Hemnes..
    4. 132. Olga Emilie Hansen  Efterkommere til dette punkt blev født 5 jan. 1893, Strømfors i Hemnes..
    5. 133. Ole Andreas Hansen  Efterkommere til dette punkt blev født 6 sep. 1897, Strømfors i Hemnes..

  15. 101.  Peder Tobias Hansen Efterkommere til dette punkt (75.Hans5, 47.Ronicha4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 7 aug. 1858, Straumbotn i Hemnes..

  16. 102.  Lars Christian Hansen Efterkommere til dette punkt (75.Hans5, 47.Ronicha4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 6 nov. 1861, Straumbotn i Hemnes..

  17. 103.  Karen Mathea Hansdatter Efterkommere til dette punkt (75.Hans5, 47.Ronicha4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 31 okt. 1862, Straumbotn i Hemnes..

  18. 104.  Larssine Hansdatter Efterkommere til dette punkt (75.Hans5, 47.Ronicha4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 30 jan. 1866, Straumbotn i Hemnes.; døde 1866.

  19. 105.  Larssine Kristine Hansdatter Efterkommere til dette punkt (75.Hans5, 47.Ronicha4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1 jun. 1867, Straumbotn i Hemnes..

  20. 106.  Christoffer Berthinus Hansen Efterkommere til dette punkt (75.Hans5, 47.Ronicha4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 30 aug. 1870, Straumbotn i Hemnes..

  21. 107.  Nikolina Maria Eilertsdatter Efterkommere til dette punkt (76.Else5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1859, Djupvik, Skånland.

    Nikolina blev gift med Anton Martin Ellevsen 1894, Djupvik, Skånland. Anton blev født 1863, Djupvik, Skånland. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 134. Einar  Efterkommere til dette punkt blev født 1896, Djupvik, Skånland.
    2. 135. Alvilde Marie  Efterkommere til dette punkt blev født 1899, Djupvik, Skånland; døde 1920, Djupvik, Skånland.
    3. 136. Ellef Olai  Efterkommere til dette punkt

  22. 108.  Karolina Maria Eilertsdatter Efterkommere til dette punkt (76.Else5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1861, Djupvik, Skånland; døde 1928, Soløy, Lavangen ?.

    Notater:

    Tore Meyer skriver bind 3 side 327 (nr. 2448) at Hanssen som
    hendes efternavn - er dette bare en trykfejl ?

    Tore Meyer skriver bind 3 side 327 (nr. 2448) at Hanssen som
    hendes efternavn - er dette bare en trykfejl ?

    Karolina blev gift med Hans Johan Hanssen 1887, Soløy, Lavangen. Hans blev født 1858, Bekkeli, Salangen. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 137. Engvarda Maria  Efterkommere til dette punkt blev født 1887, Djupvik, Skånland.
    2. 138. Olaf Andreas  Efterkommere til dette punkt blev født 1889, Lia, Lavangen.
    3. 139. Harald Kristian  Efterkommere til dette punkt blev født 1890, Lia, Lavangen; døde 1897, Soløy, Lavangen ?.
    4. 140. Johanna Kristine  Efterkommere til dette punkt blev født 1893, Lia, Lavangen; døde 1912, Soløy, Lavangen ?.
    5. 141. Alma Hartvida Konstanse  Efterkommere til dette punkt blev født 1897, Soløy, Lavangen.

  23. 109.  Ole Nikolai Bendik Eriksen Efterkommere til dette punkt (77.Erik5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1860, Djupvik, Skånland.

    Ole blev gift med Indianna Iversdatter 1893, Djupvik, Skånland. Indianna blev født 1866, Annamo, Skånland. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 142. Elida Karlotte Eriksen  Efterkommere til dette punkt blev født 1895, Djupvik, Skånland.
    2. 143. Nakor Idal Ranbæk Eriksen  Efterkommere til dette punkt blev født 1897, Djupvik, Skånland.
    3. 144. Nikoline  Efterkommere til dette punkt blev født 1900, Djupvik, Skånland.
    4. 145. Iver Nikolai  Efterkommere til dette punkt blev født 1906; døde 1907.

  24. 110.  Hans Martin Efterkommere til dette punkt (77.Erik5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1862, Djupvik, Skånland; døde 1862, Djupvik, Skånland.

  25. 111.  Anna Sofia Eriksdatter Efterkommere til dette punkt (77.Erik5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1864, Djupvik, Skånland.

    Anna blev gift med Erik Andreas Martin Hanssen 1894, Djupvik, Skånland. Erik blev født 1863, Myrlandshaugen, Gratangen; døde 1896, Djupvik, Skånland ?. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 146. Ehard Alfred Marinius  Efterkommere til dette punkt blev født 1896, Djupvik, Skånland; døde 1918, Djupvik, Skånland ?.

  26. 112.  Hartvig Kristian Eriksen Efterkommere til dette punkt (77.Erik5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1872, Djupvik, Skånland.

    Hartvig blev gift med Amalie Marie Jenssen 1904, Djupvik, Skånland. Amalie blev født 1878, Hillesøy, TR. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 147. Magnhild Sigrun Jørgine  Efterkommere til dette punkt blev født 1905, Djupvik, Skånland; døde 1906, Djupvik, Skånland ?.
    2. 148. Arthur Alfred Kornelius  Efterkommere til dette punkt
    3. 149. Hjalmar Sigfrid Kristian  Efterkommere til dette punkt
    4. 150. Klara Margot Oliva  Efterkommere til dette punkt
    5. 151. Hartløv Marian Edvin  Efterkommere til dette punkt
    6. 152. Magnus Ehard Alvin  Efterkommere til dette punkt

  27. 113.  Dortea Maria Efterkommere til dette punkt (78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1867, Grov, Skånland; døde 1869, Grov, Skånland.

  28. 114.  Karen Dortea Maria Efterkommere til dette punkt (78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1869, Grov, Skånland.

  29. 115.  Olufine Emilie Olsdatter Efterkommere til dette punkt (78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1871, Grov, Skånland.

    Olufine blev gift med Jakob Mikal Johansen 1889, Klåpen, Ibestad. Jakob blev født 1860, Klåpen, Ibestad. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 153. Ottelius Nikolai Jentoft Jakobsen  Efterkommere til dette punkt blev født 1892, Klåpen, Ibestad.
    2. 154. Hjalmar Anton Bernhard  Efterkommere til dette punkt blev født 1894, Klåpen, Ibestad.
    3. 155. Hans Sigurd  Efterkommere til dette punkt blev født 1896, Klåpen, Ibestad.
    4. 156. Johan Normann Karin Jakobsen  Efterkommere til dette punkt blev født 1896, Klåpen, Ibestad.
    5. 157. N.N.  Efterkommere til dette punkt blev født 1898, Klåpen, Ibestad; døde 1898, Klåpen, Ibestad.
    6. 158. Julie Alfine Jakobsen  Efterkommere til dette punkt blev født 1899, Klåpen, Ibestad.
    7. 159. Marie Ottelia Jakobsen  Efterkommere til dette punkt blev født 1901, Klåpen, Ibestad.
    8. 160. Nikolai Martin  Efterkommere til dette punkt blev født 1904, Klåpen, Ibestad; døde 1910, Klåpen, Ibestad.
    9. 161. Odin Jean  Efterkommere til dette punkt
    10. 162. N.N.  Efterkommere til dette punkt blev født 1910, Klåpen, Ibestad; døde 1910, Klåpen, Ibestad.
    11. 163. Nilda Marie Gudrea  Efterkommere til dette punkt blev født 1911, Klåpen, Ibestad.
    12. 164. Bertran Joakim  Efterkommere til dette punkt
    13. 165. Aslaug Elea  Efterkommere til dette punkt

  30. 116.  Otilia Marie Efterkommere til dette punkt (78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1873, Grov, Skånland; døde 1882, Grov, Skånland.

  31. 117.  Ole Albert Efterkommere til dette punkt (78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1878, Laupstad, Ibestad; døde 1878, Laupstad, Ibestad.

  32. 118.  Anna Jondine Nikoline Jensdatter Efterkommere til dette punkt (78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1879, Laupstad, Ibestad.

    Anna blev gift med Nikolai Mejer Hartvigsen 1901, Å, Ibestad. Nikolai blev født 1877, Indre Å, Ibestad. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 166. Hartvig Marenius  Efterkommere til dette punkt
    2. 167. Judith Marie  Efterkommere til dette punkt
    3. 168. Johannes Olander Bernhardus  Efterkommere til dette punkt
    4. 169. Alvilde Henriette  Efterkommere til dette punkt
    5. 170. Anna Arntine Kristine  Efterkommere til dette punkt
    6. 171. Arnold Nicolay  Efterkommere til dette punkt

  33. 119.  Ole Eberg Jenssen Efterkommere til dette punkt (78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1881, Laupstad, Ibestad.

    Ole blev gift med Agnes Sofie Indianna Johansen 1908, Laupstad, Ibestad. Agnes blev født 1887, Indre Å, Ibestad. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 172. Jens Nikolai  Efterkommere til dette punkt
    2. 173. Edith Sofie  Efterkommere til dette punkt blev født 1911, Laupstad, Ibestad; døde 1911, Laupstad, Ibestad.
    3. 174. Johan William  Efterkommere til dette punkt blev født 1913, Laupstad, Ibestad; døde 1926, Laupstad, Ibestad.
    4. 175. Agnar Eberg Martin  Efterkommere til dette punkt blev født 1914, Laupstad, Ibestad; døde 1926, Laupstad, Ibestad.
    5. 176. Anton Norman  Efterkommere til dette punkt blev født 1916, Laupstad, Ibestad; døde 1926, Laupstad, Ibestad.
    6. 177. Alfrid Petry Liv  Efterkommere til dette punkt blev født 1918, Laupstad, Ibestad; døde 1919, Laupstad, Ibestad.
    7. 178. Asbjørg Gunvor  Efterkommere til dette punkt blev født 1919, Laupstad, Ibestad; døde 1926, Laupstad, Ibestad.
    8. 179. Liv Solveig  Efterkommere til dette punkt blev født 1923, Laupstad, Ibestad; døde 1926, Laupstad, Ibestad.
    9. 180. Per Johan Torleif  Efterkommere til dette punkt blev født 1925, Laupstad, Ibestad.

  34. 120.  Alfred Ottelius Efterkommere til dette punkt (78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1884, Laupstad, Ibestad; døde 1918.

  35. 121.  Nils Theodor Olai Ellefsen Efterkommere til dette punkt (79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 20 sep. 1882, Grov, Skånland; døde 12 jan. 1963, Grovfjord.

    Nils blev gift med Nikoline Jondine Kristoffersen 1905, Grov, Skånland. Nikoline (datter af Kristoffer Sund og Gjertrud Bergitta Amundsdatter) blev født 9 maj 1884, Grov, Skånland; døde 8 jul. 1978, Grovfjord. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 181. Einar Kaurin Ellefsen  Efterkommere til dette punkt blev født 18 aug. 1905, Grov, Skånland.
    2. 182. Kristoffer Jentoft Ingvald Ellefsen  Efterkommere til dette punkt blev født 1907, Grov, Skånland.
    3. 183. Toralf Albert Andreas Ellefsen  Efterkommere til dette punkt blev født 7 jun. 1911, Grov, Skånland; døde 19 apr. 1975, Grovfjord.
    4. 184. Pernille Karoline Gunhilde Ellefsen  Efterkommere til dette punkt blev født 15 maj 1919, Grov, Skånland; døde 19 jan. 1980, Grovfjord.
    5. 185. Nelly Nikolina Ellefsen  Efterkommere til dette punkt
    6. 186. Elfryda Johanne Ellefsen  Efterkommere til dette punkt

  36. 122.  Othelie Petrine Ellefsen Efterkommere til dette punkt (79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 3 mar. 1885, Grovfjord, Ibestad; døde 19 okt. 1955.

    Othelie blev gift med Karl Johan Martin Kristoffersen 1906. Karl (søn af Kristoffer Sund og Gjertrud Bergitta Amundsdatter) blev født 6 jan. 1882, Grovfjord i Astafjord.; døde 27 okt. 1959, Grovfjord i Astafjord.. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 187. Inga Elfryda Petrikke Kristoffersen  Efterkommere til dette punkt
    2. 188. Gjertine Konstanse Petrine Kristoffersen  Efterkommere til dette punkt
    3. 189. "Lillegutt" Kristoffersen  Efterkommere til dette punkt blev født 1 apr. 1912, Grovfjord i Astafjord.; døde 20 apr. 1912, Grovfjord i Astafjord..
    4. 190. Tora Joakime Margrethe Kristoffersen  Efterkommere til dette punkt blev født 8 aug. 1913, Grovfjord i Astafjord.; døde 10 jun. 1915, Grovfjord i Astafjord..
    5. 191. Edvin Petter Ingvald Kristoffersen  Efterkommere til dette punkt

  37. 123.  Nikoline Emilia Marie Ellefsen Efterkommere til dette punkt (79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 2 sep. 1887, Grovfjord, Ibestad; døde 20 aug. 1956, Grovfjord, Ibestad.

    Nikoline blev gift med Martin Olai Martinussen Myklevoll 1907, Miklevoll, Skånland i Astafjord.. Martin blev født 20 apr. 1872, Grovfjord i Ibestad.; døde 6 okt. 1940, Grovfjord i Ibestad.. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 192. Elise Marie Myklevoll  Efterkommere til dette punkt
    2. 193. Albert Wilhelm Severin Myklevoll  Efterkommere til dette punkt
    3. 194. Mikol Marie Albertine Myklevoll  Efterkommere til dette punkt blev født 29 jul. 1912, Grovfjord i Ibestad.; døde (29 nov. 195_), Grovfjord i Ibestad..
    4. 195. Erling Peder Strøm  Efterkommere til dette punkt
    5. 196. Torstein Myklevoll  Efterkommere til dette punkt blev født 25 mar. 1916, Grovfjord i Ibestad.; døde 14 mar. 1987, Grovfjord i Ibestad..
    6. 197. Martinus Bertheus Myklevoll  Efterkommere til dette punkt blev født 13 mar. 1920, Grovfjord i Ibestad.; døde 1 dec. 1986, Grovfjord i Ibestad..
    7. 198. Peder Helmer Myklevoll  Efterkommere til dette punkt
    8. 199. Magnus Marian Myklevoll  Efterkommere til dette punkt
    9. 200. Arne Robert Myklevoll  Efterkommere til dette punkt

  38. 124.  Peder Kornelius Olaus Ellefsen Efterkommere til dette punkt (79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 8 sep. 1895, Grovfjord, Ibestad; døde 7 okt. 1972, Grovfjord, Ibestad.

    Peder — Astrid Antonsdatter Haugjord. Astrid (datter af Anton Bang Haugjord) blev født 29 jun. 1895, Lennangen i Karlsøy.; døde 22 jun. 1977, Grovfjord.. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 201. Emly Pernille Ellefsen  Efterkommere til dette punkt blev født 4 aug. 1919, Grovfjord i Ibestad..
    2. 202. Alf Martin Haugjord Ellefsen  Efterkommere til dette punkt blev født 28 mar. 1924, Grovfjord i Ibestad.; døde 29 sep. 1941, Grovfjord..

  39. 125.  Ove Andreas Eberg Ellefsen Efterkommere til dette punkt (79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 26 jun. 1890, Grov, Skånland, Troms, Norge.; blev døbt 24 aug. 1890; døde 29 aug. 1963, Grov, Skånland, Troms, Norge.; blev begravet 3 sep. 1963, kirkegården i Grov.

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: Skips-Stewart, Kok, Hotel og gjestgiver på Annamo.

    Notater:

    Konfimert (i Ibestad kirke) i oktober 1905, anm: «Meget god!». Stewart
    på skipene «Malangen» og «Salangen». Gjestgiver på Annamo i Astafjord,
    som han overtok efter Nikolai Iversen.

    Ove blev gift med Gudrun Johanna Simonsen Balteskard 19 jul. 1924, Grov, Skånland. Gudrun (datter af Simon Harr Markussen og Antonette Andrea Bendiksdatter) blev født 30 aug. 1900, Balteskard, Skånland; døde 3 okt. 1958, Grov, Skånland; blev begravet , kirkegården i Grov. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 203. Aasta Synnøve Ellefsen  Efterkommere til dette punkt
    2. 204. Eilif Kåre Ellefsen  Efterkommere til dette punkt blev født 25 mar. 1932, Grov, Skånland.
    3. 205. Steinar Ellefsen  Efterkommere til dette punkt blev født 15 jan. 1934, Balteskar, Astafjord sokn, Ibestad prestegjeld, Norge; døde 29 jun. 1999, Amager hospital, København, Danmark..
    4. 206. Torbjørn Ellefsen  Efterkommere til dette punkt

  40. 126.  Peder Jeremias Svendsen Efterkommere til dette punkt (80.Else5, 49.Dorthea4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 28 feb. 1857, Forsbakken i Strømfors i Hemnes, Nordland.


Generation: 7

  1. 127.  Anders Matheus Olsen Efterkommere til dette punkt (87.Ole6, 59.Peder5, 34.Israel4, 22.Anders3, 3.Anders2, 1.Anders1) blev født 28 maj 1866, Blomåli, Beiarn, Nordland, Norge; døde 7 nov. 1941, Voie, Vestvågøy (Buksnes), Nordland, Norge.

    Notater:

    [ http://bdel.no/Dokumenter/Beiarboka/Beiarboka-B-11s-f.pdf ]

    Anders — Marie Olsen. Marie døde 1946. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 207. Anton Olsen Voie  Efterkommere til dette punkt blev født 21 nov. 1900, Høibakkmo, Vestvågøy, Lofoten, Nordland, Norge.

  2. 128.  Lars Johan Olsen Efterkommere til dette punkt (89.Ole6, 62.Else5, 46.Israel4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 17 jan. 1879; døde 15 nov. 1935.

    Lars blev gift med Josefine Berg Hansen 1910. Josefine blev født 28 jul. 1888, Medstrøm i Hemnes.; døde 24 apr. 1979. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 208. Hans Hetman Rydland  Efterkommere til dette punkt
    2. 209. Ane Rydland  Efterkommere til dette punkt

  3. 129.  John Eskil Hansen Efterkommere til dette punkt (92.Else6, 62.Else5, 46.Israel4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 23 aug. 1885, Strømfors i Hemnes..

  4. 130.  Hans Angel Hansen Efterkommere til dette punkt (92.Else6, 62.Else5, 46.Israel4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 28 jun. 1887, Strømfors i Hemnes..

  5. 131.  Peter Magnus Hansen Efterkommere til dette punkt (92.Else6, 62.Else5, 46.Israel4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 4 sep. 1889, Strømfors i Hemnes..

  6. 132.  Olga Emilie Hansen Efterkommere til dette punkt (92.Else6, 62.Else5, 46.Israel4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 5 jan. 1893, Strømfors i Hemnes..

  7. 133.  Ole Andreas Hansen Efterkommere til dette punkt (92.Else6, 62.Else5, 46.Israel4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 6 sep. 1897, Strømfors i Hemnes..

  8. 134.  Einar Efterkommere til dette punkt (107.Nikolina6, 76.Else5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1896, Djupvik, Skånland.

  9. 135.  Alvilde Marie Efterkommere til dette punkt (107.Nikolina6, 76.Else5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1899, Djupvik, Skånland; døde 1920, Djupvik, Skånland.

  10. 136.  Ellef Olai Efterkommere til dette punkt (107.Nikolina6, 76.Else5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  11. 137.  Engvarda Maria Efterkommere til dette punkt (108.Karolina6, 76.Else5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1887, Djupvik, Skånland.

    Notater:

    Udvandrede til Amerika.


  12. 138.  Olaf Andreas Efterkommere til dette punkt (108.Karolina6, 76.Else5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1889, Lia, Lavangen.

    Notater:

    Udvandrede til Amerika.


  13. 139.  Harald Kristian Efterkommere til dette punkt (108.Karolina6, 76.Else5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1890, Lia, Lavangen; døde 1897, Soløy, Lavangen ?.

  14. 140.  Johanna Kristine Efterkommere til dette punkt (108.Karolina6, 76.Else5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1893, Lia, Lavangen; døde 1912, Soløy, Lavangen ?.

  15. 141.  Alma Hartvida Konstanse Efterkommere til dette punkt (108.Karolina6, 76.Else5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1897, Soløy, Lavangen.

  16. 142.  Elida Karlotte Eriksen Efterkommere til dette punkt (109.Ole6, 77.Erik5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1895, Djupvik, Skånland.

    Elida blev gift med Johannes Imanuel Jakobsen 1917, Djupvik, Skånland. Johannes blev født 1884, Trondenes. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 210. Aslaug  Efterkommere til dette punkt blev født , Djupvik, Skånland.
    2. 211. Nikoline Emelie Charlotte  Efterkommere til dette punkt

  17. 143.  Nakor Idal Ranbæk Eriksen Efterkommere til dette punkt (109.Ole6, 77.Erik5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1897, Djupvik, Skånland.

    Nakor blev gift med Johanna Margrete Mattiassen 1922, Djupvik, Skånland. Johanna blev født 1900. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 212. Martin Tonning  Efterkommere til dette punkt
    2. 213. Nygren Imanuel  Efterkommere til dette punkt

  18. 144.  Nikoline Efterkommere til dette punkt (109.Ole6, 77.Erik5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1900, Djupvik, Skånland.

  19. 145.  Iver Nikolai Efterkommere til dette punkt (109.Ole6, 77.Erik5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1906; døde 1907.

  20. 146.  Ehard Alfred Marinius Efterkommere til dette punkt (111.Anna6, 77.Erik5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1896, Djupvik, Skånland; døde 1918, Djupvik, Skånland ?.

  21. 147.  Magnhild Sigrun Jørgine Efterkommere til dette punkt (112.Hartvig6, 77.Erik5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1905, Djupvik, Skånland; døde 1906, Djupvik, Skånland ?.

  22. 148.  Arthur Alfred Kornelius Efterkommere til dette punkt (112.Hartvig6, 77.Erik5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  23. 149.  Hjalmar Sigfrid Kristian Efterkommere til dette punkt (112.Hartvig6, 77.Erik5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  24. 150.  Klara Margot Oliva Efterkommere til dette punkt (112.Hartvig6, 77.Erik5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  25. 151.  Hartløv Marian Edvin Efterkommere til dette punkt (112.Hartvig6, 77.Erik5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  26. 152.  Magnus Ehard Alvin Efterkommere til dette punkt (112.Hartvig6, 77.Erik5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  27. 153.  Ottelius Nikolai Jentoft Jakobsen Efterkommere til dette punkt (115.Olufine6, 78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1892, Klåpen, Ibestad.

    Ottelius blev gift med Jenny Nikoline Evensen 1916, Klåpen, Ibestad. Jenny blev født 1896, Tromsø, Trondenes; døde 1925. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 214. Edvin Hagbart Antonius  Efterkommere til dette punkt blev født 1917, Klåpen, Ibestad; døde 1921, Klåpen, Ibestad.
    2. 215. Otto Gjerlow  Efterkommere til dette punkt blev født 1919, Klåpen, Ibestad; døde 1919, Klåpen, Ibestad.
    3. 216. Hansine Jørgine Kristine  Efterkommere til dette punkt
    4. 217. Jenny Edvine Oline  Efterkommere til dette punkt

  28. 154.  Hjalmar Anton Bernhard Efterkommere til dette punkt (115.Olufine6, 78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1894, Klåpen, Ibestad.

  29. 155.  Hans Sigurd Efterkommere til dette punkt (115.Olufine6, 78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1896, Klåpen, Ibestad.

  30. 156.  Johan Normann Karin Jakobsen Efterkommere til dette punkt (115.Olufine6, 78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1896, Klåpen, Ibestad.

    Johan blev gift med Emma Karoline Hansine Kristiansdatter 1914, Fornes, Ibestad. Emma blev født 1890, Klåpen, Ibestad. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 218. Kristofine Indine  Efterkommere til dette punkt
    2. 219. Edy Johanna  Efterkommere til dette punkt
    3. 220. Alma Hildur  Efterkommere til dette punkt
    4. 221. Hans Sigurd  Efterkommere til dette punkt
    5. 222. Jørgen Olai Dahl  Efterkommere til dette punkt
    6. 223. Kamilla Eline Marie  Efterkommere til dette punkt
    7. 224. Eli Johan  Efterkommere til dette punkt blev født 1925, Fornes, Ibestad.

  31. 157.  N.N. Efterkommere til dette punkt (115.Olufine6, 78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1898, Klåpen, Ibestad; døde 1898, Klåpen, Ibestad.

  32. 158.  Julie Alfine Jakobsen Efterkommere til dette punkt (115.Olufine6, 78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1899, Klåpen, Ibestad.

    Julie blev gift med Emil Amandus Edvin Evensen 1923, Klåpen, Ibestad. Emil blev født 1899, Årbostad. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 225. Hans Sigurd  Efterkommere til dette punkt

  33. 159.  Marie Ottelia Jakobsen Efterkommere til dette punkt (115.Olufine6, 78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1901, Klåpen, Ibestad.

    Marie blev gift med Kristian Anathon Marenius Evensen 1926, Klåpen, Ibestad. Kristian blev født 1904, Årbostad. [Gruppeskema]


  34. 160.  Nikolai Martin Efterkommere til dette punkt (115.Olufine6, 78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1904, Klåpen, Ibestad; døde 1910, Klåpen, Ibestad.

  35. 161.  Odin Jean Efterkommere til dette punkt (115.Olufine6, 78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  36. 162.  N.N. Efterkommere til dette punkt (115.Olufine6, 78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1910, Klåpen, Ibestad; døde 1910, Klåpen, Ibestad.

  37. 163.  Nilda Marie Gudrea Efterkommere til dette punkt (115.Olufine6, 78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1911, Klåpen, Ibestad.

  38. 164.  Bertran Joakim Efterkommere til dette punkt (115.Olufine6, 78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  39. 165.  Aslaug Elea Efterkommere til dette punkt (115.Olufine6, 78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  40. 166.  Hartvig Marenius Efterkommere til dette punkt (118.Anna6, 78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  41. 167.  Judith Marie Efterkommere til dette punkt (118.Anna6, 78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  42. 168.  Johannes Olander Bernhardus Efterkommere til dette punkt (118.Anna6, 78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  43. 169.  Alvilde Henriette Efterkommere til dette punkt (118.Anna6, 78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  44. 170.  Anna Arntine Kristine Efterkommere til dette punkt (118.Anna6, 78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  45. 171.  Arnold Nicolay Efterkommere til dette punkt (118.Anna6, 78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  46. 172.  Jens Nikolai Efterkommere til dette punkt (119.Ole6, 78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  47. 173.  Edith Sofie Efterkommere til dette punkt (119.Ole6, 78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1911, Laupstad, Ibestad; døde 1911, Laupstad, Ibestad.

  48. 174.  Johan William Efterkommere til dette punkt (119.Ole6, 78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1913, Laupstad, Ibestad; døde 1926, Laupstad, Ibestad.

  49. 175.  Agnar Eberg Martin Efterkommere til dette punkt (119.Ole6, 78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1914, Laupstad, Ibestad; døde 1926, Laupstad, Ibestad.

  50. 176.  Anton Norman Efterkommere til dette punkt (119.Ole6, 78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1916, Laupstad, Ibestad; døde 1926, Laupstad, Ibestad.

  51. 177.  Alfrid Petry Liv Efterkommere til dette punkt (119.Ole6, 78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1918, Laupstad, Ibestad; døde 1919, Laupstad, Ibestad.

  52. 178.  Asbjørg Gunvor Efterkommere til dette punkt (119.Ole6, 78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1919, Laupstad, Ibestad; døde 1926, Laupstad, Ibestad.

  53. 179.  Liv Solveig Efterkommere til dette punkt (119.Ole6, 78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1923, Laupstad, Ibestad; døde 1926, Laupstad, Ibestad.

  54. 180.  Per Johan Torleif Efterkommere til dette punkt (119.Ole6, 78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1925, Laupstad, Ibestad.

    Notater:

    Flyttet til Harstad, Trondenes


  55. 181.  Einar Kaurin Ellefsen Efterkommere til dette punkt (121.Nils6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 18 aug. 1905, Grov, Skånland.

    Einar — Ragna Marie Kristoffersen. Ragna blev født 10 jul. 1910, Lødingen; døde 3 feb. 1983, Grovfjord. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 226. Herlaug Bendikte Ellefsen  Efterkommere til dette punkt

  56. 182.  Kristoffer Jentoft Ingvald Ellefsen Efterkommere til dette punkt (121.Nils6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1907, Grov, Skånland.

    Kristoffer — Haldis Arnolda Bendikte Myklevoll. Haldis (datter af Bendikt Heggelund Martinussen og Hanna Petrika Hansdatter) blev født 18 aug. 1917, Grovfjord. [Gruppeskema]


  57. 183.  Toralf Albert Andreas Ellefsen Efterkommere til dette punkt (121.Nils6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 7 jun. 1911, Grov, Skånland; døde 19 apr. 1975, Grovfjord.

    Toralf — Ninni Emelie Nilsen. Ninni blev født 24 apr. 1921, Salangen. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 227. Tor Odd Ellefsen  Efterkommere til dette punkt
    2. 228. Nelly Nikoline Ellefsen  Efterkommere til dette punkt
    3. 229. Terje Norvald Ellefsen  Efterkommere til dette punkt
    4. 230. Edel Pernille Ellefsen  Efterkommere til dette punkt blev født 21 nov. 1952, Grovfjord; døde 19 feb. 1953, Grovfjord.
    5. 231. Jorund Terese Ellefsen  Efterkommere til dette punkt blev født 11 jul. 1960, Grovfjord.

  58. 184.  Pernille Karoline Gunhilde Ellefsen Efterkommere til dette punkt (121.Nils6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 15 maj 1919, Grov, Skånland; døde 19 jan. 1980, Grovfjord.

    Pernille — Odd Natanael Markussen. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 232. Marit Nikoline Markussen  Efterkommere til dette punkt
    2. 233. Inger Marie Markussen  Efterkommere til dette punkt
    3. 234. Nils Olav Markussen  Efterkommere til dette punkt

  59. 185.  Nelly Nikolina Ellefsen Efterkommere til dette punkt (121.Nils6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Nelly — Gunvald Thomassen. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 235. Rigmor Thomassen  Efterkommere til dette punkt
    2. 236. Steinar Nils Thomassen  Efterkommere til dette punkt

  60. 186.  Elfryda Johanne Ellefsen Efterkommere til dette punkt (121.Nils6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Elfryda — Asbjørn Pedersen. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 237. Elsa Annie Pedersen  Efterkommere til dette punkt
    2. 238. Anne Margrethe Pedersen  Efterkommere til dette punkt
    3. 239. Gunhild Nikoline Pedersen  Efterkommere til dette punkt
    4. 240. Berit Louise Pedersen  Efterkommere til dette punkt

  61. 187.  Inga Elfryda Petrikke Kristoffersen Efterkommere til dette punkt (122.Othelie6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Inga — Øyvind Amandus Hartvigsen. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 241. Olaug Charlotte Ninni Hartvigsen  Efterkommere til dette punkt
    2. 242. Idar? Øystein Hartvigsen  Efterkommere til dette punkt

  62. 188.  Gjertine Konstanse Petrine Kristoffersen Efterkommere til dette punkt (122.Othelie6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Gjertine — Hartvik Johan Berg Hartviksen. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 243. Halfrid Jennie Hartviksen  Efterkommere til dette punkt
    2. 244. Irene Kristine Hartviksen  Efterkommere til dette punkt
    3. 245. Odd Kjærvald Hartviksen  Efterkommere til dette punkt
    4. 246. Hilda Olena Hartviksen  Efterkommere til dette punkt

  63. 189.  "Lillegutt" Kristoffersen Efterkommere til dette punkt (122.Othelie6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1 apr. 1912, Grovfjord i Astafjord.; døde 20 apr. 1912, Grovfjord i Astafjord..

  64. 190.  Tora Joakime Margrethe Kristoffersen Efterkommere til dette punkt (122.Othelie6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 8 aug. 1913, Grovfjord i Astafjord.; døde 10 jun. 1915, Grovfjord i Astafjord..

  65. 191.  Edvin Petter Ingvald Kristoffersen Efterkommere til dette punkt (122.Othelie6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Edvin — Gunvor Johansen. [Gruppeskema]


  66. 192.  Elise Marie Myklevoll Efterkommere til dette punkt (123.Nikoline6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Elise — Hans Olaus Bendiktsen. (søn af Bendikt Martin Johansen og Johanna Maria Bårdsdatter) [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 247. Edith Margrete Bendiktsen  Efterkommere til dette punkt
    2. 248. Bjørg Johanne Bendiktsen  Efterkommere til dette punkt
    3. 249. Håkon Emil Bendiktsen  Efterkommere til dette punkt
    4. 250. Asbjørn Bendiktsen  Efterkommere til dette punkt
    5. 251. Birger Arnold Bendiktsen  Efterkommere til dette punkt
    6. 252. Åshild Marianne Bendiktsen  Efterkommere til dette punkt
    7. 253. Gunnar Martin Alf Bendiktsen  Efterkommere til dette punkt
    8. 254. Vigdis Marie Bendiktsen  Efterkommere til dette punkt

  67. 193.  Albert Wilhelm Severin Myklevoll Efterkommere til dette punkt (123.Nikoline6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Albert — Olga Nilsen. [Gruppeskema]


  68. 194.  Mikol Marie Albertine Myklevoll Efterkommere til dette punkt (123.Nikoline6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 29 jul. 1912, Grovfjord i Ibestad.; døde (29 nov. 195_), Grovfjord i Ibestad..

    Mikol — Berthin Roald Marskar. Berthin blev født 18 aug. 1909, Grovfjord i Ibestad.; døde 22 dec. 1987, Grovfjord i Ibestad.. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 255. Bjørgunn Margrete Marskar  Efterkommere til dette punkt
    2. 256. Marit Emelie Jensine Marskar  Efterkommere til dette punkt
    3. 257. Astrid Synnøve Marskar  Efterkommere til dette punkt
    4. 258. Birgit Marie Marskar  Efterkommere til dette punkt
    5. 259. Ruth Helene Marskar  Efterkommere til dette punkt
    6. 260. Martin Paul Andor Marskar  Efterkommere til dette punkt
    7. 261. Annie Bodil Marskar  Efterkommere til dette punkt

  69. 195.  Erling Peder Strøm Efterkommere til dette punkt (123.Nikoline6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Erling — Olaug Jenny Harriet Jensvoll. (datter af Birger Amandus Jensvoll og Agnes Alvilde Danielle Bendiktsen) [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 262. Asbjørg Strøm  Efterkommere til dette punkt
    2. 263. Birger Martin Strøm  Efterkommere til dette punkt
    3. 264. Else Marie Strøm  Efterkommere til dette punkt

  70. 196.  Torstein Myklevoll Efterkommere til dette punkt (123.Nikoline6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 25 mar. 1916, Grovfjord i Ibestad.; døde 14 mar. 1987, Grovfjord i Ibestad..

    Torstein — Helga Nilsen. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 265. Trond Harald Myklevoll  Efterkommere til dette punkt
    2. 266. Nils Martin Myklevoll  Efterkommere til dette punkt
    3. 267. Bodil Annie Myklevoll  Efterkommere til dette punkt
    4. 268. Hans Anders Myklevoll  Efterkommere til dette punkt

  71. 197.  Martinus Bertheus Myklevoll Efterkommere til dette punkt (123.Nikoline6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 13 mar. 1920, Grovfjord i Ibestad.; døde 1 dec. 1986, Grovfjord i Ibestad..

    Martinus — Olive Marie "Lilmari" Lind-Johansen. [Gruppeskema]


  72. 198.  Peder Helmer Myklevoll Efterkommere til dette punkt (123.Nikoline6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Peder — Astrid Hulleberg. [Gruppeskema]


  73. 199.  Magnus Marian Myklevoll Efterkommere til dette punkt (123.Nikoline6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Magnus — Kirsten Emilie Karlsen. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 269. Marit Myklevoll  Efterkommere til dette punkt

  74. 200.  Arne Robert Myklevoll Efterkommere til dette punkt (123.Nikoline6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Arne — Laura Olufsen. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 270. Unni Myklevoll  Efterkommere til dette punkt
    2. 271. Terje Myklevoll  Efterkommere til dette punkt
    3. 272. Kristin Myklevoll  Efterkommere til dette punkt
    4. 273. Vidar Myklevoll  Efterkommere til dette punkt

  75. 201.  Emly Pernille Ellefsen Efterkommere til dette punkt (124.Peder6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 4 aug. 1919, Grovfjord i Ibestad..

    Emly — Anders Stensaker. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 274. Aud Stensaker  Efterkommere til dette punkt
    2. 275. May Stensaker  Efterkommere til dette punkt
    3. 276. Astrid Pia Stensaker  Efterkommere til dette punkt

  76. 202.  Alf Martin Haugjord Ellefsen Efterkommere til dette punkt (124.Peder6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 28 mar. 1924, Grovfjord i Ibestad.; døde 29 sep. 1941, Grovfjord..

  77. 203.  Aasta Synnøve Ellefsen Efterkommere til dette punkt (125.Ove6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Aasta blev gift med Anton Brækkan [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 277. Gudrun Brækkan  Efterkommere til dette punkt

  78. 204.  Eilif Kåre Ellefsen Efterkommere til dette punkt (125.Ove6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 25 mar. 1932, Grov, Skånland.

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: sømand, maskinist

    Eilif — Clara Hansen. Clara blev født 7 nov. 1926. [Gruppeskema]


  79. 205.  Steinar Ellefsen Efterkommere til dette punkt (125.Ove6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 15 jan. 1934, Balteskar, Astafjord sokn, Ibestad prestegjeld, Norge; døde 29 jun. 1999, Amager hospital, København, Danmark..

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: Air-Purser i Scanair 1964-94.
    • Bopæl: (Fra 1971?), Amager, København, Danmark

    Notater:

    Navn:
    Er ved en fejl (af presten) døpt Ellevsen

    Steinar blev gift med Eva Tilly Fredin 11 apr. 1966. Eva (datter af Stig André Fredin og Tilly Ingeborg Johanna Jonsson) blev født 7 aug. 1939, Helsingborgs Maria (M). [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 278. Simon Ellefsen  Efterkommere til dette punkt
    2. 279. Pernille Ellefsen  Efterkommere til dette punkt

  80. 206.  Torbjørn Ellefsen Efterkommere til dette punkt (125.Ove6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Torbjørn blev gift med Colleen Carte [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 280. Kari Ellefsen  Efterkommere til dette punkt
    2. 281. Niels Ellefsen  Efterkommere til dette punkt
    3. 282. Tove Ellefsen  Efterkommere til dette punkt
    4. 283. Brit Ellefsen  Efterkommere til dette punkt


Generation: 8

  1. 207.  Anton Olsen Voie Efterkommere til dette punkt (127.Anders7, 87.Ole6, 59.Peder5, 34.Israel4, 22.Anders3, 3.Anders2, 1.Anders1) blev født 21 nov. 1900, Høibakkmo, Vestvågøy, Lofoten, Nordland, Norge.

    Notater:

    [ http://bdel.no/Dokumenter/Beiarboka/Beiarboka-B-11s-f.pdf ]

    Anton blev gift med Hilda Ellingsen 1932. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 284. Odd Mathias Finn Voie  Efterkommere til dette punkt blev født 8 okt. 1935.

  2. 208.  Hans Hetman Rydland Efterkommere til dette punkt (128.Lars7, 89.Ole6, 62.Else5, 46.Israel4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Hans blev gift med Petrine [Gruppeskema]


  3. 209.  Ane Rydland Efterkommere til dette punkt (128.Lars7, 89.Ole6, 62.Else5, 46.Israel4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  4. 210.  Aslaug Efterkommere til dette punkt (142.Elida7, 109.Ole6, 77.Erik5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født , Djupvik, Skånland.

  5. 211.  Nikoline Emelie Charlotte Efterkommere til dette punkt (142.Elida7, 109.Ole6, 77.Erik5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  6. 212.  Martin Tonning Efterkommere til dette punkt (143.Nakor7, 109.Ole6, 77.Erik5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  7. 213.  Nygren Imanuel Efterkommere til dette punkt (143.Nakor7, 109.Ole6, 77.Erik5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  8. 214.  Edvin Hagbart Antonius Efterkommere til dette punkt (153.Ottelius7, 115.Olufine6, 78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1917, Klåpen, Ibestad; døde 1921, Klåpen, Ibestad.

  9. 215.  Otto Gjerlow Efterkommere til dette punkt (153.Ottelius7, 115.Olufine6, 78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1919, Klåpen, Ibestad; døde 1919, Klåpen, Ibestad.

  10. 216.  Hansine Jørgine Kristine Efterkommere til dette punkt (153.Ottelius7, 115.Olufine6, 78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  11. 217.  Jenny Edvine Oline Efterkommere til dette punkt (153.Ottelius7, 115.Olufine6, 78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  12. 218.  Kristofine Indine Efterkommere til dette punkt (156.Johan7, 115.Olufine6, 78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  13. 219.  Edy Johanna Efterkommere til dette punkt (156.Johan7, 115.Olufine6, 78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  14. 220.  Alma Hildur Efterkommere til dette punkt (156.Johan7, 115.Olufine6, 78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  15. 221.  Hans Sigurd Efterkommere til dette punkt (156.Johan7, 115.Olufine6, 78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  16. 222.  Jørgen Olai Dahl Efterkommere til dette punkt (156.Johan7, 115.Olufine6, 78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  17. 223.  Kamilla Eline Marie Efterkommere til dette punkt (156.Johan7, 115.Olufine6, 78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  18. 224.  Eli Johan Efterkommere til dette punkt (156.Johan7, 115.Olufine6, 78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 1925, Fornes, Ibestad.

  19. 225.  Hans Sigurd Efterkommere til dette punkt (158.Julie7, 115.Olufine6, 78.Nikoline5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  20. 226.  Herlaug Bendikte Ellefsen Efterkommere til dette punkt (181.Einar7, 121.Nils6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Herlaug — Ole Simonsen. Ole blev født 18 maj 1952, Ibestad. [Gruppeskema]


  21. 227.  Tor Odd Ellefsen Efterkommere til dette punkt (183.Toralf7, 121.Nils6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  22. 228.  Nelly Nikoline Ellefsen Efterkommere til dette punkt (183.Toralf7, 121.Nils6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Nelly — Olav Pedersen. Olav blev født 1 jul. 1935, Senja. [Gruppeskema]


  23. 229.  Terje Norvald Ellefsen Efterkommere til dette punkt (183.Toralf7, 121.Nils6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  24. 230.  Edel Pernille Ellefsen Efterkommere til dette punkt (183.Toralf7, 121.Nils6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 21 nov. 1952, Grovfjord; døde 19 feb. 1953, Grovfjord.

  25. 231.  Jorund Terese Ellefsen Efterkommere til dette punkt (183.Toralf7, 121.Nils6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1) blev født 11 jul. 1960, Grovfjord.

  26. 232.  Marit Nikoline Markussen Efterkommere til dette punkt (184.Pernille7, 121.Nils6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Marit — Harry Sjøvoll. [Gruppeskema]


  27. 233.  Inger Marie Markussen Efterkommere til dette punkt (184.Pernille7, 121.Nils6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Inger — Olav Andersen. [Gruppeskema]


  28. 234.  Nils Olav Markussen Efterkommere til dette punkt (184.Pernille7, 121.Nils6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Nils — Brynhild Fladseth. [Gruppeskema]


  29. 235.  Rigmor Thomassen Efterkommere til dette punkt (185.Nelly7, 121.Nils6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  30. 236.  Steinar Nils Thomassen Efterkommere til dette punkt (185.Nelly7, 121.Nils6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  31. 237.  Elsa Annie Pedersen Efterkommere til dette punkt (186.Elfryda7, 121.Nils6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Elsa — Oddmund Skogstad. [Gruppeskema]


  32. 238.  Anne Margrethe Pedersen Efterkommere til dette punkt (186.Elfryda7, 121.Nils6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Anne — Thordur Knudsen. [Gruppeskema]


  33. 239.  Gunhild Nikoline Pedersen Efterkommere til dette punkt (186.Elfryda7, 121.Nils6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Gunhild — Svein Rydningen. [Gruppeskema]


  34. 240.  Berit Louise Pedersen Efterkommere til dette punkt (186.Elfryda7, 121.Nils6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Berit — Arnliot Dybvik. [Gruppeskema]


  35. 241.  Olaug Charlotte Ninni Hartvigsen Efterkommere til dette punkt (187.Inga7, 122.Othelie6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Olaug — Arne Herjulf Nymo. [Gruppeskema]


  36. 242.  Idar? Øystein Hartvigsen Efterkommere til dette punkt (187.Inga7, 122.Othelie6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Idar? — Jorunn Fjellheim. [Gruppeskema]


  37. 243.  Halfrid Jennie Hartviksen Efterkommere til dette punkt (188.Gjertine7, 122.Othelie6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Halfrid — Jack Nymo. [Gruppeskema]


  38. 244.  Irene Kristine Hartviksen Efterkommere til dette punkt (188.Gjertine7, 122.Othelie6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Irene — Erling Nylund. [Gruppeskema]


  39. 245.  Odd Kjærvald Hartviksen Efterkommere til dette punkt (188.Gjertine7, 122.Othelie6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Odd — Synnøve Johansen. [Gruppeskema]


  40. 246.  Hilda Olena Hartviksen Efterkommere til dette punkt (188.Gjertine7, 122.Othelie6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Hilda — Magne Karlstad. [Gruppeskema]


  41. 247.  Edith Margrete Bendiktsen Efterkommere til dette punkt (192.Elise7, 123.Nikoline6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Edith — Jarle Bjørnar Johnsen. [Gruppeskema]


  42. 248.  Bjørg Johanne Bendiktsen Efterkommere til dette punkt (192.Elise7, 123.Nikoline6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Bjørg — Dagfinn Tollefsen. [Gruppeskema]


  43. 249.  Håkon Emil Bendiktsen Efterkommere til dette punkt (192.Elise7, 123.Nikoline6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Håkon — Marie Louise Olsson. [Gruppeskema]


  44. 250.  Asbjørn Bendiktsen Efterkommere til dette punkt (192.Elise7, 123.Nikoline6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Asbjørn — Asbjørg Martinussen. [Gruppeskema]


  45. 251.  Birger Arnold Bendiktsen Efterkommere til dette punkt (192.Elise7, 123.Nikoline6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Birger — Sylvi Britt Johnsen. [Gruppeskema]


  46. 252.  Åshild Marianne Bendiktsen Efterkommere til dette punkt (192.Elise7, 123.Nikoline6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Åshild — Håkon Aasen. [Gruppeskema]


  47. 253.  Gunnar Martin Alf Bendiktsen Efterkommere til dette punkt (192.Elise7, 123.Nikoline6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Gunnar — Annbjørg Lyder. [Gruppeskema]


  48. 254.  Vigdis Marie Bendiktsen Efterkommere til dette punkt (192.Elise7, 123.Nikoline6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Vigdis — Kjell Moe. [Gruppeskema]


  49. 255.  Bjørgunn Margrete Marskar Efterkommere til dette punkt (194.Mikol7, 123.Nikoline6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Bjørgunn — Ragnvald Georg Markussen. [Gruppeskema]


  50. 256.  Marit Emelie Jensine Marskar Efterkommere til dette punkt (194.Mikol7, 123.Nikoline6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Marit — Karstein Mikalsen. [Gruppeskema]


  51. 257.  Astrid Synnøve Marskar Efterkommere til dette punkt (194.Mikol7, 123.Nikoline6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Astrid — Nils Bakke. [Gruppeskema]


  52. 258.  Birgit Marie Marskar Efterkommere til dette punkt (194.Mikol7, 123.Nikoline6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Birgit — Oddleif Larsen. [Gruppeskema]


  53. 259.  Ruth Helene Marskar Efterkommere til dette punkt (194.Mikol7, 123.Nikoline6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Ruth — Harry Nylund. [Gruppeskema]


  54. 260.  Martin Paul Andor Marskar Efterkommere til dette punkt (194.Mikol7, 123.Nikoline6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Martin — Astrid Bruarøy. [Gruppeskema]


  55. 261.  Annie Bodil Marskar Efterkommere til dette punkt (194.Mikol7, 123.Nikoline6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Annie — Bjørn Henriksen. [Gruppeskema]


  56. 262.  Asbjørg Strøm Efterkommere til dette punkt (195.Erling7, 123.Nikoline6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Asbjørg — Jarle Lauritsen. [Gruppeskema]


  57. 263.  Birger Martin Strøm Efterkommere til dette punkt (195.Erling7, 123.Nikoline6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Birger — Grethe Kate Mortensen. [Gruppeskema]


  58. 264.  Else Marie Strøm Efterkommere til dette punkt (195.Erling7, 123.Nikoline6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Else — Per Olaf Lillebø. [Gruppeskema]


  59. 265.  Trond Harald Myklevoll Efterkommere til dette punkt (196.Torstein7, 123.Nikoline6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  60. 266.  Nils Martin Myklevoll Efterkommere til dette punkt (196.Torstein7, 123.Nikoline6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Nils — Inger Løvholen. [Gruppeskema]


  61. 267.  Bodil Annie Myklevoll Efterkommere til dette punkt (196.Torstein7, 123.Nikoline6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  62. 268.  Hans Anders Myklevoll Efterkommere til dette punkt (196.Torstein7, 123.Nikoline6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  63. 269.  Marit Myklevoll Efterkommere til dette punkt (199.Magnus7, 123.Nikoline6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Marit — Leif Roar Mikkelsen. [Gruppeskema]


  64. 270.  Unni Myklevoll Efterkommere til dette punkt (200.Arne7, 123.Nikoline6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  65. 271.  Terje Myklevoll Efterkommere til dette punkt (200.Arne7, 123.Nikoline6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  66. 272.  Kristin Myklevoll Efterkommere til dette punkt (200.Arne7, 123.Nikoline6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  67. 273.  Vidar Myklevoll Efterkommere til dette punkt (200.Arne7, 123.Nikoline6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  68. 274.  Aud Stensaker Efterkommere til dette punkt (201.Emly7, 124.Peder6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Aud — Aksel Bergersen. [Gruppeskema]


  69. 275.  May Stensaker Efterkommere til dette punkt (201.Emly7, 124.Peder6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    May — Harald Langnes. [Gruppeskema]


  70. 276.  Astrid Pia Stensaker Efterkommere til dette punkt (201.Emly7, 124.Peder6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Astrid — Odd Karstein Olsen. [Gruppeskema]


  71. 277.  Gudrun Brækkan Efterkommere til dette punkt (203.Aasta7, 125.Ove6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Gudrun — Finn Langgård. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 285. Karen Brækkan  Efterkommere til dette punkt
    2. 286. Andrea Brækkan  Efterkommere til dette punkt

  72. 278.  Simon Ellefsen Efterkommere til dette punkt (205.Steinar7, 125.Ove6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  73. 279.  Pernille Ellefsen Efterkommere til dette punkt (205.Steinar7, 125.Ove6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Pernille — Lars Gøth Jørgensen. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 287. Cecilia Gøth Ellefsen  Efterkommere til dette punkt
    2. 288. Victor Gøth Ellefsen  Efterkommere til dette punkt

  74. 280.  Kari Ellefsen Efterkommere til dette punkt (206.Torbjørn7, 125.Ove6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

    Kari blev gift med Brett Kinmont [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 289. Kristin Kinmont  Efterkommere til dette punkt

  75. 281.  Niels Ellefsen Efterkommere til dette punkt (206.Torbjørn7, 125.Ove6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  76. 282.  Tove Ellefsen Efterkommere til dette punkt (206.Torbjørn7, 125.Ove6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  77. 283.  Brit Ellefsen Efterkommere til dette punkt (206.Torbjørn7, 125.Ove6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)


Generation: 9

  1. 284.  Odd Mathias Finn Voie Efterkommere til dette punkt (207.Anton8, 127.Anders7, 87.Ole6, 59.Peder5, 34.Israel4, 22.Anders3, 3.Anders2, 1.Anders1) blev født 8 okt. 1935.

    Notater:

    [ http://bdel.no/Dokumenter/Beiarboka/Beiarboka-B-11s-f.pdf ]


  2. 285.  Karen Brækkan Efterkommere til dette punkt (277.Gudrun8, 203.Aasta7, 125.Ove6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  3. 286.  Andrea Brækkan Efterkommere til dette punkt (277.Gudrun8, 203.Aasta7, 125.Ove6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  4. 287.  Cecilia Gøth Ellefsen Efterkommere til dette punkt (279.Pernille8, 205.Steinar7, 125.Ove6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  5. 288.  Victor Gøth Ellefsen Efterkommere til dette punkt (279.Pernille8, 205.Steinar7, 125.Ove6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)

  6. 289.  Kristin Kinmont Efterkommere til dette punkt (280.Kari8, 206.Torbjørn7, 125.Ove6, 79.Eilev5, 48.Ole4, 29.Anders3, 15.Israel2, 1.Anders1)