Our Family History
Du er ikke logget ind Login
 

Jens Povelsen (? Qvist, Trane ?)

Mand ca. 1639 - 1706  (~ 67 år)


Generationer:      Standard    |    Kompakt    |    Kun tekst    |    Register

Generation: 1

  1. 1.  Jens Povelsen (? Qvist, Trane ?) blev født ca. 1639; døde 1706.

    Notater:

    Fødsel:
    62 år gl. på Selset ved MT-1701

    Jens — . Ukendt [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 2. Anne Maria Jensdatter Trane  Efterkommere til dette punkt døde (1711-1720).
    2. 3. Maren Jensdatter (Trane?)  Efterkommere til dette punkt

    Jens — . Ukendt [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 4. Morten (Jensen?) Trane  Efterkommere til dette punkt døde før 1726.


Generation: 2

  1. 2.  Anne Maria Jensdatter Trane Efterkommere til dette punkt (1.Jens1) døde (1711-1720).

    Notater:

    Hilmar Eriksen skriver i "Det gamle Astafjord og Ibestad" (bind 2),
    Anne Maria Jensdatter Trane, var datter af en Jens Povelsen
    Løgstør, f. o. 1639, gift med en datter til lensmann Madtz
    Michelsen, f. o. 1616.

    Anne — Peder Johannesen. Peder døde ca. 1700. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 5. Johannes Pedersen  Efterkommere til dette punkt blev født ca. 1699.

    Anne blev gift med Ole Jakobsen ca. 1699. Ole (søn af Jakob Olsen og Maren Andersdatter) blev født 1673, Bolla, Ibestad; døde 1752. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 6. Maren Olsdatter Trane  Efterkommere til dette punkt blev født 1699, Selset, Ibestad.; døde 1787.
    2. 7. Jens Olsen Trane  Efterkommere til dette punkt blev født 1699, Selset øvre, Ibestad.; døde 1777.
    3. 8. Jakob Olsen Trane  Efterkommere til dette punkt blev født 1706, Selset, Ibestad; døde 1777.
    4. 9. Anna Maria Olsdatter Trane  Efterkommere til dette punkt blev født 1710, Selset Øvre, Ibestad.; døde 1782.
    5. 10. Anna Margrete Olsdatter Trane  Efterkommere til dette punkt blev født 1711, Selset, Ibestad; døde 1783.

  2. 3.  Maren Jensdatter (Trane?) Efterkommere til dette punkt (1.Jens1)

    Maren — Anders Jacobsen. Anders (søn af Jakob Olsen og Maren Andersdatter) blev født ca. 1672. [Gruppeskema]


  3. 4.  Morten (Jensen?) Trane Efterkommere til dette punkt (1.Jens1) døde før 1726.

    Notater:

    I et skjøte fra 1726, opplest på sommertinget år 1736, kommer det frem at Anders Jacobsens hustru Maren Jensdatter havde en (salig) halvbror ved navn Morten Trane.



Generation: 3

  1. 5.  Johannes Pedersen Efterkommere til dette punkt (2.Anne2, 1.Jens1) blev født ca. 1699.

  2. 6.  Maren Olsdatter Trane Efterkommere til dette punkt (2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1699, Selset, Ibestad.; døde 1787.

    Notater:

    Har hun som Hilmar Eriksen skriver været gift med den forrige bruker
    på ytre Forså, Størker Arnesen. Eller kanksje med Peder Olsen
    der brukte ytre Forså i perioden 1723-1727, hvorefter Edias Olsen
    overtager bruket 1731.

    Maren — Edias Olsen. Edias blev født 1709; døde 1771. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 11. Johanna Ediasdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1731, Forså Ytre, Ibestad.; døde 1821.
    2. 12. Olava Ediasdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1734, Forså Ytre, Ibestad..
    3. 13. Ole Ediassen  Efterkommere til dette punkt blev født 1743, Forså Ytre, Ibestad.; døde 1806.

  3. 7.  Jens Olsen Trane Efterkommere til dette punkt (2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1699, Selset øvre, Ibestad.; døde 1777.

    Notater:

    Fødsel:
    Han er ikke nevnt sammen med faren på Øvre Selseth i 1701 manntallet.
    Derimod er farens stesønn Johannes Pedersen, f. 1699 nevnt.

    Jens blev gift med Mette Andersdatter ca. 1731. Mette (datter af Anders Baltsersen og //) blev født 1705, Rollnes, Ibestad.; døde 1769. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 14. Anders Jenssen  Efterkommere til dette punkt blev født 1732, Selset Øvre; døde 1788.
    2. 15. Barbro Jensdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1736, Selset Øvre.; døde 1790.
    3. 16. Maria Jensdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1738, Selset Øvre..

  4. 8.  Jakob Olsen Trane Efterkommere til dette punkt (2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1706, Selset, Ibestad; døde 1777.

    Andre Begivenheder:

    • Stadfæste: 9 jan. 1777

    Notater:

    Skifte begynte 9. jan. 1777.

    Stadfæste:
    Skifte begynte 9. jan. 1777.

    Jakob blev gift med Maren Nielsdatter ca. 1730. Maren (datter af Niels Jensen og Maren (Karen?) Olsdatter) blev født 1699, Breivoll, Astafjord.; døde 1781; blev begravet 10 jun. 1781. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 17. Julianna Margrete Jakobsdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1733, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1825.
    2. 18. Anne Maria Jakobsdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1737, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1772.
    3. 19. Berit Jakobsdatter Trane  Efterkommere til dette punkt blev født 1737, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1800.
    4. 20. Nils Jakobsen  Efterkommere til dette punkt blev født 1738, Fjordbotn, Astafjord..
    5. 21. Karen Jakobsdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1744, Fjordbotn, Astafjord..
    6. 22. Jonetta Jakobsdatter Trane  Efterkommere til dette punkt blev født 1745, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1801.

  5. 9.  Anna Maria Olsdatter Trane Efterkommere til dette punkt (2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1710, Selset Øvre, Ibestad.; døde 1782.

    Andre Begivenheder:

    • Stadfæste: (1785-1789), Selset øvre, Astafjord Tinglag.

    Notater:

    Stadfæste:
    protokollnr. 144, folio 30, etter «Jens Kristensen og Anna Olsdatter»

    Anna blev gift med Ole Anderssen ca. 1730, Igeland, Ibestad. Ole blev født 1679, Igeland, Ibestad.; døde 1741. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 23. John Olsen Trane  Efterkommere til dette punkt blev født 1733, Igeland, Ibestad; døde 1815.
    2. 24. Anne Maria Olsdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1735, Igeland, Ibestad; døde 1814.

    Anna — Jens Kristensen. Jens blev født 1711; døde 1782. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 25. Anna Katrina Jensdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1743, Selset Øvre, Astafjord.; døde 1776.
    2. 26. Engel Jensdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1745, Selset Øvre, Astafjord.; døde 1822.
    3. 27. Kristen Jenssen  Efterkommere til dette punkt blev født 1748, Selset Øvre, Astafjord.; døde 1778.
    4. 28. Ole Jenssen  Efterkommere til dette punkt blev født 1749, Selset Øvre, Astafjord..

  6. 10.  Anna Margrete Olsdatter Trane Efterkommere til dette punkt (2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1711, Selset, Ibestad; døde 1783.


Generation: 4

  1. 11.  Johanna Ediasdatter Efterkommere til dette punkt (6.Maren3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1731, Forså Ytre, Ibestad.; døde 1821.

    Johanna blev gift med Anders Johnsen 1753. Anders (søn af John Anderssen) blev født 1725, Forså Ytre, Astafjord.; døde 1785. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 29. Abelona Andersdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1755.
    2. 30. Maren Andersdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1758, Forså Ytre, Ibestad..
    3. 31. Johannes Anderssen  Efterkommere til dette punkt blev født 1761, Forså Ytre, Ibestad.; døde 1808.
    4. 32. Edias Anderssen  Efterkommere til dette punkt blev født 1764; døde 1850.
    5. 33. Tomas Anderssen  Efterkommere til dette punkt blev født 1767, Forså Ytre, Astafjord.; døde 1846, Sandstrand, Trondenes..
    6. 34. Engel Andersdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1770, Forså Ytre, Ibestad.; døde 1770, Forså Ytre, Ibestad..
    7. 35. Marit Andersdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1771, Forså Ytre, Ibestad..
    8. 36. Hans Anderssen  Efterkommere til dette punkt blev født 1775, Forså, Ibestad.; døde 1789.
    9. 37. Karen Andersdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1781; døde 1781.

  2. 12.  Olava Ediasdatter Efterkommere til dette punkt (6.Maren3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1734, Forså Ytre, Ibestad..

    Olava blev gift med Hans Olsen 1756. Hans blev født 1721; døde 1780. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 38. Ole Hanssen  Efterkommere til dette punkt blev født 1758, Forså, Ibestad.; døde 1840, Tovikmoa, Trondenes..
    2. 39. Edias Hanssen  Efterkommere til dette punkt blev født 1761, Forså Indre, Ibestad.; døde 1772.
    3. 40. Maren Hansdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1766.
    4. 41. Hans Hanssen  Efterkommere til dette punkt blev født 1769, Rognvik; døde 1803.
    5. 42. Kornelius Hanssen  Efterkommere til dette punkt blev født 1771, Rognvik.
    6. 43. Karen Hansdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1774, Rognvik.

    Olava blev gift med Jakob Abrahamsen 1788. [Gruppeskema]


  3. 13.  Ole Ediassen Efterkommere til dette punkt (6.Maren3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1743, Forså Ytre, Ibestad.; døde 1806.

  4. 14.  Anders Jenssen Efterkommere til dette punkt (7.Jens3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1732, Selset Øvre; døde 1788.

  5. 15.  Barbro Jensdatter Efterkommere til dette punkt (7.Jens3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1736, Selset Øvre.; døde 1790.

    Andre Begivenheder:

    • Stadfæste: (1751-1796), Breivoll, Astafjord Tinglag.

    Notater:

    Stadfæste:
    protokollnr. 145, folio 60b.


  6. 16.  Maria Jensdatter Efterkommere til dette punkt (7.Jens3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1738, Selset Øvre..

  7. 17.  Julianna Margrete Jakobsdatter Efterkommere til dette punkt (8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1733, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1825.

    Julianna blev gift med Berteus Kristen Eriksen Normann 1758. Berteus (søn af Erik Danielsen og Synnøve Jørgensdatter) blev født 1730, Grøsnes Store, Gratangen.; døde 1792. [Gruppeskema]


  8. 18.  Anne Maria Jakobsdatter Efterkommere til dette punkt (8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1737, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1772.

    Anne blev gift med Sten Jakobsen 1757. Sten blev født 1733; døde 1803. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 44. Kornelius Dons Stensen  Efterkommere til dette punkt blev født 1758, Laberg, Astafjord..
    2. 45. Anna Sofia Stensdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1762; døde 1772.
    3. 46. Elen Maria Stensdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1765; døde 1772.
    4. 47. Elianna Stensdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1773, Laberg, Astafjord.; døde 1774.

  9. 19.  Berit Jakobsdatter Trane Efterkommere til dette punkt (8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1737, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1800.

  10. 20.  Nils Jakobsen Efterkommere til dette punkt (8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1738, Fjordbotn, Astafjord..

  11. 21.  Karen Jakobsdatter Efterkommere til dette punkt (8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1744, Fjordbotn, Astafjord..

  12. 22.  Jonetta Jakobsdatter Trane Efterkommere til dette punkt (8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1745, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1801.

    Andre Begivenheder:

    • Stadfæste: (1804-1805), Fjordbotn, Astafjord Tinglag.

    Notater:

    Stadfæste:
    protokollnr. 149, folio 609.

    Jonetta blev gift med Jens Anderssen 1771. Jens (søn af Anders Paulsen og Berit Andersdatter) blev født 1743, Balteskard, Skånland.; døde 1780. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 48. Anne Bergitta Jensdatter Trane  Efterkommere til dette punkt blev født 1774; døde 1858.
    2. 49. Maren Magdalena Jensdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1776, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1861.
    3. 50. Joachim Hveding Heggelund Jensen  Efterkommere til dette punkt blev født 1779, Fjordbotn, Astafjord..
    4. 51. Berit Maria Jensdatter Trane  Efterkommere til dette punkt blev født 1780, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1868.

    Jonetta blev gift med Nicolai Christian Harder 1782. Nicolai blev født 1752; døde 1798. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 52. Mette Maria Harder  Efterkommere til dette punkt blev født 1782, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1784.
    2. 53. Hans Petter Harder  Efterkommere til dette punkt blev født 1784, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1863.
    3. 54. Boletta Harder  Efterkommere til dette punkt blev født 1787, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1797.

  13. 23.  John Olsen Trane Efterkommere til dette punkt (9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1733, Igeland, Ibestad; døde 1815.

    Notater:

    Gårdbruker på Selset, Ibestad.

    John blev gift med Marit Andersdatter 1759. Marit (datter af Anders Jenssen og Marit Hansdatter) blev født 1734; døde 1816. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 55. Anna Marta Trane  Efterkommere til dette punkt blev født 1760, Selset, Ibestad.
    2. 56. Hans Andreas Johnsen Trane  Efterkommere til dette punkt blev født 1763, Selset, Ibestad; døde 1812.
    3. 57. Ingeborg Sofia Johnsdatter Trane  Efterkommere til dette punkt blev født 1768, Selset, Ibestad.; døde 1834.
    4. 58. Kirsten Trane  Efterkommere til dette punkt blev født 1772, Selset, Ibestad; døde 1809.

  14. 24.  Anne Maria Olsdatter Efterkommere til dette punkt (9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1735, Igeland, Ibestad; døde 1814.

    Notater:

    Kom hardt i klemme på tinget for brennevinsbrenning. Gang på gang
    neglisjerte hun retten ved å utebli for sin svakhets skyld, som
    det ble sagt. Sorenskriveren var uvanlig tålmodig og tilbød til
    slutt avhøret foretatt i Gamvik. Man får det inntrykk at hun
    måtte ha spilt på sin posisjon som lensmannssøster.

    Anne blev gift med Ole Anderssen 1761. Ole (søn af Anders Jenssen og Marit Hansdatter) blev født 1731, Gamvik, Lavangen.; døde 1795. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 59. Berit Kirstina Olsdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1770, Gamvik, Lavangen; døde 1848.
    2. 60. Hans Olsen  Efterkommere til dette punkt blev født 1772, Gamvik, Lavangen.; døde 1832.
    3. 61. Ingeborg Sofia Olsdatter Trane  Efterkommere til dette punkt blev født 1777, Gamvik; døde 1859.
    4. 62. Anne Katrine Olsdatter Trane  Efterkommere til dette punkt blev født 1777, Gamvik, Lavangen.; døde 1852.

  15. 25.  Anna Katrina Jensdatter Efterkommere til dette punkt (9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1743, Selset Øvre, Astafjord.; døde 1776.

    Anna blev gift med Lars Olsen 1770. Lars (søn af Ole Henriksen) blev født ca. 1723, Åndervåg, Astafjord.; døde 1793. [Gruppeskema]


  16. 26.  Engel Jensdatter Efterkommere til dette punkt (9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1745, Selset Øvre, Astafjord.; døde 1822.

    Engel blev gift med Ole Pedersen 1770. Ole (søn af Peder Olsen og Alette Pedersdatter) blev født 1743, Fugleberg, Astafjord.; døde 1781. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 63. Maren Olsdatter Trane  Efterkommere til dette punkt blev født 1774, Fugleberg, Astafjord.; døde 1846.

    Engel blev gift med Erik Simonsen 1782. Erik blev født 1757; døde 1812. [Gruppeskema]


  17. 27.  Kristen Jenssen Efterkommere til dette punkt (9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1748, Selset Øvre, Astafjord.; døde 1778.

    Andre Begivenheder:

    • Stadfæste: (1776-1785), Selset øvre, Astafjord Tinglag.

    Notater:

    Stadfæste:
    protokollnr. 143, folio 44, etter «Kristen Jensen».


  18. 28.  Ole Jenssen Efterkommere til dette punkt (9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1749, Selset Øvre, Astafjord..


Generation: 5

  1. 29.  Abelona Andersdatter Efterkommere til dette punkt (11.Johanna4, 6.Maren3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1755.

  2. 30.  Maren Andersdatter Efterkommere til dette punkt (11.Johanna4, 6.Maren3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1758, Forså Ytre, Ibestad..

    Maren blev gift med Johannes Steffensen 1803. Johannes (søn af Steffen Anderssen og Asselina Rasmusdatter) blev født 1764, Sandstrand, Trondenes.; døde 1811, Sandstrand, Trondenes.. [Gruppeskema]


  3. 31.  Johannes Anderssen Efterkommere til dette punkt (11.Johanna4, 6.Maren3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1761, Forså Ytre, Ibestad.; døde 1808.

    Andre Begivenheder:

    • Bopæl:
    • Bopæl: Renså, Skånland.


  4. 32.  Edias Anderssen Efterkommere til dette punkt (11.Johanna4, 6.Maren3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1764; døde 1850.

    Andre Begivenheder:

    • Bopæl:
    • Bopæl: Forså, Ibestad.

    Edias blev gift med Berit Steffensdatter ca. 1796. Berit blev født 1772; døde 1852. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 64. Jens Lars Ediassen  Efterkommere til dette punkt blev født 1797, Forså Ytre, Ibestad.; døde 1880.
    2. 65. Steffen Ediassen  Efterkommere til dette punkt blev født 1800, Forså Ytre, Ibestad..
    3. 66. Anne Johanna Ediasdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1803, Forså Ytre, Ibestad.; døde 1880.
    4. 67. Hans Ediassen  Efterkommere til dette punkt blev født 1806, Forså Ytre, Ibestad.; døde 1846.
    5. 68. Karen Jonetta Ediasdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1809, Forså Ytre, Ibestad.; døde 1811, Forså Ytre, Ibestad..
    6. 69. Maren Ediasdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1814, Forså Ytre, Ibestad.; døde 1821, Forså Ytre, Ibestad..
    7. 70. Abelona Ediasdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1818, Forså, Ibestad.; døde 1905.

  5. 33.  Tomas Anderssen Efterkommere til dette punkt (11.Johanna4, 6.Maren3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1767, Forså Ytre, Astafjord.; døde 1846, Sandstrand, Trondenes..

    Andre Begivenheder:

    • Bopæl: Sandstrand, Skånland, Trondenes.

    Tomas blev gift med Karen Hansdatter 1795. Karen (datter af Hans Rasmussen og Kirsten Andersdatter) blev født 1768, Sandstrand, Trondenes.; døde 1830, Sandstrand, Trondenes.. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 71. Anne Margrethe Thomasdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1800, Sandstrand, Trondenes.; døde 1848, Sandstrand, Trondenes..

  6. 34.  Engel Andersdatter Efterkommere til dette punkt (11.Johanna4, 6.Maren3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1770, Forså Ytre, Ibestad.; døde 1770, Forså Ytre, Ibestad..

  7. 35.  Marit Andersdatter Efterkommere til dette punkt (11.Johanna4, 6.Maren3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1771, Forså Ytre, Ibestad..

  8. 36.  Hans Anderssen Efterkommere til dette punkt (11.Johanna4, 6.Maren3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1775, Forså, Ibestad.; døde 1789.

  9. 37.  Karen Andersdatter Efterkommere til dette punkt (11.Johanna4, 6.Maren3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1781; døde 1781.

  10. 38.  Ole Hanssen Efterkommere til dette punkt (12.Olava4, 6.Maren3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1758, Forså, Ibestad.; døde 1840, Tovikmoa, Trondenes..

    Andre Begivenheder:

    • Bopæl:
    • Bopæl:
    • Bopæl: Stræte, Skånland.
    • Bopæl: Tovikmoa, Skånland.


  11. 39.  Edias Hanssen Efterkommere til dette punkt (12.Olava4, 6.Maren3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1761, Forså Indre, Ibestad.; døde 1772.

  12. 40.  Maren Hansdatter Efterkommere til dette punkt (12.Olava4, 6.Maren3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1766.

    Maren blev gift med Anders Steffensen ca. 1790. Anders (søn af Steffen Anderssen og Asselina Rasmusdatter) blev født 1761, Sandstrand, Skånland.. [Gruppeskema]


  13. 41.  Hans Hanssen Efterkommere til dette punkt (12.Olava4, 6.Maren3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1769, Rognvik; døde 1803.

  14. 42.  Kornelius Hanssen Efterkommere til dette punkt (12.Olava4, 6.Maren3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1771, Rognvik.

  15. 43.  Karen Hansdatter Efterkommere til dette punkt (12.Olava4, 6.Maren3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1774, Rognvik.

  16. 44.  Kornelius Dons Stensen Efterkommere til dette punkt (18.Anne4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1758, Laberg, Astafjord..

  17. 45.  Anna Sofia Stensdatter Efterkommere til dette punkt (18.Anne4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1762; døde 1772.

  18. 46.  Elen Maria Stensdatter Efterkommere til dette punkt (18.Anne4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1765; døde 1772.

  19. 47.  Elianna Stensdatter Efterkommere til dette punkt (18.Anne4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1773, Laberg, Astafjord.; døde 1774.

  20. 48.  Anne Bergitta Jensdatter Trane Efterkommere til dette punkt (22.Jonetta4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1774; døde 1858.

    Anne blev gift med Hans Mikkelsen 1795. Hans blev født 1762, Foldvik, Astafjord.; døde 1836. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 72. Ingeborg Sofia Hansdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1795, Foldvik, Astafjord.; døde 1795.
    2. 73. Jens Hanssen  Efterkommere til dette punkt blev født 1796, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1799.
    3. 74. Nikolai Kristian Harder Hanssen  Efterkommere til dette punkt blev født 1799, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1866.
    4. 75. Anne Malena Hansdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1802, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1877.
    5. 76. Johanna Hansdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1805, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1806.
    6. 77. Mikkel Hanssen  Efterkommere til dette punkt blev født 1807, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1878.

  21. 49.  Maren Magdalena Jensdatter Efterkommere til dette punkt (22.Jonetta4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1776, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1861.

    Maren blev gift med Peder Eriksen 1804. Peder blev født 1778, Sverige.; døde 1808. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 78. Jonetta Pedersdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1804; døde 1804.
    2. 79. Nikolina Bergitta Pedersdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1806, Fjordbotn, Astafjord..
    3. 80. Kristianna Petrikka Pedersdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1808, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1837.

  22. 50.  Joachim Hveding Heggelund Jensen Efterkommere til dette punkt (22.Jonetta4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1779, Fjordbotn, Astafjord..

    Joachim — Maria Kirstina Samuelsdatter. Maria blev født 1778; døde 1867. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 81. Mette Maria Joakimsdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1804, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1814.

    Joachim blev gift med Mette Maria Abrahamsdatter 1807. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 82. Mette Grønn Ovidia Joakimsdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1806, Ofoten, Nordland.; døde 1876.
    2. 83. Lavina Joakimsdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1810, Ofoten, Nordland.; døde 1869.

  23. 51.  Berit Maria Jensdatter Trane Efterkommere til dette punkt (22.Jonetta4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1780, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1868.

    Berit blev gift med Søren Mikkelsen 1800. Søren blev født 1774, Foldvik, Astafjord.; døde 1830. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 84. Mikol Maria Sørensdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1806, Foldvik, Astafjord..
    2. 85. Bergitta Sørensdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1814, Åkenes, Astafjord.; døde 1904.

  24. 52.  Mette Maria Harder Efterkommere til dette punkt (22.Jonetta4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1782, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1784.

  25. 53.  Hans Petter Harder Efterkommere til dette punkt (22.Jonetta4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1784, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1863.

    Hans blev gift med Margrete Henriksdatter 1808. Margrete blev født 1781. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 86. Rakel Bergitta Harder  Efterkommere til dette punkt blev født 1806, Fjordbotn, Astafjord..
    2. 87. Jonetta Maria Harder  Efterkommere til dette punkt blev født 1810, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1815.

    Hans blev gift med Elisabet Henriksdatter Berg 1842. Elisabet blev født 1801, Prestbakken.; døde 1862. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 88. Nikolai Kristian Harder  Efterkommere til dette punkt blev født 1833, Fjellhøgda, (Astafjord?).; døde 1899.
    2. 89. Bergitte Harder  Efterkommere til dette punkt blev født 1839; døde 1842.
    3. 90. Thomas Harder  Efterkommere til dette punkt blev født 1840, Årstein, Astafjord.; døde 1841.
    4. 91. Ingeborg Gurine Harder  Efterkommere til dette punkt blev født 1842, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1890.
    5. 92. Hans Pauli Harder Hanssen  Efterkommere til dette punkt blev født 1847, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1917.

  26. 54.  Boletta Harder Efterkommere til dette punkt (22.Jonetta4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1787, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1797.

  27. 55.  Anna Marta Trane Efterkommere til dette punkt (23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1760, Selset, Ibestad.

    Anna blev gift med Peder Kristensen Falk 1788. Peder (søn af Christen Ingebrigtsen og Kirsten Jonasdatter) blev født 1746, Helgeland, Nordland.; døde 1796. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 93. Kristian Pedersen Falk  Efterkommere til dette punkt blev født 1788, Rollnes, Astafjord.; døde 1866.
    2. 94. Johanna Margrete Pedersdatter Falk  Efterkommere til dette punkt blev født 1790, Rollnes, Astafjord.; døde 1877.
    3. 95. Kirstina Pedersdatter Falk  Efterkommere til dette punkt blev født 1795, Lilleskog, Astafjord..
    4. 96. Jonas Pedersen Falk  Efterkommere til dette punkt blev født 1792, Skog, Ibestad, Astafjord.; døde 1871.

  28. 56.  Hans Andreas Johnsen Trane Efterkommere til dette punkt (23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1763, Selset, Ibestad; døde 1812.

    Notater:

    Gårdbruker på Rollnes, Ibestad.

    Hans blev gift med Anna Katarina Pedersdatter Wegner 1792. Anna (datter af Peder Krog Kristiansen Wegner og Elisabet Møller) blev født 1774, Vik, Ibestad; døde 1835. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 97. Anna Elisabet Trane  Efterkommere til dette punkt blev født 1797, Rollnes, Ibestad, Astafjord.; døde 1868.
    2. 98. Else Maria Wegner Hansdatter Trane  Efterkommere til dette punkt blev født 1805, Rollnes, Ibestad, Astafjord.; døde 1875.

  29. 57.  Ingeborg Sofia Johnsdatter Trane Efterkommere til dette punkt (23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1768, Selset, Ibestad.; døde 1834.

    Ingeborg blev gift med Ole Danielsen 1799. Ole (søn af Daniel Eriksen Normann og Anna Olsdatter) blev født 1764, Grøsnes Lille, Gratangen.; døde 1822. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 99. Anna Bergitta Normann  Efterkommere til dette punkt blev født 1801, Grøsnes Lille, Gratangen.; døde 1868.

  30. 58.  Kirsten Trane Efterkommere til dette punkt (23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1772, Selset, Ibestad; døde 1809.

    Kirsten blev gift med Ole Hanssen 1808. Ole (søn af Hans Sørensen og Golla Olsdatter) blev født 1771, Hesjeberg, Gratangen; døde 1811. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 100. //  Efterkommere til dette punkt blev født 1809, Rollnes, Ibestad; døde 1809.

  31. 59.  Berit Kirstina Olsdatter Efterkommere til dette punkt (24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1770, Gamvik, Lavangen; døde 1848.

    Berit blev gift med Ellev Ediassen 17 jul. 1791. Ellev (søn af Edias Jenssen og Anna (Ane) Ellevsdatter (Eilevsdatter)) blev født 1762, Sørrollnes, Trondenes.; blev døbt 1762; døde 1817. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 101. Anna Martha Ellevsen  Efterkommere til dette punkt blev født 1793; døde 1862.
    2. 102. Ole Andreas Ellevsen  Efterkommere til dette punkt blev født 1795; døde 1872.
    3. 103. Jens Peter Ellevsen  Efterkommere til dette punkt blev født 1800.
    4. 104. Iverina Antonetta Ellevsdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1805; døde 28 jun. 1867.
    5. 105. Mikol Maria Ellevsen  Efterkommere til dette punkt blev født 1807; døde 1841.

  32. 60.  Hans Olsen Efterkommere til dette punkt (24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1772, Gamvik, Lavangen.; døde 1832.

    Hans blev gift med Ingeborg Sofia Hansdatter 1799. Ingeborg (datter af Hans Jakobsen og Øllegård Tygesdatter Trane) blev født 1777, Igeland, Ibestad; døde 1858. [Gruppeskema]


  33. 61.  Ingeborg Sofia Olsdatter Trane Efterkommere til dette punkt (24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1777, Gamvik; døde 1859.

    Ingeborg blev gift med Jakob Sakariassen Mørch 1806. Jakob (søn af Sakarias Hanssen og Anne Marie Jakobsdatter) blev født 1763, Sørrollnes, Trondenes.; døde 1822, Renså, Astafjord.. [Gruppeskema]


  34. 62.  Anne Katrine Olsdatter Trane Efterkommere til dette punkt (24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1777, Gamvik, Lavangen.; døde 1852.

    Anne blev gift med Thomas (Tomas) Hansen (Rasch) 1802. Thomas (søn af Hans Tomassen Rasch og Synnøve Torstensdatter) blev født 1747, Djupvik; døde 1808. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 106. Marta Maria Tomasdatter Rasch  Efterkommere til dette punkt blev født 1805, Djupvik, Skånland.; døde 1886.

    Anne blev gift med Jens Bårdsen 1808. Jens (søn af Bård Olsen og Helvig Rasmusdatter Trane) blev født 1773, Foldvik, Gratangen.; døde 1852. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 107. Hedvig Anna Jensdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1809, Grov, Skånland..
    2. 108. Ingeborg Katrina Jensdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1812, Grov, Astafjord.; døde 1900, Sørrollnes, Trondenes..
    3. 109. Tomas Jenssen  Efterkommere til dette punkt blev født 1815, Grov, Skånland.; døde 1904.
    4. 110. Olea Jensdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1818, Grov, Skånland.; døde 1891.
    5. 111. Helleborg Jensdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1825, Grov, Skånland.; døde 1881.

  35. 63.  Maren Olsdatter Trane Efterkommere til dette punkt (26.Engel4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1774, Fugleberg, Astafjord.; døde 1846.

    Maren blev gift med Hans Natanaelsen 1795. Hans blev født 1762, Storskog, Astafjord.; døde 1846. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 112. Ole Severin Hanssen  Efterkommere til dette punkt blev født 1798, Storskog, Astafjord.; døde 1843.


Generation: 6

  1. 64.  Jens Lars Ediassen Efterkommere til dette punkt (32.Edias5, 11.Johanna4, 6.Maren3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1797, Forså Ytre, Ibestad.; døde 1880.

    Jens blev gift med Ingeborg Katrina Tygesdatter 1836. Ingeborg (datter af Tyge Olsen og Pernille Olsdatter) blev født 1812, Sørrollnes, Trondenes.; døde 1872. [Gruppeskema]


  2. 65.  Steffen Ediassen Efterkommere til dette punkt (32.Edias5, 11.Johanna4, 6.Maren3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1800, Forså Ytre, Ibestad..

    Andre Begivenheder:

    • Bopæl:

    Steffen blev gift med Martina Tygesdatter 1835. Martina (datter af Tyge Rasmussen og Gjertrud Katarina Hansdatter) blev født 1815, Hamnvik, Ibestad.. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 113. Kristen Olai Steffensen  Efterkommere til dette punkt blev født 1849, Sørrollnes, Trondenes..
    2. 114. Danilken Marie Steffensen  Efterkommere til dette punkt blev født 1858, Trondenes.; døde 1925.

  3. 66.  Anne Johanna Ediasdatter Efterkommere til dette punkt (32.Edias5, 11.Johanna4, 6.Maren3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1803, Forså Ytre, Ibestad.; døde 1880.

  4. 67.  Hans Ediassen Efterkommere til dette punkt (32.Edias5, 11.Johanna4, 6.Maren3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1806, Forså Ytre, Ibestad.; døde 1846.

  5. 68.  Karen Jonetta Ediasdatter Efterkommere til dette punkt (32.Edias5, 11.Johanna4, 6.Maren3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1809, Forså Ytre, Ibestad.; døde 1811, Forså Ytre, Ibestad..

  6. 69.  Maren Ediasdatter Efterkommere til dette punkt (32.Edias5, 11.Johanna4, 6.Maren3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1814, Forså Ytre, Ibestad.; døde 1821, Forså Ytre, Ibestad..

  7. 70.  Abelona Ediasdatter Efterkommere til dette punkt (32.Edias5, 11.Johanna4, 6.Maren3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1818, Forså, Ibestad.; døde 1905.

  8. 71.  Anne Margrethe Thomasdatter Efterkommere til dette punkt (33.Tomas5, 11.Johanna4, 6.Maren3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1800, Sandstrand, Trondenes.; døde 1848, Sandstrand, Trondenes..

    Anne blev gift med Gudmund Gudmundsen 1825. Gudmund blev født 1796, Sandstrand, Trondenes.; døde 1826, Sandstrand, Trondenes.. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 115. Gudmund Gudmundsen  Efterkommere til dette punkt blev født 1826, Sandstrand, Trondenes.; døde 1890, Sandstrand, Trondenes..

    Anne blev gift med Hans Ravn Sparboe Pedersen Aas 1827. Hans (søn af Peder Olsen Aas og Johanna Margrete Hansdatter Sparboe) blev født 1796, Bjelgam, Evenes.; døde 1871, Sandstrand, Trondenes.. [Gruppeskema]


  9. 72.  Ingeborg Sofia Hansdatter Efterkommere til dette punkt (48.Anne5, 22.Jonetta4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1795, Foldvik, Astafjord.; døde 1795.

  10. 73.  Jens Hanssen Efterkommere til dette punkt (48.Anne5, 22.Jonetta4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1796, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1799.

  11. 74.  Nikolai Kristian Harder Hanssen Efterkommere til dette punkt (48.Anne5, 22.Jonetta4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1799, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1866.

    Nikolai blev gift med Anna Elisabet Andersdatter 1823. Anna blev født 1802; døde 1834. [Gruppeskema]

    Nikolai blev gift med Kirsten Marie Schjelderup ca. 1835. Kirsten (datter af Anders Nielsen Schjelderup og Ingeborg Marie Israelsdatter) blev født 1809, Tovik, Trondenes.; døde 1875, Fjordbotn, Astafjord.. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 116. Albert Martinus Nikolaisen  Efterkommere til dette punkt blev født 1836, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1847.
    2. 117. Andrea Kirstine Nikolaisdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1838, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1877.
    3. 118. Ingeborg Sofie Nikolaisdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1844, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1896.

  12. 75.  Anne Malena Hansdatter Efterkommere til dette punkt (48.Anne5, 22.Jonetta4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1802, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1877.

    Anne blev gift med Ole Kristensen 1824. Ole blev født 1792, Saga.; døde 1838. [Gruppeskema]


  13. 76.  Johanna Hansdatter Efterkommere til dette punkt (48.Anne5, 22.Jonetta4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1805, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1806.

  14. 77.  Mikkel Hanssen Efterkommere til dette punkt (48.Anne5, 22.Jonetta4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1807, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1878.

    Mikkel blev gift med Lavina Joakimsdatter 1832. Lavina (datter af Joachim Hveding Heggelund Jensen og Mette Maria Abrahamsdatter) blev født 1810, Ofoten, Nordland.; døde 1869. [Gruppeskema]


  15. 78.  Jonetta Pedersdatter Efterkommere til dette punkt (49.Maren5, 22.Jonetta4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1804; døde 1804.

  16. 79.  Nikolina Bergitta Pedersdatter Efterkommere til dette punkt (49.Maren5, 22.Jonetta4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1806, Fjordbotn, Astafjord..

  17. 80.  Kristianna Petrikka Pedersdatter Efterkommere til dette punkt (49.Maren5, 22.Jonetta4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1808, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1837.

  18. 81.  Mette Maria Joakimsdatter Efterkommere til dette punkt (50.Joachim5, 22.Jonetta4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1804, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1814.

  19. 82.  Mette Grønn Ovidia Joakimsdatter Efterkommere til dette punkt (50.Joachim5, 22.Jonetta4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1806, Ofoten, Nordland.; døde 1876.

    Mette — Daniel Olsen. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 119. Karen Maria Danielsdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1831, Ankenes, Nordland.; døde 1867.

    Mette blev gift med Abraham Johan Pettersen 1831. Abraham blev født 1807, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1880. [Gruppeskema]


  20. 83.  Lavina Joakimsdatter Efterkommere til dette punkt (50.Joachim5, 22.Jonetta4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1810, Ofoten, Nordland.; døde 1869.

    Lavina blev gift med Mikkel Hanssen 1832. Mikkel (søn af Hans Mikkelsen og Anne Bergitta Jensdatter Trane) blev født 1807, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1878. [Gruppeskema]


  21. 84.  Mikol Maria Sørensdatter Efterkommere til dette punkt (51.Berit5, 22.Jonetta4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1806, Foldvik, Astafjord..

    Mikol blev gift med Anton Fredrik Coucheron 1833. Anton (søn af Herman Fredrik Coucheron og Anne Katrine Henriksdatter) blev født 1809, Hilleshamn, Astafjord.. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 120. Søren Mikal Coucheron  Efterkommere til dette punkt blev født 1833; døde 1833.
    2. 121. Herman Søren Antonsen  Efterkommere til dette punkt blev født 1833.
    3. 122. Søren Mikal Antonsen  Efterkommere til dette punkt blev født 1836, Hilleshamn, Astafjord..
    4. 123. Anne Bergitte Antonsdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1847, Hilleshamn, Astafjord..

  22. 85.  Bergitta Sørensdatter Efterkommere til dette punkt (51.Berit5, 22.Jonetta4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1814, Åkenes, Astafjord.; døde 1904.

    Bergitta — Nikolai Kristian Harder. Nikolai (søn af Hans Petter Harder og Elisabet Henriksdatter Berg) blev født 1833, Fjellhøgda, (Astafjord?).; døde 1899. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 124. Kristen Harder  Efterkommere til dette punkt blev født 1855, Åkenes, Astafjord.; døde 1855.
    2. 125. Hans Christian Harder  Efterkommere til dette punkt blev født 1856, Åkenes, Astafjord.; døde 1862.

  23. 86.  Rakel Bergitta Harder Efterkommere til dette punkt (53.Hans5, 22.Jonetta4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1806, Fjordbotn, Astafjord..

    Rakel blev gift med Eilert Henriksen ca. 1845. Eilert blev født 1827. [Gruppeskema]


  24. 87.  Jonetta Maria Harder Efterkommere til dette punkt (53.Hans5, 22.Jonetta4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1810, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1815.

  25. 88.  Nikolai Kristian Harder Efterkommere til dette punkt (53.Hans5, 22.Jonetta4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1833, Fjellhøgda, (Astafjord?).; døde 1899.

    Nikolai — Bergitta Sørensdatter. Bergitta (datter af Søren Mikkelsen og Berit Maria Jensdatter Trane) blev født 1814, Åkenes, Astafjord.; døde 1904. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 124. Kristen Harder  Efterkommere til dette punkt blev født 1855, Åkenes, Astafjord.; døde 1855.
    2. 125. Hans Christian Harder  Efterkommere til dette punkt blev født 1856, Åkenes, Astafjord.; døde 1862.

  26. 89.  Bergitte Harder Efterkommere til dette punkt (53.Hans5, 22.Jonetta4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1839; døde 1842.

  27. 90.  Thomas Harder Efterkommere til dette punkt (53.Hans5, 22.Jonetta4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1840, Årstein, Astafjord.; døde 1841.

  28. 91.  Ingeborg Gurine Harder Efterkommere til dette punkt (53.Hans5, 22.Jonetta4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1842, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1890.

  29. 92.  Hans Pauli Harder Hanssen Efterkommere til dette punkt (53.Hans5, 22.Jonetta4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1847, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1917.

    Hans — Anne Elisabet Tomasdatter. Anne blev født 1855, Fjordbotn, Astafjord.. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 126. Ingvald Albert Hanssen  Efterkommere til dette punkt blev født 1877, Fjordbotn, Astafjord..

    Hans blev gift med Gjertrud Pedersdatter 1884. Gjertrud blev født 1845; døde 1923. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 127. Dorothea Agate Hansdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1887, Ibestad, Astafjord.; døde 1890.

  30. 93.  Kristian Pedersen Falk Efterkommere til dette punkt (55.Anna5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1788, Rollnes, Astafjord.; døde 1866.

    Kristian blev gift med Anna Elisabet Trane 1821. Anna (datter af Hans Andreas Johnsen Trane og Anna Katarina Pedersdatter Wegner) blev født 1797, Rollnes, Ibestad, Astafjord.; døde 1868. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 128. Kristianna Fredrikka Kristiansdatter Falk  Efterkommere til dette punkt blev født 1816, Rollnes, Ibestad, Astafjord.; døde 1889.
    2. 129. Peder Kristiansen Falk  Efterkommere til dette punkt blev født 1819, Rollnes, Ibestad, Astafjord.; døde 1903.
    3. 130. Johan Kristiansen Falk  Efterkommere til dette punkt blev født 1821, Rollnes, Ibestad, Astafjord.; døde 1853.
    4. 131. Maria Kristiansdatter Falk  Efterkommere til dette punkt blev født 1824, Rollnes, Ibestad, Astafjord.; døde 1828.
    5. 132. Maren Anna Kristiansdatter Falk  Efterkommere til dette punkt blev født 1831, Rollnes, Ibestad, Astafjord.; døde 1870.

  31. 94.  Johanna Margrete Pedersdatter Falk Efterkommere til dette punkt (55.Anna5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1790, Rollnes, Astafjord.; døde 1877.

    Johanna blev gift med Andreas Mørk Hanssen 1819. Andreas (søn af Hans Jakobsen og Øllegård Tygesdatter Trane) blev født 1794, Igeland, Ibestad, Astafjord.; døde 1880. [Gruppeskema]


  32. 95.  Kirstina Pedersdatter Falk Efterkommere til dette punkt (55.Anna5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1795, Lilleskog, Astafjord..

  33. 96.  Jonas Pedersen Falk Efterkommere til dette punkt (55.Anna5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1792, Skog, Ibestad, Astafjord.; døde 1871.

    Jonas — Anne Bergitta Amundsdatter. Anne blev født 1793, Torsken.. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 133. Peder Andreas Jonassen Falk  Efterkommere til dette punkt blev født 1823, Lilleskog, Astafjord.; døde 1825.

    Jonas blev gift med Kirsten Maria Andersdatter 1828. Kirsten (datter af Anders Pedersen og Øllegård Steffensdatter Trane) blev født 1786, Hallevik, Ibestad, Astafjord.. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 134. Andreas Jonassen Falk  Efterkommere til dette punkt blev født 1824, Lilleskog, Ibestad, Astafjord.; døde 1892.
    2. 135. Peder Jonassen Falk  Efterkommere til dette punkt blev født 1825, Lilleskog, Ibestad, Astafjord..
    3. 136. Ingeborg Olena Jonasdatter Falk  Efterkommere til dette punkt blev født 1828, Lilleskog, Ibestad, Astafjord..

  34. 97.  Anna Elisabet Trane Efterkommere til dette punkt (56.Hans5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1797, Rollnes, Ibestad, Astafjord.; døde 1868.

    Anna blev gift med Kristian Pedersen Falk 1821. Kristian (søn af Peder Kristensen Falk og Anna Marta Trane) blev født 1788, Rollnes, Astafjord.; døde 1866. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 128. Kristianna Fredrikka Kristiansdatter Falk  Efterkommere til dette punkt blev født 1816, Rollnes, Ibestad, Astafjord.; døde 1889.
    2. 129. Peder Kristiansen Falk  Efterkommere til dette punkt blev født 1819, Rollnes, Ibestad, Astafjord.; døde 1903.
    3. 130. Johan Kristiansen Falk  Efterkommere til dette punkt blev født 1821, Rollnes, Ibestad, Astafjord.; døde 1853.
    4. 131. Maria Kristiansdatter Falk  Efterkommere til dette punkt blev født 1824, Rollnes, Ibestad, Astafjord.; døde 1828.
    5. 132. Maren Anna Kristiansdatter Falk  Efterkommere til dette punkt blev født 1831, Rollnes, Ibestad, Astafjord.; døde 1870.

  35. 98.  Else Maria Wegner Hansdatter Trane Efterkommere til dette punkt (56.Hans5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1805, Rollnes, Ibestad, Astafjord.; døde 1875.

    Notater:

    3 børn med Isak Larssen, se Astafjord Bygdebok.

    Else — Hans Pettersen Starup. Hans (søn af Petter Kristian Starup og Maren Kirstina Mikkelsdatter Skamfer) blev født 1802, Dyrstad, Ibestad, Astafjord.; døde 1846. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 137. Elisabet Møller Hansdatter Starup  Efterkommere til dette punkt blev født 1823, Rollnes, Ibestad, Astafjord.; døde 1896.

  36. 99.  Anna Bergitta Normann Efterkommere til dette punkt (57.Ingeborg5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1801, Grøsnes Lille, Gratangen.; døde 1868.

    Anna blev gift med Nils Olai Ursin 1820. Nils (søn af Mathias Mikkelsen Ursin og Rebekka Olsdatter Gram) blev født 1791, Sørvik, Trondenes.; døde 1853. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 138. Rebekka Ursin  Efterkommere til dette punkt blev født 1821, Grøsnes Lille, Gratangen..
    2. 139. Ingeborg Sofia Ursin  Efterkommere til dette punkt blev født 1823, Grøsnes Lille, Gratangen.; døde 1909.
    3. 140. Johanna Berg Ursin  Efterkommere til dette punkt blev født 1825, Grøsnes Lille, Gratangen.; døde 1865.
    4. 141. Ole Normann Ursin  Efterkommere til dette punkt blev født 1827, Grøsnes Lille, Gratangen.; døde 1914.
    5. 142. Mette Maria Ursin  Efterkommere til dette punkt blev født 1830, Grøsnes Lille, Gratangen.; døde 1856.
    6. 143. Kirsten Elisabet Ursin  Efterkommere til dette punkt blev født 1832, Grøsnes Lille, Gratangen..
    7. 144. Mathias Brynlund Ursin  Efterkommere til dette punkt blev født 1836, Grøsnes Lille, Gratangen.; døde 1875.
    8. 145. Jens Mikal Ursin  Efterkommere til dette punkt blev født 1838.
    9. 146. Joakime Magdalena Ursin  Efterkommere til dette punkt blev født 1845, Grøsnes, Gratangen..

  37. 100.  // Efterkommere til dette punkt (58.Kirsten5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1809, Rollnes, Ibestad; døde 1809.

  38. 101.  Anna Martha Ellevsen Efterkommere til dette punkt (59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1793; døde 1862.

  39. 102.  Ole Andreas Ellevsen Efterkommere til dette punkt (59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1795; døde 1872.

  40. 103.  Jens Peter Ellevsen Efterkommere til dette punkt (59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1800.

  41. 104.  Iverina Antonetta Ellevsdatter Efterkommere til dette punkt (59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1805; døde 28 jun. 1867.

    Iverina blev gift med Ole Andreas Strøm 23 okt. 1839, Ibestad kirke. Ole (søn af Anders Israelsøn og Else Larsdatter) blev født 1797, Innigarden på Strømfors i Hemnes, Nordland; blev døbt 19 mar. 1797, Hemnes, Nordland.; døde 1868; blev begravet 1 jun. 1868. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 147. Nikoline Maria Strøm  Efterkommere til dette punkt blev født 1842; døde 1926.
    2. 148. Eilev Berteus Strøm  Efterkommere til dette punkt blev født 26 apr. 1844, Djupvik, Skånland, Troms, Norge.; blev døbt 27 maj 1844, Ibestad kirke; døde 1897.

  42. 105.  Mikol Maria Ellevsen Efterkommere til dette punkt (59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1807; døde 1841.

  43. 106.  Marta Maria Tomasdatter Rasch Efterkommere til dette punkt (62.Anne5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1805, Djupvik, Skånland.; døde 1886.

    Marta blev gift med Andreas Ottesen 1840. Andreas blev født 1816, Rød, Lavangen.; døde 1861. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 149. Søren Johan Andreassen  Efterkommere til dette punkt blev født 1841, Rød, Lavangen.; døde 1923.
    2. 150. Ingeborg Katrine Jensine Andreasdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1844, Rød, Lavangen..
    3. 151. Oldine Andreasdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1847, Rød, Lavangen..

  44. 107.  Hedvig Anna Jensdatter Efterkommere til dette punkt (62.Anne5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1809, Grov, Skånland..

    Hedvig blev gift med Bent Nilssen 1830. Bent (søn af Nils Helgen Winter Bentsen Kinapel og Anna Elisabet Nilsdatter Ærboe) blev født 1807, Miklevoll, Skånland.; døde 1864. [Gruppeskema]


  45. 108.  Ingeborg Katrina Jensdatter Efterkommere til dette punkt (62.Anne5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1812, Grov, Astafjord.; døde 1900, Sørrollnes, Trondenes..

    Ingeborg blev gift med Jørgen Tobiassen 1836. Jørgen blev født 1804, Løksebotn, Salangen.. [Gruppeskema]

    Ingeborg blev gift med Ingebrigt Tygesen 1845. Ingebrigt (søn af Tyge Olsen og Pernille Olsdatter) blev født 1821, Sørrollnes, Trondenes.; døde 1880, Sørrollnes, Trondenes.. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 152. Anna Jørgine Ingebrigtsdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1846, Sørrollnes, Trondenes.; døde 1864, Sørrollnes, Trondenes..
    2. 153. Pernilla Karoline Ingebrigtsdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1854, Sørrollnes, Trondenes.; døde 1861, Sørrollnes, Trondenes..

  46. 109.  Tomas Jenssen Efterkommere til dette punkt (62.Anne5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1815, Grov, Skånland.; døde 1904.

    Andre Begivenheder:

    • Bopæl:
    • Bopæl: Grov, Skånland, Astafjord.


  47. 110.  Olea Jensdatter Efterkommere til dette punkt (62.Anne5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1818, Grov, Skånland.; døde 1891.

  48. 111.  Helleborg Jensdatter Efterkommere til dette punkt (62.Anne5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1825, Grov, Skånland.; døde 1881.

  49. 112.  Ole Severin Hanssen Efterkommere til dette punkt (63.Maren5, 26.Engel4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1798, Storskog, Astafjord.; døde 1843.

    Ole blev gift med Maren Maria Pedersdatter Harr 1823. Maren blev født 1798, Bø, Trondenes.; døde 1872. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 154. Peder Rafael Harr Olsen  Efterkommere til dette punkt blev født 1824, Storskog, Astafjord.; døde 1907.


Generation: 7

  1. 113.  Kristen Olai Steffensen Efterkommere til dette punkt (65.Steffen6, 32.Edias5, 11.Johanna4, 6.Maren3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1849, Sørrollnes, Trondenes..

  2. 114.  Danilken Marie Steffensen Efterkommere til dette punkt (65.Steffen6, 32.Edias5, 11.Johanna4, 6.Maren3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1858, Trondenes.; døde 1925.

    Danilken blev gift med Johan Enevold Pedersen 1909. Johan blev født 1861. [Gruppeskema]


  3. 115.  Gudmund Gudmundsen Efterkommere til dette punkt (71.Anne6, 33.Tomas5, 11.Johanna4, 6.Maren3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1826, Sandstrand, Trondenes.; døde 1890, Sandstrand, Trondenes..

  4. 116.  Albert Martinus Nikolaisen Efterkommere til dette punkt (74.Nikolai6, 48.Anne5, 22.Jonetta4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1836, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1847.

  5. 117.  Andrea Kirstine Nikolaisdatter Efterkommere til dette punkt (74.Nikolai6, 48.Anne5, 22.Jonetta4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1838, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1877.

  6. 118.  Ingeborg Sofie Nikolaisdatter Efterkommere til dette punkt (74.Nikolai6, 48.Anne5, 22.Jonetta4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1844, Fjordbotn, Astafjord.; døde 1896.

  7. 119.  Karen Maria Danielsdatter Efterkommere til dette punkt (82.Mette6, 50.Joachim5, 22.Jonetta4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1831, Ankenes, Nordland.; døde 1867.

  8. 120.  Søren Mikal Coucheron Efterkommere til dette punkt (84.Mikol6, 51.Berit5, 22.Jonetta4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1833; døde 1833.

  9. 121.  Herman Søren Antonsen Efterkommere til dette punkt (84.Mikol6, 51.Berit5, 22.Jonetta4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1833.

    Notater:

    Steinfjord, Berg, Troms.

    Herman blev gift med Berit Maria Samuelsdatter ca. 1861. Berit blev født 1837. [Gruppeskema]


  10. 122.  Søren Mikal Antonsen Efterkommere til dette punkt (84.Mikol6, 51.Berit5, 22.Jonetta4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1836, Hilleshamn, Astafjord..

    Notater:

    Steinfjord, Berg, Troms.

    Søren blev gift med Karoline Jensdatter ca. 1858. Karoline blev født 1838. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 155. Sigvart Kristian Sørensen  Efterkommere til dette punkt blev født 1867, Berg, Troms..

  11. 123.  Anne Bergitte Antonsdatter Efterkommere til dette punkt (84.Mikol6, 51.Berit5, 22.Jonetta4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1847, Hilleshamn, Astafjord..

    Anne blev gift med Ole Johan Johannessen ca. 1884. Ole blev født 1845. [Gruppeskema]


  12. 124.  Kristen Harder Efterkommere til dette punkt (85.Bergitta6, 51.Berit5, 22.Jonetta4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1855, Åkenes, Astafjord.; døde 1855.

  13. 125.  Hans Christian Harder Efterkommere til dette punkt (85.Bergitta6, 51.Berit5, 22.Jonetta4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1856, Åkenes, Astafjord.; døde 1862.

  14. 126.  Ingvald Albert Hanssen Efterkommere til dette punkt (92.Hans6, 53.Hans5, 22.Jonetta4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1877, Fjordbotn, Astafjord..

    Ingvald blev gift med Ingeborg Anna Berteusdatter ca. 1906. Ingeborg blev født 1881. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 156. Tordis Anna Hanssen  Efterkommere til dette punkt blev født 1907, Grøsnes Lille, Astafjord..
    2. 157. Sverre Annart Hanssen  Efterkommere til dette punkt blev født 1909, Grøsnes Lille, Astafjord..

  15. 127.  Dorothea Agate Hansdatter Efterkommere til dette punkt (92.Hans6, 53.Hans5, 22.Jonetta4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1887, Ibestad, Astafjord.; døde 1890.

  16. 128.  Kristianna Fredrikka Kristiansdatter Falk Efterkommere til dette punkt (93.Kristian6, 55.Anna5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1816, Rollnes, Ibestad, Astafjord.; døde 1889.

  17. 129.  Peder Kristiansen Falk Efterkommere til dette punkt (93.Kristian6, 55.Anna5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1819, Rollnes, Ibestad, Astafjord.; døde 1903.

    Peder blev gift med Synnøve Maria Jensdatter 1855. Synnøve blev født 1828, Breivoll, Ibestad, Astafjord.; døde 1857. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 158. //  Efterkommere til dette punkt blev født 1855, Rollnes, Ibestad, Astafjord.; døde 1855.
    2. 159. //  Efterkommere til dette punkt blev født 1856, Rollnes, Ibestad, Astafjord.; døde 1856.
    3. 160. Simon Martin Pedersen Falk  Efterkommere til dette punkt blev født 1857, Rollnes, Ibestad, Astafjord.; døde 1857.

    Peder blev gift med Ingeborg Anna Starup 1859. Ingeborg (datter af Hans Pettersen Starup og Synnøve Maria Ediasdatter) blev født 1831, Dyrstad, Ibestad, Astafjord.; døde 1891. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 161. Kristian Fredrik Pedersen  Efterkommere til dette punkt blev født 1861, Rollnes, Ibestad, Astafjord..
    2. 162. Serina Maria Pedersdatter Falk  Efterkommere til dette punkt blev født 1864, Rollnes, Ibestad, Astafjord..
    3. 163. Anna Elisabet Pedersdatter Falk  Efterkommere til dette punkt blev født 1869, Rollnes, Ibestad, Astafjord.; døde 1883.
    4. 164. Johanna Starup Pedersdatter Falk  Efterkommere til dette punkt blev født 1872, Rollnes, Ibestad, Astafjord..

  18. 130.  Johan Kristiansen Falk Efterkommere til dette punkt (93.Kristian6, 55.Anna5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1821, Rollnes, Ibestad, Astafjord.; døde 1853.

  19. 131.  Maria Kristiansdatter Falk Efterkommere til dette punkt (93.Kristian6, 55.Anna5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1824, Rollnes, Ibestad, Astafjord.; døde 1828.

  20. 132.  Maren Anna Kristiansdatter Falk Efterkommere til dette punkt (93.Kristian6, 55.Anna5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1831, Rollnes, Ibestad, Astafjord.; døde 1870.

    Maren blev gift med John Jørgen Hanssen 1866. John blev født 1830, Elvenes, Skånland, Astafjord.; døde 1907. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 165. Maren Anna Johnsdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1870, Rollnes, Ibestad, Astafjord.; døde 1928.

  21. 133.  Peder Andreas Jonassen Falk Efterkommere til dette punkt (96.Jonas6, 55.Anna5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1823, Lilleskog, Astafjord.; døde 1825.

  22. 134.  Andreas Jonassen Falk Efterkommere til dette punkt (96.Jonas6, 55.Anna5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1824, Lilleskog, Ibestad, Astafjord.; døde 1892.

    Andreas blev gift med Elisabet Møller Hansdatter Starup 1860. Elisabet (datter af Hans Pettersen Starup og Else Maria Wegner Hansdatter Trane) blev født 1823, Rollnes, Ibestad, Astafjord.; døde 1896. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 166. Petter Johan Andreassen Falk  Efterkommere til dette punkt blev født 1861, Bolla, Ibestad, Astafjord.; døde 1890.

  23. 135.  Peder Jonassen Falk Efterkommere til dette punkt (96.Jonas6, 55.Anna5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1825, Lilleskog, Ibestad, Astafjord..

  24. 136.  Ingeborg Olena Jonasdatter Falk Efterkommere til dette punkt (96.Jonas6, 55.Anna5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1828, Lilleskog, Ibestad, Astafjord..

  25. 137.  Elisabet Møller Hansdatter Starup Efterkommere til dette punkt (98.Else6, 56.Hans5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1823, Rollnes, Ibestad, Astafjord.; døde 1896.

    Elisabet blev gift med Petter Jonas Hanssen 1845. Petter blev født 1819; døde 1859. [Gruppeskema]

    Elisabet blev gift med Andreas Jonassen Falk 1860. Andreas (søn af Jonas Pedersen Falk og Kirsten Maria Andersdatter) blev født 1824, Lilleskog, Ibestad, Astafjord.; døde 1892. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 166. Petter Johan Andreassen Falk  Efterkommere til dette punkt blev født 1861, Bolla, Ibestad, Astafjord.; døde 1890.

  26. 138.  Rebekka Ursin Efterkommere til dette punkt (99.Anna6, 57.Ingeborg5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1821, Grøsnes Lille, Gratangen..

    Rebekka blev gift med Niels Andersen Schjelderup 1841. Niels (søn af Anders Nielsen Schjelderup og Ingeborg Marie Israelsdatter) blev født 1805; døde ca. 1875. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 167. //  Efterkommere til dette punkt
    2. 168. //  Efterkommere til dette punkt
    3. 169. //  Efterkommere til dette punkt
    4. 170. //  Efterkommere til dette punkt
    5. 171. //  Efterkommere til dette punkt
    6. 172. Martin Nielsen Schjelderup  Efterkommere til dette punkt blev født 1840.

    Rebekka blev gift med Rasmus Jakobsen ca. 1880. Rasmus blev født 1820. [Gruppeskema]


  27. 139.  Ingeborg Sofia Ursin Efterkommere til dette punkt (99.Anna6, 57.Ingeborg5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1823, Grøsnes Lille, Gratangen.; døde 1909.

    Ingeborg blev gift med Johan Nikolai Berg Rasmussen 1847. Johan (søn af Rasmus Anderssen Harr og Erika Petrina Leth) blev født 1821, Renså, Skånland.; døde 1891. [Gruppeskema]


  28. 140.  Johanna Berg Ursin Efterkommere til dette punkt (99.Anna6, 57.Ingeborg5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1825, Grøsnes Lille, Gratangen.; døde 1865.

  29. 141.  Ole Normann Ursin Efterkommere til dette punkt (99.Anna6, 57.Ingeborg5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1827, Grøsnes Lille, Gratangen.; døde 1914.

    Andre Begivenheder:

    • Bopæl: Grøsnes, Gratangen.
    • Bopæl:


  30. 142.  Mette Maria Ursin Efterkommere til dette punkt (99.Anna6, 57.Ingeborg5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1830, Grøsnes Lille, Gratangen.; døde 1856.

    Mette blev gift med Hans Sakarias Nilssen 1855. Hans (søn af Nils Schamfer Olsen og Sara Helena Hansdatter) blev født 1824, Renså, skånland.; døde 1907. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 173. Nikolai Hanssen  Efterkommere til dette punkt blev født 1856, Renså, Skånland.; døde 1856.

  31. 143.  Kirsten Elisabet Ursin Efterkommere til dette punkt (99.Anna6, 57.Ingeborg5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1832, Grøsnes Lille, Gratangen..

  32. 144.  Mathias Brynlund Ursin Efterkommere til dette punkt (99.Anna6, 57.Ingeborg5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1836, Grøsnes Lille, Gratangen.; døde 1875.

  33. 145.  Jens Mikal Ursin Efterkommere til dette punkt (99.Anna6, 57.Ingeborg5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1838.

    Andre Begivenheder:

    • Bopæl: Tromsø.


  34. 146.  Joakime Magdalena Ursin Efterkommere til dette punkt (99.Anna6, 57.Ingeborg5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1845, Grøsnes, Gratangen..

  35. 147.  Nikoline Maria Strøm Efterkommere til dette punkt (104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1842; døde 1926.

    Nikoline blev gift med Ole Danielsen 1866, Grov, Skånland. Ole blev født 1829, Grov, Skånland, Astafjord; døde 1875. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 174. Dortea Maria  Efterkommere til dette punkt blev født 1867, Grov, Skånland; døde 1869, Grov, Skånland.
    2. 175. Karen Dortea Maria  Efterkommere til dette punkt blev født 1869, Grov, Skånland.
    3. 176. Olufine Emilie Olsdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1871, Grov, Skånland.
    4. 177. Otilia Marie  Efterkommere til dette punkt blev født 1873, Grov, Skånland; døde 1882, Grov, Skånland.

    Nikoline blev gift med Jens Martinussen 1877, Laupstad, Ibestad. Jens blev født 1832, Myrland; døde 1890. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 178. Ole Albert  Efterkommere til dette punkt blev født 1878, Laupstad, Ibestad; døde 1878, Laupstad, Ibestad.
    2. 179. Anna Jondine Nikoline Jensdatter  Efterkommere til dette punkt blev født 1879, Laupstad, Ibestad.
    3. 180. Ole Eberg Jenssen  Efterkommere til dette punkt blev født 1881, Laupstad, Ibestad.
    4. 181. Alfred Ottelius  Efterkommere til dette punkt blev født 1884, Laupstad, Ibestad; døde 1918.

  36. 148.  Eilev Berteus Strøm Efterkommere til dette punkt (104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 26 apr. 1844, Djupvik, Skånland, Troms, Norge.; blev døbt 27 maj 1844, Ibestad kirke; døde 1897.

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: Gårdbruker på Djupvik, senere på Grov i Skånland.

    Eilev blev gift med Pernille Karoline Ovidia Olsdatter 4 aug. 1882. Pernille (datter af Ole Tygesen og Pauline Kirstine Sørensdatter) blev født 15 sep. 1849, Sørrollnes, Trondenes.; blev døbt 5 maj 1850, Trondenes kirke.; døde 4 jul. 1916, Grov, Astafjord.; blev begravet kirkegården i Grov. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 182. Nils Theodor Olai Ellefsen  Efterkommere til dette punkt blev født 20 sep. 1882, Grov, Skånland; døde 12 jan. 1963, Grovfjord.
    2. 183. Othelie Petrine Ellefsen  Efterkommere til dette punkt blev født 3 mar. 1885, Grovfjord, Ibestad; døde 19 okt. 1955.
    3. 184. Nikoline Emilia Marie Ellefsen  Efterkommere til dette punkt blev født 2 sep. 1887, Grovfjord, Ibestad; døde 20 aug. 1956, Grovfjord, Ibestad.
    4. 185. Peder Kornelius Olaus Ellefsen  Efterkommere til dette punkt blev født 8 sep. 1895, Grovfjord, Ibestad; døde 7 okt. 1972, Grovfjord, Ibestad.
    5. 186. Ove Andreas Eberg Ellefsen  Efterkommere til dette punkt blev født 26 jun. 1890, Grov, Skånland, Troms, Norge.; blev døbt 24 aug. 1890; døde 29 aug. 1963, Grov, Skånland, Troms, Norge.; blev begravet 3 sep. 1963, kirkegården i Grov.

  37. 149.  Søren Johan Andreassen Efterkommere til dette punkt (106.Marta6, 62.Anne5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1841, Rød, Lavangen.; døde 1923.

    Andre Begivenheder:

    • Bopæl:
    • Bopæl: Rød, Lavangen.


  38. 150.  Ingeborg Katrine Jensine Andreasdatter Efterkommere til dette punkt (106.Marta6, 62.Anne5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1844, Rød, Lavangen..

  39. 151.  Oldine Andreasdatter Efterkommere til dette punkt (106.Marta6, 62.Anne5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1847, Rød, Lavangen..

  40. 152.  Anna Jørgine Ingebrigtsdatter Efterkommere til dette punkt (108.Ingeborg6, 62.Anne5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1846, Sørrollnes, Trondenes.; døde 1864, Sørrollnes, Trondenes..

  41. 153.  Pernilla Karoline Ingebrigtsdatter Efterkommere til dette punkt (108.Ingeborg6, 62.Anne5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1854, Sørrollnes, Trondenes.; døde 1861, Sørrollnes, Trondenes..

  42. 154.  Peder Rafael Harr Olsen Efterkommere til dette punkt (112.Ole6, 63.Maren5, 26.Engel4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1824, Storskog, Astafjord.; døde 1907.

    Notater:

    Etterslekt. Se Astafjord bygdebok av Tore Meyer.

    Peder blev gift med Karolina Andreasdatter 1846. Karolina blev født 1820, Storskog, Astafjord.; døde 1911. [Gruppeskema]



Generation: 8

  1. 155.  Sigvart Kristian Sørensen Efterkommere til dette punkt (122.Søren7, 84.Mikol6, 51.Berit5, 22.Jonetta4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1867, Berg, Troms..

  2. 156.  Tordis Anna Hanssen Efterkommere til dette punkt (126.Ingvald7, 92.Hans6, 53.Hans5, 22.Jonetta4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1907, Grøsnes Lille, Astafjord..

  3. 157.  Sverre Annart Hanssen Efterkommere til dette punkt (126.Ingvald7, 92.Hans6, 53.Hans5, 22.Jonetta4, 8.Jakob3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1909, Grøsnes Lille, Astafjord..

  4. 158.  // Efterkommere til dette punkt (129.Peder7, 93.Kristian6, 55.Anna5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1855, Rollnes, Ibestad, Astafjord.; døde 1855.

  5. 159.  // Efterkommere til dette punkt (129.Peder7, 93.Kristian6, 55.Anna5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1856, Rollnes, Ibestad, Astafjord.; døde 1856.

  6. 160.  Simon Martin Pedersen Falk Efterkommere til dette punkt (129.Peder7, 93.Kristian6, 55.Anna5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1857, Rollnes, Ibestad, Astafjord.; døde 1857.

  7. 161.  Kristian Fredrik Pedersen Efterkommere til dette punkt (129.Peder7, 93.Kristian6, 55.Anna5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1861, Rollnes, Ibestad, Astafjord..

    Kristian blev gift med Sofia Maria Stensdatter Parelius 1885. Sofia blev født 1864, Bolla, Ibestad, Astafjord.; døde 1930. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 187. Anne Elisabet Falck  Efterkommere til dette punkt blev født 1885, Rollnes, Ibestad, Astafjord..
    2. 188. Iver Alfred Falck  Efterkommere til dette punkt blev født 1890, Rollnes, Ibestad, Astafjord..

  8. 162.  Serina Maria Pedersdatter Falk Efterkommere til dette punkt (129.Peder7, 93.Kristian6, 55.Anna5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1864, Rollnes, Ibestad, Astafjord..

    Serina blev gift med Hans Kristian Iversen 1885. Hans blev født 1861, Rollnes, Ibestad, Astafjord.. [Gruppeskema]


  9. 163.  Anna Elisabet Pedersdatter Falk Efterkommere til dette punkt (129.Peder7, 93.Kristian6, 55.Anna5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1869, Rollnes, Ibestad, Astafjord.; døde 1883.

  10. 164.  Johanna Starup Pedersdatter Falk Efterkommere til dette punkt (129.Peder7, 93.Kristian6, 55.Anna5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1872, Rollnes, Ibestad, Astafjord..

    Johanna blev gift med Ludvig Isaksen 1899. Ludvig blev født 1873, Bolla, Ibestad, Astafjord.. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 189. Erling Andreas Isaksen  Efterkommere til dette punkt blev født 1899, Bolla, Ibestad, Astafjord..
    2. 190. Hans Martin Isaksen  Efterkommere til dette punkt blev født 1901, Bolla, Ibestad, Astafjord.; døde 1927.
    3. 191. Hjørdis Lovise Kristine Isaksen  Efterkommere til dette punkt

  11. 165.  Maren Anna Johnsdatter Efterkommere til dette punkt (132.Maren7, 93.Kristian6, 55.Anna5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1870, Rollnes, Ibestad, Astafjord.; døde 1928.

    Maren blev gift med Hans Mateus Hanssen 1894. Hans blev født 1868, Rollnes, Ibestad, Astafjord.. [Gruppeskema]


  12. 166.  Petter Johan Andreassen Falk Efterkommere til dette punkt (134.Andreas7, 96.Jonas6, 55.Anna5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1861, Bolla, Ibestad, Astafjord.; døde 1890.

    Petter blev gift med Ottelia Martina Hansdatter 1887. Ottelia blev født 1865. [Gruppeskema]


  13. 167.  // Efterkommere til dette punkt (138.Rebekka7, 99.Anna6, 57.Ingeborg5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  14. 168.  // Efterkommere til dette punkt (138.Rebekka7, 99.Anna6, 57.Ingeborg5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  15. 169.  // Efterkommere til dette punkt (138.Rebekka7, 99.Anna6, 57.Ingeborg5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  16. 170.  // Efterkommere til dette punkt (138.Rebekka7, 99.Anna6, 57.Ingeborg5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  17. 171.  // Efterkommere til dette punkt (138.Rebekka7, 99.Anna6, 57.Ingeborg5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  18. 172.  Martin Nielsen Schjelderup Efterkommere til dette punkt (138.Rebekka7, 99.Anna6, 57.Ingeborg5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1840.

    Martin — Johanna Vanvik. Johanna blev født 1851. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 192. Karl Didrik Schjelderup  Efterkommere til dette punkt blev født 1883.

  19. 173.  Nikolai Hanssen Efterkommere til dette punkt (142.Mette7, 99.Anna6, 57.Ingeborg5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1856, Renså, Skånland.; døde 1856.

  20. 174.  Dortea Maria Efterkommere til dette punkt (147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1867, Grov, Skånland; døde 1869, Grov, Skånland.

  21. 175.  Karen Dortea Maria Efterkommere til dette punkt (147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1869, Grov, Skånland.

  22. 176.  Olufine Emilie Olsdatter Efterkommere til dette punkt (147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1871, Grov, Skånland.

    Olufine blev gift med Jakob Mikal Johansen 1889, Klåpen, Ibestad. Jakob blev født 1860, Klåpen, Ibestad. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 193. Ottelius Nikolai Jentoft Jakobsen  Efterkommere til dette punkt blev født 1892, Klåpen, Ibestad.
    2. 194. Hjalmar Anton Bernhard  Efterkommere til dette punkt blev født 1894, Klåpen, Ibestad.
    3. 195. Hans Sigurd  Efterkommere til dette punkt blev født 1896, Klåpen, Ibestad.
    4. 196. Johan Normann Karin Jakobsen  Efterkommere til dette punkt blev født 1896, Klåpen, Ibestad.
    5. 197. N.N.  Efterkommere til dette punkt blev født 1898, Klåpen, Ibestad; døde 1898, Klåpen, Ibestad.
    6. 198. Julie Alfine Jakobsen  Efterkommere til dette punkt blev født 1899, Klåpen, Ibestad.
    7. 199. Marie Ottelia Jakobsen  Efterkommere til dette punkt blev født 1901, Klåpen, Ibestad.
    8. 200. Nikolai Martin  Efterkommere til dette punkt blev født 1904, Klåpen, Ibestad; døde 1910, Klåpen, Ibestad.
    9. 201. Odin Jean  Efterkommere til dette punkt
    10. 202. N.N.  Efterkommere til dette punkt blev født 1910, Klåpen, Ibestad; døde 1910, Klåpen, Ibestad.
    11. 203. Nilda Marie Gudrea  Efterkommere til dette punkt blev født 1911, Klåpen, Ibestad.
    12. 204. Bertran Joakim  Efterkommere til dette punkt
    13. 205. Aslaug Elea  Efterkommere til dette punkt

  23. 177.  Otilia Marie Efterkommere til dette punkt (147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1873, Grov, Skånland; døde 1882, Grov, Skånland.

  24. 178.  Ole Albert Efterkommere til dette punkt (147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1878, Laupstad, Ibestad; døde 1878, Laupstad, Ibestad.

  25. 179.  Anna Jondine Nikoline Jensdatter Efterkommere til dette punkt (147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1879, Laupstad, Ibestad.

    Anna blev gift med Nikolai Mejer Hartvigsen 1901, Å, Ibestad. Nikolai blev født 1877, Indre Å, Ibestad. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 206. Hartvig Marenius  Efterkommere til dette punkt
    2. 207. Judith Marie  Efterkommere til dette punkt
    3. 208. Johannes Olander Bernhardus  Efterkommere til dette punkt
    4. 209. Alvilde Henriette  Efterkommere til dette punkt
    5. 210. Anna Arntine Kristine  Efterkommere til dette punkt
    6. 211. Arnold Nicolay  Efterkommere til dette punkt

  26. 180.  Ole Eberg Jenssen Efterkommere til dette punkt (147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1881, Laupstad, Ibestad.

    Ole blev gift med Agnes Sofie Indianna Johansen 1908, Laupstad, Ibestad. Agnes blev født 1887, Indre Å, Ibestad. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 212. Jens Nikolai  Efterkommere til dette punkt
    2. 213. Edith Sofie  Efterkommere til dette punkt blev født 1911, Laupstad, Ibestad; døde 1911, Laupstad, Ibestad.
    3. 214. Johan William  Efterkommere til dette punkt blev født 1913, Laupstad, Ibestad; døde 1926, Laupstad, Ibestad.
    4. 215. Agnar Eberg Martin  Efterkommere til dette punkt blev født 1914, Laupstad, Ibestad; døde 1926, Laupstad, Ibestad.
    5. 216. Anton Norman  Efterkommere til dette punkt blev født 1916, Laupstad, Ibestad; døde 1926, Laupstad, Ibestad.
    6. 217. Alfrid Petry Liv  Efterkommere til dette punkt blev født 1918, Laupstad, Ibestad; døde 1919, Laupstad, Ibestad.
    7. 218. Asbjørg Gunvor  Efterkommere til dette punkt blev født 1919, Laupstad, Ibestad; døde 1926, Laupstad, Ibestad.
    8. 219. Liv Solveig  Efterkommere til dette punkt blev født 1923, Laupstad, Ibestad; døde 1926, Laupstad, Ibestad.
    9. 220. Per Johan Torleif  Efterkommere til dette punkt blev født 1925, Laupstad, Ibestad.

  27. 181.  Alfred Ottelius Efterkommere til dette punkt (147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1884, Laupstad, Ibestad; døde 1918.

  28. 182.  Nils Theodor Olai Ellefsen Efterkommere til dette punkt (148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 20 sep. 1882, Grov, Skånland; døde 12 jan. 1963, Grovfjord.

    Nils blev gift med Nikoline Jondine Kristoffersen 1905, Grov, Skånland. Nikoline (datter af Kristoffer Sund og Gjertrud Bergitta Amundsdatter) blev født 9 maj 1884, Grov, Skånland; døde 8 jul. 1978, Grovfjord. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 221. Einar Kaurin Ellefsen  Efterkommere til dette punkt blev født 18 aug. 1905, Grov, Skånland.
    2. 222. Kristoffer Jentoft Ingvald Ellefsen  Efterkommere til dette punkt blev født 1907, Grov, Skånland.
    3. 223. Toralf Albert Andreas Ellefsen  Efterkommere til dette punkt blev født 7 jun. 1911, Grov, Skånland; døde 19 apr. 1975, Grovfjord.
    4. 224. Pernille Karoline Gunhilde Ellefsen  Efterkommere til dette punkt blev født 15 maj 1919, Grov, Skånland; døde 19 jan. 1980, Grovfjord.
    5. 225. Nelly Nikolina Ellefsen  Efterkommere til dette punkt
    6. 226. Elfryda Johanne Ellefsen  Efterkommere til dette punkt

  29. 183.  Othelie Petrine Ellefsen Efterkommere til dette punkt (148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 3 mar. 1885, Grovfjord, Ibestad; døde 19 okt. 1955.

    Othelie blev gift med Karl Johan Martin Kristoffersen 1906. Karl (søn af Kristoffer Sund og Gjertrud Bergitta Amundsdatter) blev født 6 jan. 1882, Grovfjord i Astafjord.; døde 27 okt. 1959, Grovfjord i Astafjord.. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 227. Inga Elfryda Petrikke Kristoffersen  Efterkommere til dette punkt
    2. 228. Gjertine Konstanse Petrine Kristoffersen  Efterkommere til dette punkt
    3. 229. "Lillegutt" Kristoffersen  Efterkommere til dette punkt blev født 1 apr. 1912, Grovfjord i Astafjord.; døde 20 apr. 1912, Grovfjord i Astafjord..
    4. 230. Tora Joakime Margrethe Kristoffersen  Efterkommere til dette punkt blev født 8 aug. 1913, Grovfjord i Astafjord.; døde 10 jun. 1915, Grovfjord i Astafjord..
    5. 231. Edvin Petter Ingvald Kristoffersen  Efterkommere til dette punkt

  30. 184.  Nikoline Emilia Marie Ellefsen Efterkommere til dette punkt (148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 2 sep. 1887, Grovfjord, Ibestad; døde 20 aug. 1956, Grovfjord, Ibestad.

    Nikoline blev gift med Martin Olai Martinussen Myklevoll 1907, Miklevoll, Skånland i Astafjord.. Martin blev født 20 apr. 1872, Grovfjord i Ibestad.; døde 6 okt. 1940, Grovfjord i Ibestad.. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 232. Elise Marie Myklevoll  Efterkommere til dette punkt
    2. 233. Albert Wilhelm Severin Myklevoll  Efterkommere til dette punkt
    3. 234. Mikol Marie Albertine Myklevoll  Efterkommere til dette punkt blev født 29 jul. 1912, Grovfjord i Ibestad.; døde (29 nov. 195_), Grovfjord i Ibestad..
    4. 235. Erling Peder Strøm  Efterkommere til dette punkt
    5. 236. Torstein Myklevoll  Efterkommere til dette punkt blev født 25 mar. 1916, Grovfjord i Ibestad.; døde 14 mar. 1987, Grovfjord i Ibestad..
    6. 237. Martinus Bertheus Myklevoll  Efterkommere til dette punkt blev født 13 mar. 1920, Grovfjord i Ibestad.; døde 1 dec. 1986, Grovfjord i Ibestad..
    7. 238. Peder Helmer Myklevoll  Efterkommere til dette punkt
    8. 239. Magnus Marian Myklevoll  Efterkommere til dette punkt
    9. 240. Arne Robert Myklevoll  Efterkommere til dette punkt

  31. 185.  Peder Kornelius Olaus Ellefsen Efterkommere til dette punkt (148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 8 sep. 1895, Grovfjord, Ibestad; døde 7 okt. 1972, Grovfjord, Ibestad.

    Peder — Astrid Antonsdatter Haugjord. Astrid (datter af Anton Bang Haugjord) blev født 29 jun. 1895, Lennangen i Karlsøy.; døde 22 jun. 1977, Grovfjord.. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 241. Emly Pernille Ellefsen  Efterkommere til dette punkt blev født 4 aug. 1919, Grovfjord i Ibestad..
    2. 242. Alf Martin Haugjord Ellefsen  Efterkommere til dette punkt blev født 28 mar. 1924, Grovfjord i Ibestad.; døde 29 sep. 1941, Grovfjord..

  32. 186.  Ove Andreas Eberg Ellefsen Efterkommere til dette punkt (148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 26 jun. 1890, Grov, Skånland, Troms, Norge.; blev døbt 24 aug. 1890; døde 29 aug. 1963, Grov, Skånland, Troms, Norge.; blev begravet 3 sep. 1963, kirkegården i Grov.

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: Skips-Stewart, Kok, Hotel og gjestgiver på Annamo.

    Notater:

    Konfimert (i Ibestad kirke) i oktober 1905, anm: «Meget god!». Stewart
    på skipene «Malangen» og «Salangen». Gjestgiver på Annamo i Astafjord,
    som han overtok efter Nikolai Iversen.

    Ove blev gift med Gudrun Johanna Simonsen Balteskard 19 jul. 1924, Grov, Skånland. Gudrun (datter af Simon Harr Markussen og Antonette Andrea Bendiksdatter) blev født 30 aug. 1900, Balteskard, Skånland; døde 3 okt. 1958, Grov, Skånland; blev begravet kirkegården i Grov. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 243. Aasta Synnøve Ellefsen  Efterkommere til dette punkt
    2. 244. Eilif Kåre Ellefsen  Efterkommere til dette punkt blev født 25 mar. 1932, Grov, Skånland.
    3. 245. Steinar Ellefsen  Efterkommere til dette punkt blev født 15 jan. 1934, Balteskar, Astafjord sokn, Ibestad prestegjeld, Norge; døde 29 jun. 1999, Amager hospital, København, Danmark..
    4. 246. Torbjørn Ellefsen  Efterkommere til dette punkt


Generation: 9

  1. 187.  Anne Elisabet Falck Efterkommere til dette punkt (161.Kristian8, 129.Peder7, 93.Kristian6, 55.Anna5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1885, Rollnes, Ibestad, Astafjord..

    Anne blev gift med Emil Gunelius Størkersen 1910. Emil (søn af Samuel Styrkersen) blev født 1883, Aune, Trondenes.. [Gruppeskema]


  2. 188.  Iver Alfred Falck Efterkommere til dette punkt (161.Kristian8, 129.Peder7, 93.Kristian6, 55.Anna5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1890, Rollnes, Ibestad, Astafjord..

    Iver blev gift med Magna Kristine Røgh ca. 1915. Magna blev født 1890, Selset, Ibestad, Astafjord.. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 247. Kristian Fredrik Falck  Efterkommere til dette punkt
    2. 248. Sofie Marie Falck  Efterkommere til dette punkt
    3. 249. Rolf Falck  Efterkommere til dette punkt
    4. 250. Johanna Bergitte Falck  Efterkommere til dette punkt

  3. 189.  Erling Andreas Isaksen Efterkommere til dette punkt (164.Johanna8, 129.Peder7, 93.Kristian6, 55.Anna5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1899, Bolla, Ibestad, Astafjord..

    Erling blev gift med Marie Aldova Kristiansen [Gruppeskema]


  4. 190.  Hans Martin Isaksen Efterkommere til dette punkt (164.Johanna8, 129.Peder7, 93.Kristian6, 55.Anna5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1901, Bolla, Ibestad, Astafjord.; døde 1927.

  5. 191.  Hjørdis Lovise Kristine Isaksen Efterkommere til dette punkt (164.Johanna8, 129.Peder7, 93.Kristian6, 55.Anna5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  6. 192.  Karl Didrik Schjelderup Efterkommere til dette punkt (172.Martin8, 138.Rebekka7, 99.Anna6, 57.Ingeborg5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1883.

    Karl — Ingvarda Johansen. Ingvarda blev født 1885. [Gruppeskema]


  7. 193.  Ottelius Nikolai Jentoft Jakobsen Efterkommere til dette punkt (176.Olufine8, 147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1892, Klåpen, Ibestad.

    Ottelius blev gift med Jenny Nikoline Evensen 1916, Klåpen, Ibestad. Jenny blev født 1896, Tromsø, Trondenes; døde 1925. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 251. Edvin Hagbart Antonius  Efterkommere til dette punkt blev født 1917, Klåpen, Ibestad; døde 1921, Klåpen, Ibestad.
    2. 252. Otto Gjerlow  Efterkommere til dette punkt blev født 1919, Klåpen, Ibestad; døde 1919, Klåpen, Ibestad.
    3. 253. Hansine Jørgine Kristine  Efterkommere til dette punkt
    4. 254. Jenny Edvine Oline  Efterkommere til dette punkt

  8. 194.  Hjalmar Anton Bernhard Efterkommere til dette punkt (176.Olufine8, 147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1894, Klåpen, Ibestad.

  9. 195.  Hans Sigurd Efterkommere til dette punkt (176.Olufine8, 147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1896, Klåpen, Ibestad.

  10. 196.  Johan Normann Karin Jakobsen Efterkommere til dette punkt (176.Olufine8, 147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1896, Klåpen, Ibestad.

    Johan blev gift med Emma Karoline Hansine Kristiansdatter 1914, Fornes, Ibestad. Emma blev født 1890, Klåpen, Ibestad. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 255. Kristofine Indine  Efterkommere til dette punkt
    2. 256. Edy Johanna  Efterkommere til dette punkt
    3. 257. Alma Hildur  Efterkommere til dette punkt
    4. 258. Hans Sigurd  Efterkommere til dette punkt
    5. 259. Jørgen Olai Dahl  Efterkommere til dette punkt
    6. 260. Kamilla Eline Marie  Efterkommere til dette punkt
    7. 261. Eli Johan  Efterkommere til dette punkt blev født 1925, Fornes, Ibestad.

  11. 197.  N.N. Efterkommere til dette punkt (176.Olufine8, 147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1898, Klåpen, Ibestad; døde 1898, Klåpen, Ibestad.

  12. 198.  Julie Alfine Jakobsen Efterkommere til dette punkt (176.Olufine8, 147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1899, Klåpen, Ibestad.

    Julie blev gift med Emil Amandus Edvin Evensen 1923, Klåpen, Ibestad. Emil blev født 1899, Årbostad. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 262. Hans Sigurd  Efterkommere til dette punkt

  13. 199.  Marie Ottelia Jakobsen Efterkommere til dette punkt (176.Olufine8, 147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1901, Klåpen, Ibestad.

    Marie blev gift med Kristian Anathon Marenius Evensen 1926, Klåpen, Ibestad. Kristian blev født 1904, Årbostad. [Gruppeskema]


  14. 200.  Nikolai Martin Efterkommere til dette punkt (176.Olufine8, 147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1904, Klåpen, Ibestad; døde 1910, Klåpen, Ibestad.

  15. 201.  Odin Jean Efterkommere til dette punkt (176.Olufine8, 147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  16. 202.  N.N. Efterkommere til dette punkt (176.Olufine8, 147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1910, Klåpen, Ibestad; døde 1910, Klåpen, Ibestad.

  17. 203.  Nilda Marie Gudrea Efterkommere til dette punkt (176.Olufine8, 147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1911, Klåpen, Ibestad.

  18. 204.  Bertran Joakim Efterkommere til dette punkt (176.Olufine8, 147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  19. 205.  Aslaug Elea Efterkommere til dette punkt (176.Olufine8, 147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  20. 206.  Hartvig Marenius Efterkommere til dette punkt (179.Anna8, 147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  21. 207.  Judith Marie Efterkommere til dette punkt (179.Anna8, 147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  22. 208.  Johannes Olander Bernhardus Efterkommere til dette punkt (179.Anna8, 147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  23. 209.  Alvilde Henriette Efterkommere til dette punkt (179.Anna8, 147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  24. 210.  Anna Arntine Kristine Efterkommere til dette punkt (179.Anna8, 147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  25. 211.  Arnold Nicolay Efterkommere til dette punkt (179.Anna8, 147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  26. 212.  Jens Nikolai Efterkommere til dette punkt (180.Ole8, 147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  27. 213.  Edith Sofie Efterkommere til dette punkt (180.Ole8, 147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1911, Laupstad, Ibestad; døde 1911, Laupstad, Ibestad.

  28. 214.  Johan William Efterkommere til dette punkt (180.Ole8, 147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1913, Laupstad, Ibestad; døde 1926, Laupstad, Ibestad.

  29. 215.  Agnar Eberg Martin Efterkommere til dette punkt (180.Ole8, 147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1914, Laupstad, Ibestad; døde 1926, Laupstad, Ibestad.

  30. 216.  Anton Norman Efterkommere til dette punkt (180.Ole8, 147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1916, Laupstad, Ibestad; døde 1926, Laupstad, Ibestad.

  31. 217.  Alfrid Petry Liv Efterkommere til dette punkt (180.Ole8, 147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1918, Laupstad, Ibestad; døde 1919, Laupstad, Ibestad.

  32. 218.  Asbjørg Gunvor Efterkommere til dette punkt (180.Ole8, 147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1919, Laupstad, Ibestad; døde 1926, Laupstad, Ibestad.

  33. 219.  Liv Solveig Efterkommere til dette punkt (180.Ole8, 147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1923, Laupstad, Ibestad; døde 1926, Laupstad, Ibestad.

  34. 220.  Per Johan Torleif Efterkommere til dette punkt (180.Ole8, 147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1925, Laupstad, Ibestad.

    Notater:

    Flyttet til Harstad, Trondenes


  35. 221.  Einar Kaurin Ellefsen Efterkommere til dette punkt (182.Nils8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 18 aug. 1905, Grov, Skånland.

    Einar — Ragna Marie Kristoffersen. Ragna blev født 10 jul. 1910, Lødingen; døde 3 feb. 1983, Grovfjord. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 263. Herlaug Bendikte Ellefsen  Efterkommere til dette punkt

  36. 222.  Kristoffer Jentoft Ingvald Ellefsen Efterkommere til dette punkt (182.Nils8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1907, Grov, Skånland.

    Kristoffer — Haldis Arnolda Bendikte Myklevoll. Haldis (datter af Bendikt Heggelund Martinussen og Hanna Petrika Hansdatter) blev født 18 aug. 1917, Grovfjord. [Gruppeskema]


  37. 223.  Toralf Albert Andreas Ellefsen Efterkommere til dette punkt (182.Nils8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 7 jun. 1911, Grov, Skånland; døde 19 apr. 1975, Grovfjord.

    Toralf — Ninni Emelie Nilsen. Ninni blev født 24 apr. 1921, Salangen. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 264. Tor Odd Ellefsen  Efterkommere til dette punkt
    2. 265. Nelly Nikoline Ellefsen  Efterkommere til dette punkt
    3. 266. Terje Norvald Ellefsen  Efterkommere til dette punkt
    4. 267. Edel Pernille Ellefsen  Efterkommere til dette punkt blev født 21 nov. 1952, Grovfjord; døde 19 feb. 1953, Grovfjord.
    5. 268. Jorund Terese Ellefsen  Efterkommere til dette punkt blev født 11 jul. 1960, Grovfjord.

  38. 224.  Pernille Karoline Gunhilde Ellefsen Efterkommere til dette punkt (182.Nils8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 15 maj 1919, Grov, Skånland; døde 19 jan. 1980, Grovfjord.

    Pernille — Odd Natanael Markussen. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 269. Marit Nikoline Markussen  Efterkommere til dette punkt
    2. 270. Inger Marie Markussen  Efterkommere til dette punkt
    3. 271. Nils Olav Markussen  Efterkommere til dette punkt

  39. 225.  Nelly Nikolina Ellefsen Efterkommere til dette punkt (182.Nils8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Nelly — Gunvald Thomassen. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 272. Rigmor Thomassen  Efterkommere til dette punkt
    2. 273. Steinar Nils Thomassen  Efterkommere til dette punkt

  40. 226.  Elfryda Johanne Ellefsen Efterkommere til dette punkt (182.Nils8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Elfryda — Asbjørn Pedersen. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 274. Elsa Annie Pedersen  Efterkommere til dette punkt
    2. 275. Anne Margrethe Pedersen  Efterkommere til dette punkt
    3. 276. Gunhild Nikoline Pedersen  Efterkommere til dette punkt
    4. 277. Berit Louise Pedersen  Efterkommere til dette punkt

  41. 227.  Inga Elfryda Petrikke Kristoffersen Efterkommere til dette punkt (183.Othelie8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Inga — Øyvind Amandus Hartvigsen. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 278. Olaug Charlotte Ninni Hartvigsen  Efterkommere til dette punkt
    2. 279. Idar? Øystein Hartvigsen  Efterkommere til dette punkt

  42. 228.  Gjertine Konstanse Petrine Kristoffersen Efterkommere til dette punkt (183.Othelie8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Gjertine — Hartvik Johan Berg Hartviksen. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 280. Halfrid Jennie Hartviksen  Efterkommere til dette punkt
    2. 281. Irene Kristine Hartviksen  Efterkommere til dette punkt
    3. 282. Odd Kjærvald Hartviksen  Efterkommere til dette punkt
    4. 283. Hilda Olena Hartviksen  Efterkommere til dette punkt

  43. 229.  "Lillegutt" Kristoffersen Efterkommere til dette punkt (183.Othelie8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1 apr. 1912, Grovfjord i Astafjord.; døde 20 apr. 1912, Grovfjord i Astafjord..

  44. 230.  Tora Joakime Margrethe Kristoffersen Efterkommere til dette punkt (183.Othelie8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 8 aug. 1913, Grovfjord i Astafjord.; døde 10 jun. 1915, Grovfjord i Astafjord..

  45. 231.  Edvin Petter Ingvald Kristoffersen Efterkommere til dette punkt (183.Othelie8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Edvin — Gunvor Johansen. [Gruppeskema]


  46. 232.  Elise Marie Myklevoll Efterkommere til dette punkt (184.Nikoline8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Elise — Hans Olaus Bendiktsen. (søn af Bendikt Martin Johansen og Johanna Maria Bårdsdatter) [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 284. Edith Margrete Bendiktsen  Efterkommere til dette punkt
    2. 285. Bjørg Johanne Bendiktsen  Efterkommere til dette punkt
    3. 286. Håkon Emil Bendiktsen  Efterkommere til dette punkt
    4. 287. Asbjørn Bendiktsen  Efterkommere til dette punkt
    5. 288. Birger Arnold Bendiktsen  Efterkommere til dette punkt
    6. 289. Åshild Marianne Bendiktsen  Efterkommere til dette punkt
    7. 290. Gunnar Martin Alf Bendiktsen  Efterkommere til dette punkt
    8. 291. Vigdis Marie Bendiktsen  Efterkommere til dette punkt

  47. 233.  Albert Wilhelm Severin Myklevoll Efterkommere til dette punkt (184.Nikoline8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Albert — Olga Nilsen. [Gruppeskema]


  48. 234.  Mikol Marie Albertine Myklevoll Efterkommere til dette punkt (184.Nikoline8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 29 jul. 1912, Grovfjord i Ibestad.; døde (29 nov. 195_), Grovfjord i Ibestad..

    Mikol — Berthin Roald Marskar. Berthin blev født 18 aug. 1909, Grovfjord i Ibestad.; døde 22 dec. 1987, Grovfjord i Ibestad.. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 292. Bjørgunn Margrete Marskar  Efterkommere til dette punkt
    2. 293. Marit Emelie Jensine Marskar  Efterkommere til dette punkt
    3. 294. Astrid Synnøve Marskar  Efterkommere til dette punkt
    4. 295. Birgit Marie Marskar  Efterkommere til dette punkt
    5. 296. Ruth Helene Marskar  Efterkommere til dette punkt
    6. 297. Martin Paul Andor Marskar  Efterkommere til dette punkt
    7. 298. Annie Bodil Marskar  Efterkommere til dette punkt

  49. 235.  Erling Peder Strøm Efterkommere til dette punkt (184.Nikoline8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Erling — Olaug Jenny Harriet Jensvoll. (datter af Birger Amandus Jensvoll og Agnes Alvilde Danielle Bendiktsen) [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 299. Asbjørg Strøm  Efterkommere til dette punkt
    2. 300. Birger Martin Strøm  Efterkommere til dette punkt
    3. 301. Else Marie Strøm  Efterkommere til dette punkt

  50. 236.  Torstein Myklevoll Efterkommere til dette punkt (184.Nikoline8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 25 mar. 1916, Grovfjord i Ibestad.; døde 14 mar. 1987, Grovfjord i Ibestad..

    Torstein — Helga Nilsen. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 302. Trond Harald Myklevoll  Efterkommere til dette punkt
    2. 303. Nils Martin Myklevoll  Efterkommere til dette punkt
    3. 304. Bodil Annie Myklevoll  Efterkommere til dette punkt
    4. 305. Hans Anders Myklevoll  Efterkommere til dette punkt

  51. 237.  Martinus Bertheus Myklevoll Efterkommere til dette punkt (184.Nikoline8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 13 mar. 1920, Grovfjord i Ibestad.; døde 1 dec. 1986, Grovfjord i Ibestad..

    Martinus — Olive Marie "Lilmari" Lind-Johansen. [Gruppeskema]


  52. 238.  Peder Helmer Myklevoll Efterkommere til dette punkt (184.Nikoline8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Peder — Astrid Hulleberg. [Gruppeskema]


  53. 239.  Magnus Marian Myklevoll Efterkommere til dette punkt (184.Nikoline8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Magnus — Kirsten Emilie Karlsen. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 306. Marit Myklevoll  Efterkommere til dette punkt

  54. 240.  Arne Robert Myklevoll Efterkommere til dette punkt (184.Nikoline8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Arne — Laura Olufsen. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 307. Unni Myklevoll  Efterkommere til dette punkt
    2. 308. Terje Myklevoll  Efterkommere til dette punkt
    3. 309. Kristin Myklevoll  Efterkommere til dette punkt
    4. 310. Vidar Myklevoll  Efterkommere til dette punkt

  55. 241.  Emly Pernille Ellefsen Efterkommere til dette punkt (185.Peder8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 4 aug. 1919, Grovfjord i Ibestad..

    Emly — Anders Stensaker. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 311. Aud Stensaker  Efterkommere til dette punkt
    2. 312. May Stensaker  Efterkommere til dette punkt
    3. 313. Astrid Pia Stensaker  Efterkommere til dette punkt

  56. 242.  Alf Martin Haugjord Ellefsen Efterkommere til dette punkt (185.Peder8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 28 mar. 1924, Grovfjord i Ibestad.; døde 29 sep. 1941, Grovfjord..

  57. 243.  Aasta Synnøve Ellefsen Efterkommere til dette punkt (186.Ove8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Aasta blev gift med Anton Brækkan [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 314. Gudrun Brækkan  Efterkommere til dette punkt

  58. 244.  Eilif Kåre Ellefsen Efterkommere til dette punkt (186.Ove8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 25 mar. 1932, Grov, Skånland.

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: sømand, maskinist

    Eilif — Clara Hansen. Clara blev født 7 nov. 1926. [Gruppeskema]


  59. 245.  Steinar Ellefsen Efterkommere til dette punkt (186.Ove8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 15 jan. 1934, Balteskar, Astafjord sokn, Ibestad prestegjeld, Norge; døde 29 jun. 1999, Amager hospital, København, Danmark..

    Andre Begivenheder:

    • Beskæftigelse: Air-Purser i Scanair 1964-94.
    • Bopæl: (Fra 1971?), Amager, København, Danmark

    Notater:

    Navn:
    Er ved en fejl (af presten) døpt Ellevsen

    Steinar blev gift med Eva Tilly Fredin 11 apr. 1966. Eva (datter af Stig André Fredin og Tilly Ingeborg Johanna Jonsson) blev født 7 aug. 1939, Helsingborgs Maria (M). [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 315. Simon Ellefsen  Efterkommere til dette punkt
    2. 316. Pernille Ellefsen  Efterkommere til dette punkt

  60. 246.  Torbjørn Ellefsen Efterkommere til dette punkt (186.Ove8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Torbjørn blev gift med Colleen Carte [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 317. Kari Ellefsen  Efterkommere til dette punkt
    2. 318. Niels Ellefsen  Efterkommere til dette punkt
    3. 319. Tove Ellefsen  Efterkommere til dette punkt
    4. 320. Brit Ellefsen  Efterkommere til dette punkt


Generation: 10

  1. 247.  Kristian Fredrik Falck Efterkommere til dette punkt (188.Iver9, 161.Kristian8, 129.Peder7, 93.Kristian6, 55.Anna5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  2. 248.  Sofie Marie Falck Efterkommere til dette punkt (188.Iver9, 161.Kristian8, 129.Peder7, 93.Kristian6, 55.Anna5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  3. 249.  Rolf Falck Efterkommere til dette punkt (188.Iver9, 161.Kristian8, 129.Peder7, 93.Kristian6, 55.Anna5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  4. 250.  Johanna Bergitte Falck Efterkommere til dette punkt (188.Iver9, 161.Kristian8, 129.Peder7, 93.Kristian6, 55.Anna5, 23.John4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  5. 251.  Edvin Hagbart Antonius Efterkommere til dette punkt (193.Ottelius9, 176.Olufine8, 147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1917, Klåpen, Ibestad; døde 1921, Klåpen, Ibestad.

  6. 252.  Otto Gjerlow Efterkommere til dette punkt (193.Ottelius9, 176.Olufine8, 147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1919, Klåpen, Ibestad; døde 1919, Klåpen, Ibestad.

  7. 253.  Hansine Jørgine Kristine Efterkommere til dette punkt (193.Ottelius9, 176.Olufine8, 147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  8. 254.  Jenny Edvine Oline Efterkommere til dette punkt (193.Ottelius9, 176.Olufine8, 147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  9. 255.  Kristofine Indine Efterkommere til dette punkt (196.Johan9, 176.Olufine8, 147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  10. 256.  Edy Johanna Efterkommere til dette punkt (196.Johan9, 176.Olufine8, 147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  11. 257.  Alma Hildur Efterkommere til dette punkt (196.Johan9, 176.Olufine8, 147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  12. 258.  Hans Sigurd Efterkommere til dette punkt (196.Johan9, 176.Olufine8, 147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  13. 259.  Jørgen Olai Dahl Efterkommere til dette punkt (196.Johan9, 176.Olufine8, 147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  14. 260.  Kamilla Eline Marie Efterkommere til dette punkt (196.Johan9, 176.Olufine8, 147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  15. 261.  Eli Johan Efterkommere til dette punkt (196.Johan9, 176.Olufine8, 147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 1925, Fornes, Ibestad.

  16. 262.  Hans Sigurd Efterkommere til dette punkt (198.Julie9, 176.Olufine8, 147.Nikoline7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  17. 263.  Herlaug Bendikte Ellefsen Efterkommere til dette punkt (221.Einar9, 182.Nils8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Herlaug — Ole Simonsen. Ole blev født 18 maj 1952, Ibestad. [Gruppeskema]


  18. 264.  Tor Odd Ellefsen Efterkommere til dette punkt (223.Toralf9, 182.Nils8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  19. 265.  Nelly Nikoline Ellefsen Efterkommere til dette punkt (223.Toralf9, 182.Nils8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Nelly — Olav Pedersen. Olav blev født 1 jul. 1935, Senja. [Gruppeskema]


  20. 266.  Terje Norvald Ellefsen Efterkommere til dette punkt (223.Toralf9, 182.Nils8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  21. 267.  Edel Pernille Ellefsen Efterkommere til dette punkt (223.Toralf9, 182.Nils8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 21 nov. 1952, Grovfjord; døde 19 feb. 1953, Grovfjord.

  22. 268.  Jorund Terese Ellefsen Efterkommere til dette punkt (223.Toralf9, 182.Nils8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1) blev født 11 jul. 1960, Grovfjord.

  23. 269.  Marit Nikoline Markussen Efterkommere til dette punkt (224.Pernille9, 182.Nils8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Marit — Harry Sjøvoll. [Gruppeskema]


  24. 270.  Inger Marie Markussen Efterkommere til dette punkt (224.Pernille9, 182.Nils8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Inger — Olav Andersen. [Gruppeskema]


  25. 271.  Nils Olav Markussen Efterkommere til dette punkt (224.Pernille9, 182.Nils8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Nils — Brynhild Fladseth. [Gruppeskema]


  26. 272.  Rigmor Thomassen Efterkommere til dette punkt (225.Nelly9, 182.Nils8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  27. 273.  Steinar Nils Thomassen Efterkommere til dette punkt (225.Nelly9, 182.Nils8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  28. 274.  Elsa Annie Pedersen Efterkommere til dette punkt (226.Elfryda9, 182.Nils8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Elsa — Oddmund Skogstad. [Gruppeskema]


  29. 275.  Anne Margrethe Pedersen Efterkommere til dette punkt (226.Elfryda9, 182.Nils8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Anne — Thordur Knudsen. [Gruppeskema]


  30. 276.  Gunhild Nikoline Pedersen Efterkommere til dette punkt (226.Elfryda9, 182.Nils8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Gunhild — Svein Rydningen. [Gruppeskema]


  31. 277.  Berit Louise Pedersen Efterkommere til dette punkt (226.Elfryda9, 182.Nils8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Berit — Arnliot Dybvik. [Gruppeskema]


  32. 278.  Olaug Charlotte Ninni Hartvigsen Efterkommere til dette punkt (227.Inga9, 183.Othelie8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Olaug — Arne Herjulf Nymo. [Gruppeskema]


  33. 279.  Idar? Øystein Hartvigsen Efterkommere til dette punkt (227.Inga9, 183.Othelie8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Idar? — Jorunn Fjellheim. [Gruppeskema]


  34. 280.  Halfrid Jennie Hartviksen Efterkommere til dette punkt (228.Gjertine9, 183.Othelie8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Halfrid — Jack Nymo. [Gruppeskema]


  35. 281.  Irene Kristine Hartviksen Efterkommere til dette punkt (228.Gjertine9, 183.Othelie8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Irene — Erling Nylund. [Gruppeskema]


  36. 282.  Odd Kjærvald Hartviksen Efterkommere til dette punkt (228.Gjertine9, 183.Othelie8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Odd — Synnøve Johansen. [Gruppeskema]


  37. 283.  Hilda Olena Hartviksen Efterkommere til dette punkt (228.Gjertine9, 183.Othelie8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Hilda — Magne Karlstad. [Gruppeskema]


  38. 284.  Edith Margrete Bendiktsen Efterkommere til dette punkt (232.Elise9, 184.Nikoline8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Edith — Jarle Bjørnar Johnsen. [Gruppeskema]


  39. 285.  Bjørg Johanne Bendiktsen Efterkommere til dette punkt (232.Elise9, 184.Nikoline8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Bjørg — Dagfinn Tollefsen. [Gruppeskema]


  40. 286.  Håkon Emil Bendiktsen Efterkommere til dette punkt (232.Elise9, 184.Nikoline8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Håkon — Marie Louise Olsson. [Gruppeskema]


  41. 287.  Asbjørn Bendiktsen Efterkommere til dette punkt (232.Elise9, 184.Nikoline8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Asbjørn — Asbjørg Martinussen. [Gruppeskema]


  42. 288.  Birger Arnold Bendiktsen Efterkommere til dette punkt (232.Elise9, 184.Nikoline8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Birger — Sylvi Britt Johnsen. [Gruppeskema]


  43. 289.  Åshild Marianne Bendiktsen Efterkommere til dette punkt (232.Elise9, 184.Nikoline8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Åshild — Håkon Aasen. [Gruppeskema]


  44. 290.  Gunnar Martin Alf Bendiktsen Efterkommere til dette punkt (232.Elise9, 184.Nikoline8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Gunnar — Annbjørg Lyder. [Gruppeskema]


  45. 291.  Vigdis Marie Bendiktsen Efterkommere til dette punkt (232.Elise9, 184.Nikoline8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Vigdis — Kjell Moe. [Gruppeskema]


  46. 292.  Bjørgunn Margrete Marskar Efterkommere til dette punkt (234.Mikol9, 184.Nikoline8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Bjørgunn — Ragnvald Georg Markussen. [Gruppeskema]


  47. 293.  Marit Emelie Jensine Marskar Efterkommere til dette punkt (234.Mikol9, 184.Nikoline8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Marit — Karstein Mikalsen. [Gruppeskema]


  48. 294.  Astrid Synnøve Marskar Efterkommere til dette punkt (234.Mikol9, 184.Nikoline8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Astrid — Nils Bakke. [Gruppeskema]


  49. 295.  Birgit Marie Marskar Efterkommere til dette punkt (234.Mikol9, 184.Nikoline8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Birgit — Oddleif Larsen. [Gruppeskema]


  50. 296.  Ruth Helene Marskar Efterkommere til dette punkt (234.Mikol9, 184.Nikoline8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Ruth — Harry Nylund. [Gruppeskema]


  51. 297.  Martin Paul Andor Marskar Efterkommere til dette punkt (234.Mikol9, 184.Nikoline8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Martin — Astrid Bruarøy. [Gruppeskema]


  52. 298.  Annie Bodil Marskar Efterkommere til dette punkt (234.Mikol9, 184.Nikoline8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Annie — Bjørn Henriksen. [Gruppeskema]


  53. 299.  Asbjørg Strøm Efterkommere til dette punkt (235.Erling9, 184.Nikoline8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Asbjørg — Jarle Lauritsen. [Gruppeskema]


  54. 300.  Birger Martin Strøm Efterkommere til dette punkt (235.Erling9, 184.Nikoline8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Birger — Grethe Kate Mortensen. [Gruppeskema]


  55. 301.  Else Marie Strøm Efterkommere til dette punkt (235.Erling9, 184.Nikoline8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Else — Per Olaf Lillebø. [Gruppeskema]


  56. 302.  Trond Harald Myklevoll Efterkommere til dette punkt (236.Torstein9, 184.Nikoline8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  57. 303.  Nils Martin Myklevoll Efterkommere til dette punkt (236.Torstein9, 184.Nikoline8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Nils — Inger Løvholen. [Gruppeskema]


  58. 304.  Bodil Annie Myklevoll Efterkommere til dette punkt (236.Torstein9, 184.Nikoline8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  59. 305.  Hans Anders Myklevoll Efterkommere til dette punkt (236.Torstein9, 184.Nikoline8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  60. 306.  Marit Myklevoll Efterkommere til dette punkt (239.Magnus9, 184.Nikoline8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Marit — Leif Roar Mikkelsen. [Gruppeskema]


  61. 307.  Unni Myklevoll Efterkommere til dette punkt (240.Arne9, 184.Nikoline8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  62. 308.  Terje Myklevoll Efterkommere til dette punkt (240.Arne9, 184.Nikoline8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  63. 309.  Kristin Myklevoll Efterkommere til dette punkt (240.Arne9, 184.Nikoline8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  64. 310.  Vidar Myklevoll Efterkommere til dette punkt (240.Arne9, 184.Nikoline8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  65. 311.  Aud Stensaker Efterkommere til dette punkt (241.Emly9, 185.Peder8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Aud — Aksel Bergersen. [Gruppeskema]


  66. 312.  May Stensaker Efterkommere til dette punkt (241.Emly9, 185.Peder8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    May — Harald Langnes. [Gruppeskema]


  67. 313.  Astrid Pia Stensaker Efterkommere til dette punkt (241.Emly9, 185.Peder8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Astrid — Odd Karstein Olsen. [Gruppeskema]


  68. 314.  Gudrun Brækkan Efterkommere til dette punkt (243.Aasta9, 186.Ove8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Gudrun — Finn Langgård. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 321. Karen Brækkan  Efterkommere til dette punkt
    2. 322. Andrea Brækkan  Efterkommere til dette punkt

  69. 315.  Simon Ellefsen Efterkommere til dette punkt (245.Steinar9, 186.Ove8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  70. 316.  Pernille Ellefsen Efterkommere til dette punkt (245.Steinar9, 186.Ove8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Pernille blev gift med Ukendt [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 323. Cecilia Gøth Ellefsen  Efterkommere til dette punkt
    2. 324. Victor Gøth Ellefsen  Efterkommere til dette punkt

    Pernille — Lars Gøth Jørgensen. [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 323. Cecilia Gøth Ellefsen  Efterkommere til dette punkt

  71. 317.  Kari Ellefsen Efterkommere til dette punkt (246.Torbjørn9, 186.Ove8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

    Kari blev gift med Brett Kinmont [Gruppeskema]

    Børn:
    1. 325. Kristin Kinmont  Efterkommere til dette punkt

  72. 318.  Niels Ellefsen Efterkommere til dette punkt (246.Torbjørn9, 186.Ove8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  73. 319.  Tove Ellefsen Efterkommere til dette punkt (246.Torbjørn9, 186.Ove8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  74. 320.  Brit Ellefsen Efterkommere til dette punkt (246.Torbjørn9, 186.Ove8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)


Generation: 11

  1. 321.  Karen Brækkan Efterkommere til dette punkt (314.Gudrun10, 243.Aasta9, 186.Ove8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  2. 322.  Andrea Brækkan Efterkommere til dette punkt (314.Gudrun10, 243.Aasta9, 186.Ove8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  3. 323.  Cecilia Gøth Ellefsen Efterkommere til dette punkt (316.Pernille10, 245.Steinar9, 186.Ove8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  4. 324.  Victor Gøth Ellefsen Efterkommere til dette punkt (316.Pernille10, 245.Steinar9, 186.Ove8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)

  5. 325.  Kristin Kinmont Efterkommere til dette punkt (317.Kari10, 246.Torbjørn9, 186.Ove8, 148.Eilev7, 104.Iverina6, 59.Berit5, 24.Anne4, 9.Anna3, 2.Anne2, 1.Jens1)